Root ve Rom nedir?

Enes Boz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkdaşlar sizden ricam Root ve Rom hakkında kısa ve öz bilgi verirmisiniz?

Yani bunlar olmassa telefonda ne gibi eksikler olur illaki olması gerekmi tarzında bilgiler verirseniz ona göre atmayı düşünüyorum veya attırmayı.

Root, telefona tam yetki vererek kontrolü ele almamıza yarar. Marketteki çoğu uygulama root yetkisi istediği için kullanamayız.
ROM ise Android işletim sisteminin farklı modellenmiş versiyonlarına denir. Kısacası Android işletim sistemine ROM denir. Stok ve Custom ROM olmak üzere 2 çeşidi vardır. Stok ROM, telefonu ilk aldığımızda gelen orijinal ROM'dur. Custom ise özelleştirilmiş ROM'lardır. Bir telefona ROM yüklemek telefonun hızlanmasına ve daha stabil çalışmasına neden olabilir.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden ötürü gerçekten öz bir anlatım oldu. Root yaptığım'da garantidenmi çıkıyor telefon acaba bi bilginiz varmı peki yoksa sadece samsunglardamı böyle birşey var.

Root, telefona, tablete administrator yetkisi verir. Normalde yapamadığınız şeyleri yapabilirsiniz. Rom'lar üretici haricinde Cyanogenmod gibi grupların orjinalden farklı olarak çıkardığı firmwareler'dir. Root yaparsanız garantiniz elinizden gider. Rom'lar bazen stabil, bazen dengesiz oluyor.

Root atmak garanti dışı bırakmaz bazı durumlar dışında. Stock firmware flashladığınızda zaten ilk günkü haline dönüyor telefon. Bootloader kilidi açmak garanti dışı bırakır.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı