ROG B350-F anakarta Samsung 990 Pro Heatsink SSD uyumlu mu?

kaanblood

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 990 PRO Heatsink
Anakart
ROG STRIX B350-F GAMING
Merhaba. ASUS marka ROG STRIX B350-F Gaming model bir anakartım mevcut. Halihazırda epey eski. Şimdi soruya gelelim. Samsung 990 Pro heatsink alsam takılabilir mi? Takılsa en azından performans alabilir miyim? Ya da öneriniz var mıdır?
İler, si için de düşünüyorum. Kasa parçalarımı yenilersem veya yeni bir kasa toplayıp alırsam randıman alırım diye düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Samsung 990 Pro heatsink alsam takılabilir mi?
Evet uyumlu ancak anakartındaki M.2 slotu PCI-E 4.0 olmadığı için SSD'nin tam hızından faydalanamazsın. Eğer günlük kullanıcıysan, sadece oyun oynayıp PC'de geziniyorsan o hızlara da hiç ihtiyacın yok zaten.

Bu arada 990 PRO'ya kadar uçmana gerek yok, fiyatı aşırı pahalı. Daha makul modellere yönelebilirsin. 1 TB model için 4.500 TL fiyat girmişler, hiç gereği yok. Kioxia Exceria PRO modeli 2.700 TL mesela.

Evet uyumlu ancak anakartındaki M.2 slotu PCI-E 4.0 olmadığı için SSD'nin tam hızından faydalanamazsın. Eğer günlük kullanıcıysan, sadece oyun oynayıp PC'de geziniyorsan o hızlara da hiç ihtiyacın yok zaten.
Öncelikle cevabın için çok ama çok teşekkür ederim. Slot var fakat işte dediğiniz gibi PCI-E olayını tam bilmiyordum o yüzden bu konuyu açma ihtiyacı duydum ve içimi rahatlattınız. Dediğiniz gibi günlük kullanıcıyım. Şuan mevcutta Samsung SSD 850 EVO 120GB ve dahili HDD ler ver 1 er TB bunlar artık eskidiği için bir nebze bunlardan bir tık daha verim alıcaksam benim için iş görür. Oyun açılış sürelerini biraz kısaltırsa bu bana fazlasıyla yeter. (Ek ileriye dönük yakın zamanda kasa toplamayı düşünüyorum onun içinde ufacık bir yatırım.)

Biraz uzun oldu ama çok çok teşekkür ederim.

Anakartında 2 adet M.2 slotu var hocam, üstteki slot PCI-E 3.0 X4, alttaki ise PCI-E 3.0 X2 destekli. Samsung 990 PRO, PCI-E 4.0 bir SSD. Takabilirsiniz, geriye dönük uyumluluk var ancak dediğim gibi PCI-E 3.0 limitlerine takılırsınız, SSD'nin yarı hızlarını elde edebilirsiniz. İleride B550 Gen4 yonga setli bir anakarta geçerseniz tam hız alabilirsiniz.

Samsung 990 PRO çok çok iyi bir SSD ancak fiyatı çok tuzlu, bence hiç gerek yok o kadar ödemenize. Daha makul bir M.2 SSD alın. 4.500 TL verecekseniz 5.200 TL verin 2 TB alın. Mesela bu:

1 TB alacaksanız da Kioxia Exceria PRO veya Kingston KC3000 modellerini tercih edin. Performans anlamında fark hissetmezsiniz.

Oyun açılış süresine gelirsek, HDD'ye göre devasa fark olur.

Anakartında 2 adet M.2 slotu var hocam, üstteki slot PCI-E 3.0 X4, alttaki ise PCI-E 3.0 X2 destekli. Samsung 990 PRO, PCI-E 4.0 bir SSD. Takabilirsiniz, geriye dönük uyumluluk var ancak dediğim gibi PCI-E 3.0 limitlerine takılırsınız, SSD'nin yarı hızlarını elde edebilirsiniz. İleride B550 Gen4 yonga setli bir anakarta geçerseniz tam hız alabilirsiniz.

Samsung 990 PRO çok çok iyi bir SSD ancak fiyatı çok tuzlu, bence hiç gerek yok o kadar ödemenize. Daha makul bir M.2 SSD alın. 4.500 TL verecekseniz 5.200 TL verin 2 TB alın. Mesela bu:

1 TB alacaksanız da Kioxia Exceria PRO veya Kingston KC3000 modellerini tercih edin. Performans anlamında fark hissetmezsiniz.

Oyun açılış süresine gelirsek, HDD'ye göre devasa fark olur.
Tekrardan geri dönüşünüz için ve ilginiz için teşekkür ederim. Sanırım slotlardan mantıken X4 dediğiniz diğerine göre daha iyidir diye tahmin ediyorum :) . Yarı hız bile benim işimi fazlasıyla görür şu şartlarda 120GB SSD de zaten sadece işletim sistemi var güncel oyunlar fazlasıyla yer kapladığı için hiç bir şekilde depolayamıyorum. Malum HDD'de oyunlar ve HDD'lerin miadı dolmak üzere olduğu için bu sıkıntıyı yaşıyordum.

Öncelikle önerileriniz için teşekkür ederim öylece ufak baktım ama alabileceğim yerlerde bile en ufak ödeme kolaylığı yok olsa bile üstüne koyuyor. Mevcutta gözüme kestirdiğim Samsung'un fiyatı pahalı olabilir bir tık ama günümüzde ne ucuz ki :) ama onun dışında ödeme kolaylığı sağladığı için bile tercih edebilirim.

Devasa fark olsun tam hız almasam da olur. Teşekkürler tekrardan ^^ :)

Hocam ilk satıcı, yani Tebilon, Kingston resmi satıcısı, oraya bir bakın. Eğer uygunsa bunu alabilirsiniz. Samsung alacağım diyorsanız da dediğim gibi PCI-E 4.0 SSD'ler arasında en tepe modellerden birisi, alabilirsiniz sorun yok. @kaanblood

Hocam ilk satıcı, yani Tebilon, Kingston resmi satıcısı, oraya bir bakın. Eğer uygunsa bunu alabilirsiniz. Samsung alacağım diyorsanız da dediğim gibi PCI-E 4.0 SSD'ler arasında en tepe modellerden birisi, alabilirsiniz sorun yok. @kaanblood
İnceledim fakat bana maalesef uymadı. Yinede çok ama çok teşekkür ederim öneriniz ve düşünceniz için. Zaman geçtikçe teknoloji ilerliyor haliyle bu sebeple tepe nokta olsun. Geriside gelir umarım. Tekrardan teşekkür ederim. 🥰

Geri
Yukarı