Çözüldü ROG STRIX B550-E DRAM LED sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

unknownpower

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, ben yeni bilgisayar topladım bilgisayar normal çalışıyor ama gece yatarken PSU'dan kapatıyorum. Anakartın ışıkları sönsün diye sabah PSU'yu bilgisayarı açtığımda anakart DRAM ışığı yanıyor ve görüntü gelmiyor. Hata kodu da 0D yazıyor. R Power tuşuna basılı tutup kapatıyorum tekrar açınca düngün açılıyor ama PSU'dan kapatınca hep bu sorunu yaşıyorum. Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.
İşlemci: Ryzen 7 3800X.
Anakart: ROG STRIX B550-E.
RAM: G.Skill Trident Z Neo 8x2 3600MHz CL16.

Çözüm
Aynı sorun bende de var. Eski sürüm BIOS da yapmıyor yenı sürümlerde yapıyor. Bir şey bulan olursa yazsın :) bu arada servisi aradım anakartı servise gönderin kontrol edelim dediler.

Evet bende de anakartı ilk aldığımda sıkıntı yoktu. Güncelledikten slnra başlamıştı sorun, geri de gönülmüyordu eski versiyona. Sorunu çözdüm ben garanti ile uğraşmadım hiç RAM'im CL16'dı ama anakart gskilln o modelinde CL16'yı desteklemiyor o yüzden CL değerini 17'ye çektim ve sorun çözüldü siz de deneyebilirsiniz.
Hocam ayarı bulduysanız çıkarmasanız da olur o ayarı kapayın. Eğer SSD varken PC açılıyorsa.

PC açılıyor sıkıntı yok ama ayarı bulamadım farklı bir isimde mi acaba?
PC açılıyor sıkıntı yok ama ayarı bulamadım farklı bir isimde mi acaba?
Bilgisayarı kapatıyorum sonra tekrar açınca açılmıyor takılıyor bir nevi sonra tuş ile kapatıp tekrar açınca açılıyor.

Hocam bıos’a hangi tuş ile giriyorsunuz ve bıos’un fotosunu atar mısınız?
F2 ile giriyorum. BIOS'u default a getirdim XMP kapandı şu an açılırken takılmıyor ama ramlar 2133MHz'de.
BIOS bu şekilde:
20210110_161330.jpg
20210110_161338.jpg

Onboard Kısmı da bu şekilde:
20210110_161345.jpg
20210110_161401.jpg

Hocam auraya gelin bi f4 ile.
Belki orada vardır.
Yok hocam olmuyor hiçbir türlü kapalı iken rog gözünün ışığı sönmüyor.
Hocam auraya gelin bi f4 ile.
Belki orada vardır.
Böyle bir ayar var ama stealth mode yapıyorum olmuyor aura off diyorum olmuyor kaydediyorum ama tekrar aura only e geliyor.
20210110_163110.jpg

Hocam Aura'ya gelin bir F4 ile.
Belki orada vardır.

Hocam biraz kurcalama sonucu bir şey keşfettim XMP açıkken ve RAM'ler 3600MHz'de iken dediğim açılmama sorunu oluyor onu 3200MHz'ye düşürünce sıkıntı kalmıyor ve çalışıyor rahatca, bunu sebebi ne olabilir bilginiz var mı?

Son düzenleme:
Yok hocam olmuyor hiçbir türlü kapalı iken rog gözünün ışığı sönmüyor.

Böyle bir ayar var ama stealth mode yapıyorum olmuyor aura off diyorum olmuyor kaydediyorum ama tekrar aura only e geliyor.Eki Görüntüle 827774

Hocam biraz kurcalama sonucu bir şey keşfettim XMP açıkken ve RAM'ler 3600MHz'de iken dediğim açılmama sorunu oluyor onu 3200MHz'ye düşürünce sıkıntı kalmıyor ve çalışıyor rahatca, bunu sebebi ne olabilir bilginiz var mı?
Hocam ekran kartınız ve PSU'nuz nedir yeterli güç gelmiyor olabilir ayrıca Aura Off yapın.
Hocam ışık yansa ne olur ki?

Yeni konular

Geri
Yukarı