Rootlu telefon güvenlik riski yaratır mı?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Telefonum eski model bir Sony olduğu için rootlamak, modlayarak güncel Android sürümü yüklemek istiyorum. Normalde 6.0.1'den üstünü otomatik almıyor. Bazı programlar hata verirken bazıları düşük Android sürümü diye çalışmıyor. Sırf bunun içinde telefona binlerce lira vermek istemiyorum. Birçok telefoncuya da sordum uğraşmak istemiyorlar. Sizce kendim yapsam güvenlik açığı olur mu? Güvenlikten kastım cep bankacılık işlemlerini kullanıyorum, zaten zorunlu dayattırıyorlar bankalar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rootlu telefon her zaman güvenlik riski taşır. Bilmediğiniz bir uygulamaya izin verirseniz kötü sonuçlanabilir. Ben yaklaşık 4-5 yıldır telefonlarımı rootlu kullanıyorum. Dikkatli kullandığım için hiç bir şekilde sorun yaşamadım.

Magisk manager ile bankacılık uygulamalarını gizleyip safetynet geçerseniz root uyarısı vermiyor.

Rootlu telefon her zaman güvenlik riski taşır. Bilmediğiniz bir uygulamaya izin verirseniz kötü sonuçlanabilir. Ben yaklaşık 4-5 yıldır telefonlarımı rootlu kullanıyorum. Dikkatli kullandığım için hiçbir şekilde sorun yaşamadım.

Cep bankacılık uygulamaları çalışıyor mu peki? Uygulamaları zaten Play Store'dan indiriyorum.

Root'ta sistemin neresiyle oynandığını bilemeyeceğiniz için güvenlik riski olur. Mutlaka root atmam lazım ve bankacılık app kullanacağım diyorsanız sanal kart açıp sadece kullanacağınız kadar lira yükleyin.

Cep bankacılık uygulamaları çalışıyor mu peki? Uygulamaları zaten Play Store'den indiriyorum.

Evet. Ben Papara ve CEPTETEB kullanıyorum aktif olarak. Magisk üzerinden 2 uygulamaya rootu gizledim. Bir sorun çıkmıyor. Bu arada cihazınıza direk Custom ROM yükleyin.

Evet. Ben Papara ve CEPTETEB kullanıyorum aktif olarak. Magisk üzerinden 2 uygulamaya rootu gizledim. Bir sorun çıkmıyor. Bu arada cihazınıza direk Custom ROM yükleyin.
Şuradaki kurmaya deneyeceğim bakalım:Sony Xperia Z2 (sirius) - LineageOS ROMs
Root'ta sistemin neresiyle oynandığını bilemeyeceğiniz için güvenlik riski olur. Mutlaka root atmam lazım ve bankacılık app kullanacağım diyorsanız sanal kart açıp sadece kullanacağınız kadar lira yükleyin.
Telefon üzerinden alışveriş yapmıyorumda, bankaların cep şube programların kullanıyorum. Yine telefondan internet kullanıyorum.
Her zaman risklidir ama eğer bilmediğiniz şeyleri yüklemeden her şeye izin vermeden kullanırsanız bir şey olmaz.
Uygulamaları Playstoreden kuracağım zaten, merak ettiğim kurduğumuz Romların güvenlimidir falan.

Geri
Yukarı