ROG STRIX G15 laptopun AIDA64 ve timespy sonuçları iyi mi?

mrcek98

Kilopat
Daha fazla  
ASUS ROG STRIX G15, RTX 3060, Ryzen 7 6800H, 16 GB laptop için AIDA64 ve timespy testleri yaptım. Sonuçları sizce nasıl?

AIDA64 testinde 28 saniyede 95 dereceye çıktığı için devam etmedim. Timespy testinde de CPU benchmark sırasında 90-93 derece arasına çıktı ama test çok kısa sürdüğü için hemen kesildi. Cihazı 28.11.2022 tarihinde aldım zaten iade etmek istiyordum, adaptöründe gözle bile zor görülen bir çizik olduğu için iademi reddettiler bu sıcaklık, coil whine, IPS glow sorunlarıyla teknik servise gittiğinde doa raporu alabilir miyim?

Testler; CPU Turbo, GPU standart moddayken yapılmıştır!

GTA 5, 65 derece başlayıp 4 dakikalık bir sürede 80 dereceye çıkıyor. Ortalama 80-85 derecede oynanıyor.

Timespy: I scored 8 894 in Time Spy

AIDA64 test ekran görüntüsü ektedir.

Yardımcı olursanız çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    46,7 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleyen: Moderatör:
Furmark ve Cinebench R23 testleri yapın. Sistem sıcaklığı birden artarsa müdahale etmeyin. Cihazın bunu kontrol etmesi gerekiyor, edemiyorsa arızalıdır.

Furmark üzerinde 1920x1080 0x MSAA ile 7500-8500pts, 125-135FPS, 65-85 C° görmelisiniz.

Cinebench R23 için çoklu çekirdekte ~12.500-14.000, tekli çekirdekte ~1300-1600 görmelisiniz.

Furmark ve Cinebench R23 testleri yapın. Sistem sıcaklığı birden artarsa müdahale etmeyin. Cihazın bunu kontrol etmesi gerekiyor, edemiyorsa arızalıdır.

Furmark üzerinde 1920x1080 0x MSAA ile 7500-8500pts, 125-135FPS, 65-85 C° görmelisiniz.

Cinebench R23 için çoklu çekirdekte ~12.500-14.000, tekli çekirdekte ~1300-1600 görmelisiniz.
AIDA64, timespy ve dediğiniz testleri yapmak ve bu sonuçları teknik servisle paylaşmak sıkıntı çıkartır mı? Yani bu yazılımlarla testler yapmak kullanıcı hatası olarak değerlendirilir mi?

Hayır hocam, bir şey diyemezler.
Furmark testinde işlemci perfomans ekran kartı standart modunda 7653 score, işlemci turbo ekran kartı standart modda 7953 score aldım, görselleri aşağıya ekledim nasıl sizce bir sorun var mı?

Hayır hocam, bir şey diyemezler.
Cinebench R23 testi; işlemci performans, ekran kartı standart modda 12121 pts sonuç verdi ve sabit 93 derecede geçti 10 dakika.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-12-09 214744.png
    Ekran görüntüsü 2022-12-09 214744.png
    36,5 KB · Görüntüleme: 45
  • Ekran görüntüsü 2022-12-09 215240.png
    Ekran görüntüsü 2022-12-09 215240.png
    33,7 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Sorun yok, olması gerektiği gibi. Bence cihazı iade etmeyin ama siz bilirsiniz. Cihaz on numara. Bunlar tüketim malları sonuçta, biz onları kullanalım diye varlar. Yeni alacağınız cihazda da IPS ışık sızması olacak, kusur ararsanız kesinlikle bulursunuz.

Her cihazımda yaptığım taktiği söylüyorum;
Cihazlarımı alırım garanti bitimine altı ay kala satar ve üstüne cüzi miktar para ekleyerek hem güncel donanım hem de uzamış garanti elde ederim.

Sorun yok, olması gerektiği gibi. Bence cihazı iade etmeyin ama siz bilirsiniz. Cihaz on numara. Bunlar tüketim malları sonuçta, biz onları kullanalım diye varlar. Yeni alacağınız cihazda da IPS ışık sızması olacak, kusur ararsanız kesinlikle bulursunuz.

Her cihazımda yaptığım taktiği söylüyorum;
Cihazlarımı alırım garanti bitimine altı ay kala satar ve üstüne cüzi miktar para ekleyerek hem güncel donanım hem de uzamış garanti elde ederim.
Gerçekten doğru söylüyorsunuz ben kusur arayarak kusur buluyorum, baktığın zaman o kadar kusurluk bir yanı da yok, benden çok daha şanssız insanlar bile kullanmaya devam ederken ben yine bir nevi şanslı sayılabilecek tayfadayım.

Bir de hocam bu GPU ayarlarında Standart ve Ultimate arasındaki farkı anlayamadım. Galiba birisi MUX Switch görevini görürken diğeri yüksek performans modu ama ben ekran kartını en yüksek performansta hangi moda alarak kullanabilirim?

Gerçekten doğru söylüyorsunuz ben kusur arayarak kusur buluyorum, baktığın zaman o kadar kusurluk bir yanı da yok, benden çok daha şanssız insanlar bile kullanmaya devam ederken ben yine bir nevi şanslı sayılabilecek tayfadayım.

Bir de hocam bu GPU ayarlarında Standart ve Ultimate arasındaki farkı anlayamadım. Galiba birisi MUX Switch görevini görürken diğeri yüksek performans modu ama ben ekran kartını en yüksek performansta hangi moda alarak kullanabilirim?

GPU modu için dört adet seçenek bulunmakta;
  1. Ultimate (iGPU devre dışı, MUX devrede)
  2. Standart (iGPU ve eGPU hibritleme)
  3. Eco Mode (eGPU devre dışı)
  4. Optimized
Güç modu olarak yine dört adet seçenek bulunmakta;
  1. Turbo (OC, maksimum soğutma ilkesi)
  2. Performance (Stok frekans, optimum soğutma ilkesi)
  3. Silent (Undervolt, tehlike durumunda soğutma ilkesi)
  4. Manual
Ekran kartınızı güç modu Turbo, GPU modu Ultimate yaparak en yüksek performansta kullanırsınız.

Cihazınızı güzel günlerde eskitin. 😇

GPU modu için dört adet seçenek bulunmakta;
  1. Ultimate (iGPU devre dışı, MUX devrede)
  2. Standart (iGPU ve eGPU hibritleme)
  3. Eco Mode (eGPU devre dışı)
  4. Optimized
Güç modu olarak yine dört adet seçenek bulunmakta;
  1. Turbo (OC, maksimum soğutma ilkesi)
  2. Performance (Stok frekans, optimum soğutma ilkesi)
  3. Silent (Undervolt, tehlike durumunda soğutma ilkesi)
  4. Manual
Ekran kartınızı güç modu Turbo, GPU modu Ultimate yaparak en yüksek performansta kullanırsınız.

Cihazınızı güzel günlerde eskitin. 😇
Çok teşekkürler hocam yardımlarınız için gerçekten çok destek oldunuz. 🥹

Hocam konuyu görünce sormak istedim. Ben bu testleri yapmadım ne kadar sürüyor acaba? Sürekli işlerim oluyor bilgisayarda uzun sürüyorsa yapmayacağım ama fazla sürmüyorsa yapayım hem bilgisayarımdan emin olmuş olurum.

Geri
Yukarı