Root Riskleri

ServerTower

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar telefonuma root atmayı düşünüyorum ama internete biraz gezince korktum açıkçası. O yüzden birkaç sorum olacak.
1. Root atsam telefonumun kullanılamaz hale gelme imkanı varmış. Bu durumda rootu geri alma veya telefonu kullanılabilir şekle sokabilir miyim?
2. Rootu bilgisayardan atmakla telefondan atmanın farkı ne? Riskileri neler?
3. Genel olarak root atmanın diğer riskleri nelerdir?

Yerinde olsam asla root atmazdım. IMEI atılmış telefon kullandım, 1 ay sonra Whattsup kullanırken kapandı, bir daha açılmadı. Hard Reset veya ROM yüklemeyi denedim, açılmadı. Elektrik gidiyor ama tepki vermiyor hiçbir şeye telefon. Telefonsuz kaldım.

Ben Bilgisayardan S4’e atmıştım sıkıntısız kullandım 2 sene sonra sattım telefonu. Bence güzel bir özellik. Riski yok değil dikkatli yapılmalı ve diğer videolarıda izleyerek yapılmalı. Tek video ile yapılacak iş değil.

Telefona root atınca garantisi bitiyormuş diye biliyorum. Bence root atmak gereksiz bir şey.
Garanti gidiyor doğru. Ancak garanti bitimine yakın veya bittikten sonra bence serbestçe atılabilir, sonuçta 1 gün sonra batarya’da patlayabilir ve garanti kabul etmez. Ayrıca gereksiz bir özellik değil, sizin yaptığınız temel işleri kat ve kat fazlası ile gerçekleştirebiliyor bu root’lar. Siz wi-fi şifresi ararken Root’lu telefon çoktan şifreyi göstermiş oluyor. Örnek vermiş olursam bunlardan biri.

Root atmak için gereken adımları doğru bir şekilde yaparsan hiç bir riski yoktur.
1.)@Arthas_ arkadaşın dediği gibi yanlış bir adım uygularsan soft brick veya düşük bir ihimal hard brick olabilir. Soft brick olan telefon tekrardan orijinal ROM atılarak çözülebilir. Hard brick olmuş telefon bir daha açılmaz.
2.)Root atmak için kingroot gibi programlardan uzak durmanızı öneririm. Bilgisayardan atmanız çok sağlıklı olacaktır. TWRP veya CSM recovery modlarını flashlayıp SuperSU veya magisk kurmanızı öneririm. Ayrıca telefon modeli samsung ise ODIN programı ile çok daha rahat bir şekilde -Android sürümünü downgrade etmek gerekebilir- cf-auto root deneyebilirsiniz
3-)Çok ama çok düşük bir ihtimal yanlış adımlarda IMEI silinebilir, garanti yok olur.

Cihaza yanlış ROM atmadığınız sürece brick olma ihtimali çok düşük.
Ayrıca o kadar riskli bir işlem de değil. Tabi hangi telefonu kullandığınız da önemli. Samsung telefonlara gayet basit bir şekilde ROM atılıyor.

Cihaza yanlış ROM atmadığınız sürece brick olma ihtimali çok düşük.
Ayrıca o kadar riskli bir işlem de değil. Tabi hangi telefonu kullandığınız da önemli. Samsung telefonlara gayet basit bir şekilde ROM atılıyor.
Şayomi :) bu telefonu bilgisayara bağlamaya bile korkarım belki. En güzel Root Samsung’da görülmüştür nokta. 🤣

Geri
Yukarı