ROM atmak mantıklı mı?

Mantıklı olmasaydı kullandığım S3 Mini, S3, GM 4G, Note 4, Xperia L, GM 5D gibi telefonlara atmazdım herhalde:). Eski-yeni her türlü telefonda yazılım stabilse büyük rahatlama oluyor telefonda, beta sürümleri de iyi oluyor ama kamera donması, çökmeler gibi ufak tefek hatalar oluyor. Şuan GM5'te MIUI ROM kullanıyorum, gayet memnunum. Xiaomi'nin telefonlarından hiçbir farkı yok. Senelerce custom ROM ve Pico GApps ile tertemiz kullandım hep telefonlarımı. Bu tecrübeye dayanarak saf Android istiyorsan stabil Lineage sürümlerini öneririm. Lineage grubu henüz S4'e birşey çıkarmamışsa önceki projeleri olan Cyanogen de işini fazlasıyla görecektir. Biraz arayüz de ararım diyorsan diğer telefonlardan uyarlananlara bakabilirsin. iPhone'dan Xperia serisine kadar her türlü yazılım var Samsung serileri için. GApps'te Pico'yu öneririm. Sadece Play Store yüklü geliyor sanırım Pico ile, geri kalanı sen yüklüyorsun, o kalkmıyor, bu çok yer kaplıyor gibi bir sorunun olmuyor.

Eğer kurmadıysan stock recovery yerine twrp veya cwm recovery kullanabilirsin. Brick olma riskini ortadan kaldırmış olursun. Zaten recovery mod kurulduktan sonra istediğin rom u kurup deneyip beğenmezsen rahatlıkla diğer rom lara geçebilirsin. S4 yaygın bir cihaz olduğu için çok sayıda offical veya unofficial rom var.

Şimdiki cihazım 6 Plus, sırf ROM atabilmek ve ROOT ile cihazı tamamen kontrolüme alabilmek için tekrar bir Samsung cihaz almak istiyorum. Kesinlikle işin içine girdiğinizde vazgeçmezsiniz. Biraz da olsa hevesiniz varsa, süper bir dünya!

Dostlar LineageOS Sitesinde 3 farklı ROM var hangisini seçeceğim ?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    106,1 KB · Görüntüleme: 157
3 farklı ROM mu 3 farklı telefon modeli mi? (Intl) yazandır muhtemelen ama emin olmadan denemeyin. Samsung'dan göçeli çok oldu o yüzden nasıl model adına bakıldığını hatırlamıyorum, CPU-Z gösteriyordur belki.

S4 (İntl) Uluslararası model Exynos CPU lu Model:I9500 ülkemizde en yaygın bulunan model
S4 (VZW) Verizon mobile modeli SCH I545
Quallcomm CPU lu Verizon tarafından satılan versiyon.
S4 (LTEa) 4G li versiyon Model:I9505 Quallcomm CPU lu versiyon
En basit inden telefonun arkasından pili çıkarıp model koduna bakabilirsin.

Stabilite açısından atmak mantıklı. Bazı ROM'larda sim kart okumuyor. Örneğin LineageOS. Google'a yedeklerseniz bir sorun olmaz. Ben kullanıyorum memnunum.

Stabilite açısından atmak mantıklı. Bazı ROM'larda sim kart okumuyor. Örneğin LineageOS. Google'a yedeklerseniz bir sorun olmaz. Ben kullanıyorum memnunum.
O kadar telefonda denedim hiç öyle bir sorun yaşamadım, yapılması gereken işlemleri yanlış yapıyor olabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı