Rottweiler Aylık Maliyeti

Kubihuylu

Decapat
Herkese iyi günler. Daha 2 gün önce bir tane anne Rottweiler geldi. Asıl sahibi İstanbul'a gitti. Köpek dişi ve yavrulamış fakat adam yavruları sattı gitmeden önce. Bu dişi ise bize geldiğinde (8 memesi var ve hiçbiri boş kalmamış, 8 ya da daha fazla yavrusu olmuş.) bayağı zayıf duruyordu, emzirmekten mi bilmem. Acaba yemek, o, bu falan falan maliyeti ne olur? Ben aşa yukarı biliyorum ne kadar olacağını ve ne yapmam gerektiğini fakat sormak istedim. Bir de 15 kg'lik mama ne kadar gider? Orta boy bir köpek; çok büyük değil, ufak da değil.

Buna yemek almaktan ziyade aylık farklı bir ihtiyacı var mıdır ve kaç ayda ve yahut yılda veterinere götürmek lazım?
Son olarak uygun yollu 15 kg'lik önerdiniz mama var mı? En fazla bütçe 100 TL.
Yok mu cevap verecek biri yada bu konuda bilgili biri?

Son düzenleme:
Merhabalar mesajınızı görünce cevap vermek istedim. Benimde 2,5 yaşında bir Rottweiler'ım var. Aldığımda 1 kilo 200 gram ağırlığında minnacık bir yavru idi şimdi ise 50 kiloluk harika bir dost, harika bir arkadaş. Bilemiyorum bu tür dostları ne kadar iyi tanıyorsunuz, bu türler sahibini ve çevresini sonuna kadar savunan bulunduğu ortamı koruyan bekçi köpekleri diye geçer. Bu yüzden biraz agresif olabilirler ama asıl olay onu yetiştirme biçimidir. Neyse siz bunları sormadınız ama böyle bir dostla birlikte iseniz onun özelliklerini de bilmenizde fayda var.
Doğum yaptığına göre en az 2 yaş civarında bir köpek olabilir. Yavrularını emzirme döneminde genel olarak iyi beslenmezlerse epey zayıflıyabilirler. Ama kısa sürede toparlayabilir. Benim size tavsiyem fazla bir bütçeniz olmadığına göre kasaplardan veya BİM de bile bulunan çorbalık tavuk alabilirsiniz. Bunları kaynatıp suyuna kuru mama veya az miktarda ekmek doğrayarak papara yapabilirsiniz. Bunu severek yiyecektir. Piyasada, marketlerde kuru köpek mamaları 15 kiloluk olarak 70 TL den başlayan fiyatlarla satılır. Bunları pek tavsiye etmem ama bütçen elverdiğince www.temizmama.com adresinden uygun fiyatlı 15 kiloluk kargo dahil kuru mama alabilirsin. Yaklaşık 100 TL ile 171 TL arasında mamalar mevcut adresinize kadar getirip teslim ediyorlar. Çevremdeki bir çok arkadaşım buradan sipariş veriyor. Ama dediğim gibi bunun yanında mutlaka ek besin vermen gerekir. Arada kasaptan alacağınız atılacak kemikleri alıp kaynatarak suyuna az miktarda ekmek ve kuru mama katarak verebilirsin.
15 kiloluk mama senin köpeğinin kilosuna göre vereceğin bir ürün ama yaklaşık 20 - 25 gün gider tabi ekmek ve tavuk, kemik suyuda verirsen daha iyi olur.
Yılda en az 2 sefer veterinere götürüp bir kuduz aşısı birde karma aşı yaptırman gerekir. Bunlarda yaklaşık 150 -200 TL civarında tutar.
Bence asıl soru sen bu dostu nerede bakacaksın mutlaka gezip dolaşa bileceği bir alanı olmalı mutlaka içine girebileceği bir kulübesi olmalı toprakta veya betonda değil uygunsa paletten yapacağın üstünde eski bir halı parçası olan bir yerde yatmalı bunları mutlaka temin etmen gerekir ki dostun hasta olamasın sıkıntı yaşamayasın.
Benim nacizane önerilerim ve bilgilerim bunlar eğer kafana takılan soruların olursa bana [email protected] adresinden yazabilirsin. Elimden geldiğince seninle bilgimi paylaşırım. Ama sakın ola sokağa bırakma mutlaka sahiplenmek isteyenler çıkacaktır. Biraz alışınca nasıl candan bir dost olduğunu anlayacaksın.

Dosya Ekleri

• Dara2020.jpg
    Dara2020.jpg
    122,3 KB · Görüntüleme: 149

Geri
Yukarı