Root ile neler yapılabilir?

Gamers_Xion

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar hepinize iyi forumlar. Bugün telefonuma root attım (Magisk) Root sayesinde neler yapabilirim? Bilgili hocalarımdan güzel anlatımlar bekliyorum. Teşekkür ederim.

İyi sosyaller!

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefondan gereksiz uygulamaları kaldırabilirsiniz. Uygulamalardan reklam engelleyici programlar ile reklamları kaldırabilirsiniz.

Root işleminin en temel yararı, size sistemin daha önce erişmediğiniz köşelerine, detaylarına erişim hakkı (sadece okuma hakkı değil, yazma / değiştirme hakkı da) sunmasıdır. Bu sayede tüm sistem dosyalarını silebilir, değiştirebilir, yeni temalar yükleyebilir, gereksiz sistem programlarını sistemden kaldırabilirsiniz.
Örneğin Türkiye’de bizim hiç kullanamadığımız Google Voice ve Amazon mp3 gibi programlar, ayrıca birçok daha iyi alternatifi olmasına rağmen sistemle otomatik yüklenen twitter uygulaması gibi programlar sistem partisyonunda boş yere yer harcıyor, bunları silip telefon hafızasında çok değerli alanlar kazanabilirsiniz.

Titanium BackUp programı ile yedekleme yapabilirsiniz.

Overclock yaparak işlemcinin hızını artırabilirsiniz.

Ekran çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz.
Telefondaki kullanmadığın uygulamaları kaldırabilirsin, telefon eski ise animasyonları hızlandırabilir veya çekirdeklere fazladan enerji göndererek çalışmasını hizlandirabilirsiniz (PC deki overclock), telefon 1080P’dir ama kasmasın diye 720P yapabilirsiniz (ekran çözünürlüğü düşürmek) android sürümünü ayarlarda yüksek sürüm gibi görünmesini sağlayabilirsiniz (eski telefonlarda yeni uygulamaları indirmeye yarar sadece) desteklenmeyen programları telefonun model numarasını değiştirerek kullanabilirsin , Dolby yükleyebilirsin, simge paketlerini her yerde kullanabilirsin (orijinal ana menünde son uygulamalarda vs), reklam engelleyiciler var onları kullanabilirsin (birçok kişi sadece youtube’de reklam gördüğü icin YouTube vanced yeterlidir benim kanımca), hafıza kartı kullanarak hafıza kartını telefonun kendi hafızası olarak tanımlayabilir veya hafıza kartının uygulamaları kendi içerisinden yurutmesi sağlanabilir (RAM olarak hafıza kartını kullanabilirsin diyebilirim kısaca)
Telefondaki kullanmadığın uygulamaları kaldırabilirsin, telefon eski ise animasyonları hızlandırabilir veya çekirdeklere fazladan enerji göndererek çalışmasını hizlandirabilirsiniz (PC deki overclock), telefon 1080P’dir ama kasmasın diye 720P yapabilirsiniz (ekran çözünürlüğü düşürmek) android sürümünü ayarlarda yüksek sürüm gibi görünmesini sağlayabilirsiniz (eski telefonlarda yeni uygulamaları indirmeye yarar sadece) desteklenmeyen programları telefonun model numarasını değiştirerek kullanabilirsin , Dolby yükleyebilirsin, simge paketlerini her yerde kullanabilirsin (orijinal ana menünde son uygulamalarda vs), reklam engelleyiciler var onları kullanabilirsin (birçok kişi sadece youtube’de reklam gördüğü icin YouTube vanced yeterlidir benim kanımca), hafıza kartı kullanarak hafıza kartını telefonun kendi hafızası olarak tanımlayabilir veya hafıza kartının uygulamaları kendi içerisinden yurutmesi sağlanabilir (RAM olarak hafıza kartını kullanabilirsin diyebilirim kısaca)

ALINTIDIR.

Ben zamanında ilk root attığımda bootloader kısmına kendi logomu falan koymuştum. Root yetkisi ile her şeyi yapmak mümkün.

Ben rootlu cihazda Wi-Fi şifresi kırıyordum(tavsiye etmiyorum ve sıkıntılı iş) hafıza kartı üzerinden Windows'daki gibi sanal bellek yapıp telefona takviye ediyordum bir de kaldırılamayan programları kaldırıyordum. Yanlış program kaldırmayın tekrardan ROM yüklemek zorunda kalırsınız. Daha fazla şey yapılıyordur da en son 2015 zamanında yapmış olduğumdan dolayı Android 5.1.1'li telefona başka yapacak bir şey yoktu.

Bloatware(gereksiz varsayılan olarak kaldırılamayan uygulama) kaldırabilirsiniz. Lucky pathcer ile oyunlarda ufak dokunuş 😉 yapabilirsiniz. SD maid ile ben bir de bir dosya kaldırmak haricinde pek fazla bir şey yapmadım. Zaten S4 root atmıştım.

Çok tecrübeli değilseniz, bulduğunuz her işlemi yapmayın ve uygulamalara root izni verirken 99 kez düşünün. Bu konularda deneyimli birisi olarak, cihazımı rootlu kullanmaya cesaret edemem şahsen.

Yeni konular

Geri
Yukarı