ROG STRIX G16 2023 Windows 11 kurulumunda diskler görünmüyor

tobleren

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,
Cihazım: ASUS ROG STRIX G16 i7 13650hx, 4060 olan MUX'lu model.

Cihaz bugün elime geçti. Kurumları zorda olsa tamamladım bir masaüstü kullanıcısı olarak.
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum:
Deprem ve iş dolayısıyla gezgin olduğumdan aldım bu cihazı. Masaüstüne bir süreliğine elveda diyeceğim. Kurabileceğim bir alanım yoktu. İş yerinde konaklamaktayım. O yüzden bu modeli makul gördüm.
Fiyat olarak bence şu an en fiyat/performans denilebilecek cihaz bana soracak olursanız.
İlk izlenimlerim fena değil, cihaz çok şık ve aydınlatması güzel. Nebula dedikleri renkleri daha doygun gösteren panelleri hoş. Cihaz beklediğim kadar ağır değil sanırım 2.5 kilo.
Cihazda herhangi bir işletim sistemi yüklü değildi. Windows 11 yükledim. Yükleyene kadar bilgisizliğimden dolayı sinirlerim bozulmadı değil. Vmd biraz bana sıkıntı yaşattı. Sonrasında kurulum esnasında Wi-Fi ve touchpad falan görmedi. Yani uğraştım biraz cihazla.
Herhangi bir oyun yüklemedim gece yükleyeceğim biraz kullandıktan sonra da detaylı şekilde sizlere tecrübelerimi sunarım.
Şimdilik ASUS Armoury Crate ve Aura Sync yükledim. ROG tuşları ve fan kontrol tuşları bu programsız çalışmıyormuş sanırım.
Klavye hissiyatı güzel ve hafif.
İnanılmaz hızlı şarj oluyor bu benim dikkatimi ilk çeken özelliklerden biri oldu.
Driverları direkt Windows 11 arkadan indirdi, bazılarını indirmedi. Zaten isteyerek Windows 11 yüklemedim, Windows 10'cuyum normalde fakat 13. nesil ve yeni ekran kartının da bulunmasıyla Windows 11'e adım atmak istedim.
ASUS ROG sitesine giderek temel sürücüleri indirdim ve kurdum. Başka ne kurulması gerekiyor bilmiyorum. Eğer unuttuğum bir şey varsa bana hatırlatabilirsiniz çünkü laptop camiasında yeniyim :D
Şimdilik bu kadar, aklınıza gelen sorular varsa yazın ben buradan sizlere tecrübelerim doğrultusunda bir şeyler paylaşmaya çalışırım.
İlerdeki zamanlarda fotoğraflı olarak bir rehber yapmayı da düşünmekteyim.

@Artoria Pendragon hocam sence kurmam gereken başka bir şey var mı ya da dikkat etmem gereken bir şey? Thunderbolt Control Center var mesela ne işe yarar hiçbir bilgim yok fakat ROG driverları arasında. Düşünceni paylaşırsan sevinirim.

Herkese iyi akşamlar.
Merhaba bende bu laptoptan satın aldım fakat win 11 kurarken diskler gözükmüyor.Recep Baltaş'ın rehberine baktım ama yapamadım sen nasıl yaptın anlatabilir misin?(İntel RSD 13.nesil için indirme yerinde sadece setup.exe gibi bir seçenek oluyor onu da USB'ye atıp sürücüleri güncelle diyince sürücü gözükmüyor)

Merhaba bende bu laptoptan satın aldım fakat win 11 kurarken diskler gözükmüyor.Recep Baltaş'ın rehberine baktım ama yapamadım sen nasıl yaptın anlatabilir misin?(İntel RSD 13.nesil için indirme yerinde sadece setup.exe gibi bir seçenek oluyor onu da USB'ye atıp sürücüleri güncelle diyince sürücü gözükmüyor)
Rehberdeki en aşağıdaki sürümü indirip USB'ye attım. Sonra göz at sekmesinin altında ''Sadece bu donanım için uygun olan sürücüleri göster'' gibi bir ibare vardı sanırım onun tikini kaldırdım ve gözüktü.

Tekrar sağ ol hocam. Uzun uğraşlar sonucunda uygun sürümü şu sitede buldum Intel Rapid Storage Technology (RST-VMD) Drivers v.19.5.2.1049 download for Windows - deviceinbox.com

bundan yükleyince gördü. intel zip i silmese bu kadar uğraşmayacaktık neyse yeni alanlar için link kalsın. tekrar sağ olun
@keisaku ya teşekkürler bu bağlantı için.
Rehberdeki en aşağıdaki sürümü indirip USB'ye attım. Sonra göz at sekmesinin altında ''Sadece bu donanım için uygun olan sürücüleri göster'' gibi bir ibare vardı sanırım onun tikini kaldırdım ve gözüktü.
Tiki kaldırmakta işe yaradı çok teşekkürler.

Bu konu bu laptopu alacak alrkadaşlara makale gibi olmuş.Elinize sağlık.

Geri
Yukarı