ROG STRIX G15 nasıldır?

3070 Ti ve 6900hx içeren ROG STRIX G15 nasıldır? Almaya değer mi?
MUX özelliği var mı?
Kronik sorunları var mı?

Geçen hafta aldım şu piyasada alabileceğin en mantıklı cihaz. Öncesinde TUF 1660 Ti kullanıyordum daha güçlü olmasına rağmen daha serin çalışıyor ROG. Ama gidip de TUF kötü diyemem çünkü ödediğinle orantılı olarak çok iyi performans aldığım bir cihazdı. Harici monitörün yoksa 2K olan modeli alma 15.6 inç için strateji oyunlarında yazılar çok küçük geliyor FHD'ye geçiyorum laptop ekranında. Ben monitörle kullandığımdan 2K'yı deneyimlemek istediğimden aldım.
En mantıklı olmasının gerekçesi de son nesil işlemci DDR5 RAM ve 70 Ti kombinasyonunu bu fiyata bulamamam. Bulursan ve daha hoşuna giden modelse onu alırsın sadece hızlı davran daha 1 hafta olmadı 500 TL zamlanmış.

Geçen hafta aldım şu piyasada alabileceğin en mantıklı cihaz. Öncesinde TUF 1660 Ti kullanıyordum daha güçlü olmasına rağmen daha serin çalışıyor ROG. Ama gidip de TUF kötü diyemem çünkü ödediğinle orantılı olarak çok iyi performans aldığım bir cihazdı. Harici monitörün yoksa 2K olan modeli alma 15.6 inç için strateji oyunlarında yazılar çok küçük geliyor FHD'ye geçiyorum laptop ekranında. Ben monitörle kullandığımdan 2K'yı deneyimlemek istediğimden aldım.
En mantıklı olmasının gerekçesi de son nesil işlemci DDR5 RAM ve 70 Ti kombinasyonunu bu fiyata bulamamam. Bulursan ve daha hoşuna giden modelse onu alırsın sadece hızlı davran daha 1 hafta olmadı 500 TL zamlanmış.
Anladım teşekkür ederim.
Monitör konusunda emin değilim o sebeple 2K ekranı olan modeli de değerlendirmek istedim.

Anladım teşekkür ederim.
Monitör konusunda emin değilim o sebeple 2K ekranı olan modeli de değerlendirmek istedim.
Aradaki fark çok değildi ona göre değerlendirip aslında 2K'yı da tercih edebilirsin sonuçta FHD'ye düşürme gibi bir şansın var fakat FHD modeli alınca yükseltmek mümkün değil. 300Hz bana göz boyama olarak geliyor fakat rekabetçi oyunlar oynuyorsan tabi ki yüksek hertz işine yarayacaktır.

Aradaki fark çok değildi ona göre değerlendirip aslında 2K'yı da tercih edebilirsin sonuçta FHD'ye düşürme gibi bir şansın var fakat FHD modeli alınca yükseltmek mümkün değil. 300Hz bana göz boyama olarak geliyor fakat rekabetçi oyunlar oynuyorsan tabi ki yüksek hertz işine yarayacaktır.
300Hz göz boyama zaten, monitör alsam dâhâ iyi olur. BF3-BF4 gibi oyunları oynarım, 144-165Hz monitör işimi görür

Bitmiş hocam, sitelerinde 3060 versiyonu satılıyordu en son.

@T129Atak siz ne dersiniz hocam?
Makine bir tık sıcak çalışıyor gibi sadece.
Cihaz sizi 50 dB üstüne çıkan manuel moda mahkum edebilir. Ancak o şekilde GPU'yu 78/80 gibi değerlerde tutabilir. Bunda sorun görmüyorsanız üzmeyecektir. Kısmi çözüm olarak GPU'nun W limitini düşürebilir, maksimum sıcaklığını değiştirebilirsiniz bu da performans kaybıyla sonuçlanır. Altına yükseltici konularak cihaz serin tutulabilir elbette.
1659301036912.png

Bazı markalar soğutmasına göre W değeri belirliyor. En doğrusu bu. Asus 150W değeri sunmuş fakat yazılımla dediğim gibi kısılma imkanı var.
Onun dışında cihazın sorunu yok gibi duruyor. Yükseltici ile soğutma normal seviyeye getirilebilir. Olmadığında GPU'yu 130W ayarlarsanız yine bir sorun olmayacaktır. Evet, 130W ayarlayarak bile bazı firmaların en üst seviye 3070Ti modellerinin performansını yakalıyor. Böyle düşününce soğutma, çok kafaya takılırsa çözümleri var. Bu fiyata alternatif de göremiyorum. Batarya gibi önemli artıları var. Ekran gayet başarılı.

Şu testi örnek olarak atayım. Arkadaş Turbo modu kullanmış ve GPU'yu kısıtladığı kesin. Sonuç olarak 120W'ı geçememiş cihaz. Manuel mod için 130/135W ile 75 derecelerde durabilir. 150W ile 80 derece ile normal değerleri yakalar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: Laptoplarda tabii ki fan sesi olacaktır. Benim bunları dememin nedeni bunu nispeten çözen firmalar var.

Biraz uzun oldu. Cihazın zaten fiyat olarak rakibi yok. Alabilirsiniz. Soğutmayı özetlersek:
-GPU standart.
-CPU piyasa ortalaması için nispeten iyi.

Geri
Yukarı