ROG G752vt laptop RAM yükseltme sonrası donma

Emre Yüksek

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, öncelikle ASUS ROG G752vt modelini kullanıyorum. Daha önce 16 GB DDR4 2133MHz RAM takılıydı, bende bu RAM'leri 3200MHz ile değiştirdim.

Bilgisayarım 64 GB RAM'e ve 3200MHz hızına kadar destekliyordu, bütün kontrollerimi yaptım. Fakat taktıktan sonra Görev Yöneticisi'nden 2667MHz hızını verdiğini gördüm. İnternetten araştırdığım kadarıyla BIOS ayarlarından RAM frekans hızını arttırmam gerektiğini öğrendim, fakat BIOS'umda overclock seçeneği bulunmuyordu. 2015 BIOS sürümünü kullanıyordum. Sürümün eski olduğunu düşünüp 2019 sürümüne güncelledim. Fakat arayüzde değişen hiçbir şey yoktu. Bu işlem sonrasında her oyunda donma sorunu başladı, bilgisayar kilitleniyor zorla kapatmaktan başka hiçbir şey işe yaramıyordu. YouTube'da sorunu araştırırken birisi RAM'leri BIOS'tan eşitlemem gerektiğini yoksa anakart ve işlemciyi zorlayabileceği yazıyordu, benim sorunumda bu mu acaba? Ne yapmam gerekiyor? Eski RAM'lerimi geri mi takmalıyım yoksa bir şekilde BIOS'tan overclock yaparak düzeltebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
dostum cevabı başka yerde arama biosda sıkıntı var, tüm bios sürümlerini kur dene çoğu zaman bazı laptoplarda bios güncellendikden sonra böyle oluyor. ama ilk iş bataryayı bi 5dk ayır , laptopdan bios chipin sıfırlansın. ondan sonra yeni biosu kur kendi support sitesinden yararını görürsün.

Yeni konular

Geri
Yukarı