Çözüldü Rootkit virüsleri silinemez mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lionel Messi

Picopat
Yer
Rosario, Argentina
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Futbolcu
İnternette rootkit hakkında wmaraci.com üzerinden bilgi edinirken "Rootkit yazılımlarının hemen hemen tümü kendini işletim sisteminin çekirdek bölümüne gizler ve bu sayede Antivirüs yazılımları tarafından fark edilmeden işlevlerini yerine getirebilir." diye bir cümle okudum.

1-) Yani rootkit virüsleri fark edilemez ve silinemez anlamına mı geliyor?
2-) İşletim sisteminin çekirdek bölümüne gizlenir derken ne demek istemiş? İşletim sisteminin çekirdek bölümü neresidir? @24099 @Murat5038 @Eray T

Çözüm
1 - Fark edilebilirlik türüne bağlı olarak değişir. Eğer sistemde AV yokken kernel mode tipi bir rootkit yediyseniz biraz zor tespit edilir diyebiliriz açıkçası ek modüller olmadan. Modüller kullanılıyor. Firmware rootkitten ise Allah kurtarsın. Firmware'i baştan yazdırman lazım temizlik için.

Ek bilgi: Antivirüsler de bir nevi rootkit gibi çalışır. Aksi takdirde sistemi gerçek zamanlı koruyamaz. Gelen giden çağrıyı kontrol etmesi, processleri hook etmesi lazım. Her şeyin süzgeçten geçmesi gerek.

2 - Çekirdek kısmı donanım ile işletim sisteminin konuştuğu kısım diyebiliriz. Normalde sen bir şey yaptığında bunun yapılabilmesi için sistemin donanımla etkileşime girmesi gerekiyor. Bir işletim sisteminin en önemli parçacığı çekirdektir. Tabi bu işin içinde farklı muhabbetler de var fakat detaya girersek sayfayı alır.

Tam olarak Windows dosyası diyip geçmek olmaz zira bayağı farklı bir mevzu.
İnternette rootkit hakkında wmaraci.com üzerinden bilgi edinirken "rootkit yazılımlarının hemen hemen tümü kendini işletim sisteminin çekirdek bölümüne gizler ve bu sayede antivirüs yazılımları tarafından fark edilmeden işlevlerini yerine getirebilir." diye bir cümle okudum.

1-) yani rootkit virüsleri fark edilemez ve silinemez anlamına mı geliyor?
2-) işletim sisteminin çekirdek bölümüne gizlenir derken ne demek istemiş? İşletim sisteminin çekirdek bölümü neresidir? @24099 @Murat5038 @Eray T

1- Fark edilebilir.
2- Çekirdek bölümü derken Windows dosyası içini kast ediyor. Bu tür virüsler kendini işletim sistemi dosyası olarak gösterirler bulunması zorlaşır ama imkansız değildir.

İnternette rootkit hakkında wmaraci.com üzerinden bilgi edinirken "rootkit yazılımlarının hemen hemen tümü kendini işletim sisteminin çekirdek bölümüne gizler ve bu sayede antivirüs yazılımları tarafından fark edilmeden işlevlerini yerine getirebilir." diye bir cümle okudum.

1-) yani rootkit virüsleri fark edilemez ve silinemez anlamına mı geliyor?
2-) işletim sisteminin çekirdek bölümüne gizlenir derken ne demek istemiş? İşletim sisteminin çekirdek bölümü neresidir? @24099 @Murat5038 @Eray T

Onun dışında Malwarebytes anti malware içerisin'dede rootkit tarama özelliği bulunuyor daha birçok alternatif var yani tespit edilemez diye bir şey yok bu durumda.

Rootkit tarama yazılımları var bu yazılımlar ile tarama yaparak tespit edilebilir.

@Lionel Messi ek olarak okumak isterseniz bu rehberde söz ettim.

@Lionel Messi ek olarak okumak isterseniz bu rehberde söz ettim.

Hocam çözüm olarak işaretle seçeneği neden yok soruda?

1 - Fark edilebilirlik türüne bağlı olarak değişir. Eğer sistemde AV yokken kernel mode tipi bir rootkit yediyseniz biraz zor tespit edilir diyebiliriz açıkçası ek modüller olmadan. Modüller kullanılıyor. Firmware rootkitten ise Allah kurtarsın. Firmware'i baştan yazdırman lazım temizlik için.

Ek bilgi: Antivirüsler de bir nevi rootkit gibi çalışır. Aksi takdirde sistemi gerçek zamanlı koruyamaz. Gelen giden çağrıyı kontrol etmesi, processleri hook etmesi lazım. Her şeyin süzgeçten geçmesi gerek.

2 - Çekirdek kısmı donanım ile işletim sisteminin konuştuğu kısım diyebiliriz. Normalde sen bir şey yaptığında bunun yapılabilmesi için sistemin donanımla etkileşime girmesi gerekiyor. Bir işletim sisteminin en önemli parçacığı çekirdektir. Tabi bu işin içinde farklı muhabbetler de var fakat detaya girersek sayfayı alır.

Tam olarak Windows dosyası diyip geçmek olmaz zira bayağı farklı bir mevzu.

Çözüm
1 - fark edilebilirlik türüne bağlı olarak değişir. Eğer sistemde av yokken kernel mode tipi bir rootkit yediyseniz biraz zor tespit edilir diyebiliriz açıkçası ek modüller olmadan. Modüller kullanılıyor. Firmware rootkitten ise Allah kurtarsın. Firmware'i baştan yazdırman lazım temizlik için.

Ek bilgi: Antivirüsler de bir nevi rootkit gibi çalışır. Aksi takdirde sistemi gerçek zamanlı koruyamaz. Gelen giden çağrıyı kontrol etmesi, processleri hook etmesi lazım.

2 - çekirdek kısmı donanım ile işletim sisteminin konuştuğu kısım diyebiliriz. Normalde sen bir şey yaptığında bunun yapılabilmesi için sistemin donanımla etkileşime girmesi gerekiyor. Bir işletim sisteminin en önemli parçacığı çekirdektir. Tabi bu işin içinde farklı muhabbetler de var fakat detaya girersek sayfayı alır.

Tam olarak Windows dosyası deyip geçmek olmaz zira bayağı farklı bir mevzu.

Hocam dediginiz gibi yazılsa uzun yazılır. Beni biliyorsunuz kısa ve öz yazarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı