Rotring vs Faber

men0fhonor

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Selam. Rotring mi daha iyi sizce yoksa Faber Castell mi? Başka markalar da söyleyebilirsiniz tabii ki de.

... daha iyi derken mümkünse gerekçe de yazarsanız daha iyi olur.

Kişisel fikrim: Ben Rotring'in daha iyi olduğunu düşünüyorum. Rotring 500/300/rapid/tikky ilk jenerasyon ve günümüzdeki tikkylerden kullandım. Faber Castell grip 1345/1347/10tl altı hemen her kalemi/grip 2011/contura/tk-fine kalemlerini kullandım.

Eksik/yanlış yazmadıysam bu kalemleri kullandım ve bence Rotring daha iyi.

Sizce?

Rotring der geçerim. Faber-Castell'in kalem mekanizmaları çok iyi olmuyor. Aldığım çoğu Faber kalemin mekanizması birkaç ay içinde mahvoldu.

Rotring'in eski Tikky 1,2 ve West Germany üretimi kalemleri tank gibidir mesela. Yıllar geçse yine de bozulmaz.

Tikky 3 modellerinin uç kısmında kronik sorun var. Uç kısmının içinde bulunan kauçuk plastik zamanla yerinden oynayıp çıkıyor. Ve kaybolursa uç yerinde durmuyor bastığınız da fırlıyor böyle direkt.

Onun dışında Rotring'in Rapid (Pro olmayan), 500, 600 kalemleri de güzeldir. Yazım için alabileceğiniz en kaliteli Rotring modeli 500'dür. 500'ün gövdesi plastik geriye kalan kısımlar metal. Ama 500'ün gövdesinde kullanılan plastik çok kaliteli bir plastik öyle dandirik bir plastik değil. Tutuş hissiyatı, görünüşü, mekanizma kalitesi ile süper bir kalem Rotring 500. Tek sorunu yere düşürürseniz uç kısmı içeri girmediği için eğilmesi. Ona dikkat edin.

600 ise komple metal olduğundan ağır bir kalem ve çizim için üretilmiştir. Fiyatı da pahalıdır ama alırsanız üzmez. Fiyatını bence hak etmiyor ama. Pentel Graphgear 1000 var aynı fiyata.

800 falan ise maalesef uç kırma sorununa sahipler eski modelleri. Yeni modellerde bu sorunun çözüldüğü söyleniyor ama Türkiye'de bulunanlar genellikle eski modelleri oluyor.

Rapid Pro var bir de. Kesinlikle beş para etmez bir kalem. Mekanizması çok ama çok kötü. Rotring'in ürettiği en kötü kalem diyebilirim. Rapid Pro'nun mekanizması Scrikss Simo ile değiştirilebilir. Scrikss Simo 10-15 TL'lik bir kalem ve mekanizması çok kaliteli. Eğer Rapid Pro alınacaksa bir tane de Scrikss Simo alınıp mekanizması Rapid Pro'ya takılmalı. Ondan sonra parasının hakkını veriyor.

Rapid klasik modeli var onu da unutmayalım. Uç mekanizması içeri girebilen 800 ile birlikte tek Rotring kalemi kendisi. Elimde 9 yaşında bir tane var kendisinden. Çok sağlam bir kalem.
9921420886066.jpg
Kendisi böyle gözüküyor. Tamamen plastik ama Tikky 3 yerine bunu alırsanız düşük bütçede daha iyi. Aynı tükenmez kalemler gibi basıyorsunuz açılıyor. Yere düşmelere dayanıklı yani.

Şimdi Rotring için şöyle bir sıralama yaparsak;

F/P: Rotring 500
Düşük bütçe: Rotring Rapid
En iyi kalite: Rotring 600

Rapid Pro'nun mekanizması kronik sorunlu o yüzden alınmamalı ve alınacaksa bile Scrikss Simo mekanizması ile değiştirilmeli. Rotring 800'ün ise yeni modelleri alınmalı. 2016 öncesi çıkan modellerinde uç kırma sorunu var. Ki bence yazı yazan adamsanız 500 alın geçin. Çizim yapmıyorsanız 600 ve üstü gereksiz.

Kalemler de bir de Pentel vardır ki efsane kalemleri vardır. Pentel Graphgear 1000 kullanıyorum ara sıra çizim için çok güzel bir kalem. Çizim işleri ile uğraşıyorsanız Pentel'in kalemlerine de bir göz atmalısınız. Onun dışında düz kullanıcı için en iyisi Rotring 500. Ama baktım o da pahalanmış baya. Ben aldığım da 25 lira falandı 7 sene önce. Şimdi ise 72 lira olmuş.

Rotring'e çok para vermek istemiyorsanız Faber-Castell alınabilir. Ancak sizi çok uzun süre götürmez. Faber-Castell Grip 1347 mesela hiç alınmamalı. Birkaç ay sonra gövdesi ortadan çatlıyor.

