ROG STRIX G16 Dual channel mı?

manqueller

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar selam,
Tamamen merakımdan dolayı aklımdaki soru işaretini sizlerle paylaşmak istiyorum.
DDR5'e bu laptop sayesinde geçiş yaptım fakat veri yolu PCI-e 5.0 yüzünden sanırım farklı gözüküyor.
Normal şartlarda 2x8 ya da 2x16 DDR4 sistemde CPU-Z'de Dual ibaresini görürken, resimde gördüğünüz gibi 4x32-BIT yazmakta channel kısmında.
Bu ne anlama geliyor? 2x16 DDR5 RAM'e sahibim, Dual ifadesi midir?
Teşekkürler.

00.png

@Artoria Pendragon hocam bilginiz doğrultusunda sorunumu cevaplarsanız çok sevinirim.

Kısaca, tek DDR4 bellekler 1x64 bit olarak gözükür. Tek DDR5 bellekler ise iki kanal olarak ayrılır (2x32 bit). Sizin 2 tane RAM'iniz olduğundan 4x32 bit olarak gözüküyor. Dual channel çalışıyor.

Anladım yeni bir şey daha öğrenmiş olduk çok teşekkürler.

Kısaca, tek DDR4 bellekler 1x64 bit olarak gözükür. Tek DDR5 bellekler ise iki kanal olarak ayrılır (2x32 bit). Sizin 2 tane RAM'iniz olduğundan 4x32 bit olarak gözüküyor. Dual channel çalışıyor.
Evet, Dual ifadesi. DDR5'ler kendi içerisinde Dual channel çalıştığı için öyle gözüküyor.
@OnurKelees
@Artoria Pendragon arkadaşlar aklıma bir şey takıldı. Hortlatıyorum ama kusura bakmayın. Normalde Memory kısmında dual yazması lazım bunu sormuştum size. Sizde dual çalışıyorlar sıkıntı yok demiştiniz.
Sanki SPD kısmında bir eksiklik var. Sağdaki değerler eksik gibi. Bir yorumunuz var mı?

1.png
2.png
3.png

@alp15eren hocam rank kısmı yok niye acaba? Son sürüm kurdum CPU-Z'yi de bir şeyler eksik gibi. Sende bakar mısın? Normalde Dual yazması gerekiyordu.

Son düzenleme:
Anladım yeni bir şey daha öğrenmiş olduk çok teşekkürler.

@OnurKelees
@Artoria Pendragon arkadaşlar aklıma bir şey takıldı. Hortlatıyorum ama kusura bakmayın. Normalde Memory kısmında dual yazması lazım bunu sormuştum size. Sizde dual çalışıyorlar sıkıntı yok demiştiniz.
Sanki SPD kısmında bir eksiklik var. Sağdaki değerler eksik gibi. Bir yorumunuz var mı?

Eki Görüntüle 1719474Eki Görüntüle 1719476Eki Görüntüle 1719477

@alp15eren hocam rank kısmı yok niye acaba? Son sürüm kurdum CPU-Z'yi de bir şeyler eksik gibi. Sende bakar mısın? Normalde Dual yazması gerekiyordu.
hocam bende bu laptopa sahibim ve ram yükseltmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz. Siz ne yaptınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı