ROM ne işe yarıyor?

ROM, Android arayüzüdür. Özelleştirilmiş Android sistemlerine denir. Örneğin One UI, Samsung'un ROM'u yani Android tarafında Samsung'un kullandığı kendi işletim sistemi. Hepsi Android tabanlı ancak yapıları farklı.

MIUI, One UI, Oxygen OS, Color OS buna örnek gösterilebilir.

Yanlış bilgi
ROM, benim telefonumda (kapasite) olarak geçiyor. Mesela benim telefonum 32 GB ROM.
(Yanlış bilgi verdiysem özür dilerim)

Son düzenleyen: Moderatör:
Android işletim sistemini ve gerekli diğer yazılımsal parçaları barındıran paket diyebiliriz.

ROM, Android arayüzüdür. Özelleştirilmiş Android sistemlerine denir. Örneğin One UI, Samsung'un ROM'u yani Android tarafında Samsung'un kullandığı kendi işletim sistemi. Hepsi Android tabanlı ancak yapıları farklı.

MIUI, One UI, Oxygen OS, Color OS buna örnek gösterilebilir.

Benim telefonum Samsung A10s Android 11 var ben onu ROM ile yükseltebilir miyim mesela.

Alıntı yapalım.
Özel bir ROM, ya da diğer adıyla Custom ROM, aslında Google tarafından sağlanan Android kaynak koduna dayalı bir telefon yazılımıdır. Pek çok insan sundukları işlevsellik ve telefondaki birçok şeyi özelleştirme yeteneği nedeniyle Custom ROM'ları tercih ediyor.

Birçok Android meraklısının özel ROM'lara akın etmesinin bir başka büyük nedeni, cihazlarının birkaç yıl sonra yeni yazılım güncellemelerini almayı bırakması ve özel bir ROM'a sahip olmanın, onlara işlevselliği geliştirme ve yeni yazılımı kullanma yeteneği sunmasıdır.

ROM atmak ise telefondaki mevcut stok yazılımı silip üstüne hazırlanmış özel yazılımı yükleme işlemidir.

Benim telefonum Samsung A10s Android 11 var ben onu ROM ile yükseltebilir miyim mesela.

Evet mümkün ama yanlış dosya kurarsan ya da kurulumda işler kötü olursa cihazınız çöpe gidebilir.

Peki ROM nasıl atılıyor ne yapılır onla?

Mesela Android 12 kurabilirsin, lineageOS gibi diğer Android tabanlı ROM'lar da kurabilirsin.

Geri
Yukarı