Rotring der geçerim. Faber-castell'in kalem mekanizmaları çok iyi olmuyor. Aldığım çoğu faber kalemin mekanizması birkaç ay içinde mahvoldu.

Rotring'in eski tikky 1, 2 ve West germany üretimi kalemleri tank gibidir mesela. Yıllar geçse yine de bozulmaz.

Tikky 3 modellerinin uç kısmında kronik sorun var. Uç kısmının içinde bulunan kauçuk plastik zamanla yerinden oynayıp çıkıyor. Ve kaybolursa uç yerinde durmuyor bastığınız da fırlıyor böyle direkt.

Onun dışında Rotring'in Rapid (Pro olmayan), 500, 600 kalemleri de güzeldir. Yazım için alabileceğiniz en kaliteli rotring modeli 500'dür. 500'ün gövdesi plastik geriye kalan kısımlar metal. Ama 500'ün gövdesinde kullanılan plastik çok kaliteli bir plastik öyle dandirik bir plastik değil. Tutuş hissiyatı, görünüşü, mekanizma kalitesi ile süper bir kalem rotring 500. tek sorunu yere düşürürseniz uç kısmı içeri girmediği için eğilmesi. Ona dikkat edin.

600 ise komple metal olduğundan ağır bir kalem ve çizim için üretilmiştir. Fiyatı da pahalıdır ama alırsanız üzmez. Fiyatını bence hak etmiyor ama. Pentel graphgear 1000 var aynı fiyata.

800 falan ise maalesef uç kırma sorununa sahipler eski modelleri. Yeni modellerde bu sorunun çözüldüğü söyleniyor ama Türkiye'de bulunanlar genellikle eski modelleri oluyor.

Rapid Pro var bir de. Kesinlikle beş para etmez bir kalem. Mekanizması çok ama çok kötü. Rotring'in ürettiği en kötü kalem diyebilirim. Rapid Pro'nun mekanizması scrikss simo ile değiştirilebilir. Scrikss simo 10-15 TL'lik bir kalem ve mekanizması çok kaliteli. Eğer Rapid Pro alınacaksa bir tane de scrikss simo alınıp mekanizması Rapid Pro'ya takılmalı. Ondan sonra parasının hakkını veriyor.

Rapid klasik modeli var onu da unutmayalım. Uç mekanizması içeri girebilen 800 ile birlikte tek rotring kalemi kendisi. Elimde 9 yaşında bir tane var kendisinden. Çok sağlam bir kalem.
Kendisi böyle gözüküyor. Tamamen plastik ama tikky 3 yerine bunu alırsanız düşük bütçede daha iyi. Aynı tükenmez kalemler gibi basıyorsunuz açılıyor. Yere düşmelere dayanıklı yani.

Şimdi rotring için şöyle bir sıralama yaparsak;

F/P: Rotring 500.
Düşük bütçe: Rotring Rapid.
En iyi kalite: Rotring 600.

Rapid Pro'nun mekanizması kronik sorunlu o yüzden alınmamalı ve alınacaksa bile scrikss simo mekanizması ile değiştirilmeli. Rotring 800'ün ise yeni modelleri alınmalı. 2016 öncesi çıkan modellerinde uç kırma sorunu var. Ki bence yazı yazan adamsanız 500 alın geçin. Çizim yapmıyorsanız 600 ve üstü gereksiz.

Kalemler de bir de pentel vardır ki efsane kalemleri vardır. Pentel graphgear 1000 kullanıyorum ara sıra çizim için çok güzel bir kalem. Çizim işleri ile uğraşıyorsanız Pentel'in kalemlerine de bir göz atmalısınız. Onun dışında düz kullanıcı için en iyisi rotring 500. ama baktım o da pahalanmış bayağı. Ben aldığım da 25 lira falandı 7 sene önce. Şimdi ise 72 lira olmuş.

Rotring'e çok para vermek istemiyorsanız faber-castell alınabilir. Ancak sizi çok uzun süre götürmez. Faber-castell grip 1347 mesela hiç alınmamalı. Birkaç ay sonra gövdesi ortadan çatlıyor.

Gövdesi çatladıktan sonra uç basmaya kalkınca da mekanizmasını attırıyor. Alınacak bir kalem değil, haklısınız.

Rotring Rapid muazzan bir kalem. Görünüşü, konforu, kalitesi fiyatına göre çok iyi bence. Hemende 2 ay önce 0.5 olanını aldım ve hiçbir sorunu yok. Bundan önceki Rapid'imi kaybettim ne yazık ki. 5-6 sene kadar kullanmıştım onu.

Bu sene 20. yıl özel olarak beyaz ve lacivertini yapmışlar. Laciverti pek güzel olmasa da beyazı çok güzel duruyor.

Uzun ömürlü bir kalemdir kendisi.

Arkadaşlar ben çizim yapan biri olarak söylüyorum en iyisi 2B ya da 8B kurşun kalem. Ama eğer illaki uç takıntınız varsa pentel graphgear 1000 önerebilirim. Ve düşük bütçe için de rotring Rapid'i öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı