Rootlu cihaz hatası Magisk silinerek nasıl çözüldü?

Daha fazla  
Ben 1-2 yıl önce İstanbulkart uygulamasını yükledim ve telefonum rootlu olduğu için uyarı verdi. Daha sonra internette Magisk'i gördüm ve indirip uyguladığımda sorun çözüldü. Dün Bursakart uygulamasını yükledim ve açmak istedim o da root uyarısı verdi Magisk'le onu da halletmeye çalışırken bir şeyler oldu ve telefon Android recovery kısmında kaldı, açamadım. Fabrika ayarlarına döndürmek zorunda kaldım. Yedeklemelerden verilerimin %90'ını kurtardım ama önceden açılan İstanbulkart'ı açamamaya başladım. En sonunda Magisk'i silme kararı aldım. Sonra beklenmedik bir şekilde İstanbulkart uygulaması da Bursakart uygulaması da açılmaya başladı. Benim sorum şu ki bu nasıl oldu? Telefonum hala rootlu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sizin telefona bir şeyler olmuş. Kaçak telefon muydu? Nasıl çözüldüğünü ben açıklayamam, muhtemelen de açıklanabilir bir şey değil. En sağlıklısı baştan stock ROM atmak ve ihtiyacınız varsa tekrar rootlamak.

Ama her şey çalışıyorsa bir şeyler yapmaya lüzum yok.

Hocam sizin telefona bir şeyler olmuş. Kaçak telefon muydu? Nasıl çözüldüğünü ben açıklayamam, muhtemelen de açıklanabilir bir şey değil. En sağlıklısı baştan stock ROM atmak ve ihtiyacınız varsa tekrar rootlamak.

Ama her şey çalışıyorsa bir şeyler yapmaya lüzum yok.
Yurtdışından gelmeydi telefon. Açıkcası bende neler oldu anlamadım o yüzden soruyorum. Her şey sorunsuz çalışıyor şaşırdığım kısım bu. Herhalde sıfırladığım için düzeldi kendi kendine öyle düşünmeye başladım ben bakalım bir sorun oluşmazsa hiç dokunmadan böyle kullanmaya devam ederim.

Magisk yükledikten sonra ayar yapmanız gerekiyor uygulamaların tespit etmesini engellemek için. Ayarlar kısmında "Configure DenyList" üzerinden engelleme yapacaksınız. Root kullanmak istediğiniz uygulamalar dışında, her şeyi seçin.
Ardından da SafetyNet Test programı ile test yapacaksınız. Tamamı yeşilse sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Bir daha rootlu diye uyarı vermezler.

Magisk Hide kısmına uygulamayı eklemeniz yeterli olması lazım normalde. Magisk ile rootlanmış cihazda Magisk Hide'a sorun çıkaran uygulamaları ekleyerek sorunsuz 2-3 yıl kullandım. Bankacılık uygulamaları, Ankara kart vb. dahil.
Ekstra not: Magisk'i güncelleyince sorun çıkarıyordu. Aynı sürümde kaldım bende.

Yurtdışından gelmeydi telefon. Açıkcası bende neler oldu anlamadım o yüzden soruyorum. Her şey sorunsuz çalışıyor şaşırdığım kısım bu. Herhalde sıfırladığım için düzeldi kendi kendine öyle düşünmeye başladım ben bakalım bir sorun oluşmazsa hiç dokunmadan böyle kullanmaya devam ederim.
Hocam yurtdışından gelme olduğu içindir büyük ihtimal bu karışıklık. Cihaza eğer kaçak IMEI atıldıysa bunu rootlayarak yapmış olabilirler. Rootlarken de sizin anlattığınıza göre Magisk'i siz kurmuşsunuz, yani IMEI atan kişi Magisk'i kullanmadan rootlamıştır. Orada bir karışıklık oluşmuştur. Çünkü root bu, farklı sistemleri karıştırıp rootla uğraşmak böyle garip sonuçlara sebep olabilir.

Belki @Umut Nas hocamın veya @364809 hocamın diyeceği bir şey vardır.

Şu an bir problem yoksa kullanın, ama oluşursa da aşağıdaki rehberi uygularsanız.

Aslında mesajlarda bahsedilen tüm yöntemleri dönem dönem çesitli uygulamalar için uyguladım bir yerden sonra karışılık olmaya başladı galiba. Şuanlık bir sorun yok. Sadece durum garibime gittiği için sormak istemiştim ama sanırım neden böyle olduğunu anladım gibi.

Magisk Hide kısmına uygulamayı eklemeniz yeterli olması lazım normalde. Magisk ile rootlanmış cihazda Magisk Hide'a sorun çıkaran uygulamaları ekleyerek sorunsuz 2-3 yıl kullandım. Bankacılık uygulamaları, Ankara kart vb. dahil.
Ekstra not: Magisk'i güncelleyince sorun çıkarıyordu. Aynı sürümde kaldım bende.
Güncelledikten sonra bootloader'ı güncel sürümle değiştirmeniz gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı