Roket yapımı

W.Heisenberg

Hectopat
Arkadaşlar, hiç düşündünüz mü şöyle güzel bir roket yapsam da yollasam diye 😉, neyse.
Şimdi vereceğim tarif size roket yapmayı ve bunu en fazla 30 km götürmeyi sağlar. Bunun için ne lazım roket yakıtı, bir de roket için temel atmamız lazım. Arkadaşlar önce roketin temelini atın bu arada atacağınız temel küçük asla olmamalı yoksa videoyu hastanede bitirebilirsiniz 😅, şaka şaka.
Önce roket için 4 ayak yapmanız lazım. Bunlar büyük olsun, mesela alt 8 cm yanlarda 4.5 cm olur. Ardından ise roketin prizma şeklinde temelini atarız,
Sonra ayaklarını taktığımız yerin Aks noktası diye geçen yerini deliyoruz ve hizasını da aynı şekilde, ve bu deldiğimiz yeri sert bir madde ile doldurun (sıkıştırılmış beton, beton).
Arkadaşlar, az önce gösterdiğim adıma gerek yok sadece roketinizin 10 km daha gitmesini istiyorsanız.
Şimdi roket yakıtı yapımına geçelim. Bu işlem için iki kişi olsanız daha iyi olur havaya uçma ihtimalini düşürürsünüz, şaka şa... Ya da bu gerçek 😅.
Elinizde pirometre olursa iyi olur, varsa sürekli ölçün maddeyi 70'i geçmesin. Şimdi elimizde perklorik asit ve amonyum hidroksit lazım internetten temin edebilirsiniz (Yutmadığınız ve nazal yöntemle çekmediğiniz sürece zararlı değildir.).
İkisini reaksiyona sokuyoruz ve amonyum perklorat açığa çıkıyor.
Ardından ise havan yardımı ile alüminyum folyoyu eziyoruz, 5 dakika yeter. Sonra herhangi bir asit ile (tuz ruhu önerim) alüminyum folyoyu reaksiyona sokun.
Alüminyum tozu çıkacak, şimdi ikisini reaksiyona sokun ve katalizör olarak demir oksidi kullanın(karışımın içine bırakın).
Evet, şu anda elimizde roket yakıtı var bunu serin ve temiz ortamda muhafaza edin.
Şimdi yaptığımız roketin altına bir bölüm açacağız burası yakıt bölümü olacak, elimizde şu anda 4 ayaklı, altında bir delikli (bu deliği şu an bir şeyle kapatın) ve deliğin üstünde bir bölmeli roket olacak.
Şimdi ateşleme nasıl olacak roketin içinde açtığınız yere yakıtı doldurun ve onun altına açtığınız deliğe de bir huni sabitliyoruz (huni sakın plastik olmasın) huninin deliği küçük olmasın, uçmaz.
Ben zamanında 5-6 tane torpil alıp fitillerini kullanarak ateşlemeyi yaptım, fitilleri kendime doğru uzattım sonra huninin ağzına soktum, bir fitili de sonra kendime doğru çektiğim yerden ateşledim.
(Arkadaşlar, benim yaptığım uzaktan kontrol edilebilirdi, kolluydu. İsterseniz girdiye bunu da ekleyebilirim.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de bir benzerini nitrogliserin ile yapmıştım. Metal bir boru kullanmıştım ve kışın bir dağda uçurmuştum. Kendi fitilimi de kara baruttan yapmıştım. Fırlattığım an çok zevkliydi. Eğer malzeme bulabilirsem bir daha yapmayı düşünüyorum.

Ben de bir benzerini nitrogliserin ile yapmıştım. Metal bir boru kullanmıştım ve kışın bir dağda uçurmuştum. Kendi fitilimi de kara baruttan yapmıştım. Fırlattığım an çok zevkliydi. Eğer malzeme bulabilirsem bir daha yapmayı düşünüyorum.
Helal olsun, kara barut nasıl kullandın ? bir anda patlamıyor mu? yada direk madde ortadan kaybolmuyor mu?

Geri
Yukarı