Router nedir?

Tahah

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bu konuda web'de bilgi bulamadım birkaç sorum olacak.

Router nedir?
Nasıl çalışır bağlanır?
Kullanımı ne gibi yarar ve zarar getirir?

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir ofis ortamını düşünün. Bu ofiste 10 bilgisayar ve 3 yazıcı olsun. Bunların arasında bir iletişim kurmak için bakır kablo kullanmanız gerekir. Ancak bir bilgisayarda 12 tane ethernet portu olamayacağı için routerlar kullanılıyor. Her cihaz routera bağlanıyor ve bu sayede her cihaz arasında iletişim sağlanıyor. Bunun bir zararı yok ancak public bir ağa bağlıysa bilgisayarlar, güvenlik önlemlerini almalısınız.

Kablosuz internet alanınızın hem menzilini arttıran hem de bağlantı hızını stabil kalmasını sağlayan network cihazıdır.
Olabildiğince kısa ve öz olsun dedim.

Bu konuda web'de bilgi bulamadım birkaç sorum olacak.

Router nedir?
Nasıl çalışır bağlanır?
Kullanımı ne gibi yarar ve zarar getirir?

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Birden fazla bilgisayar/cihaz arasında iletişimi sağlamak için kullanılır. Kablosuz iletişim menzili artsr. Bizde de modem yerine Router var. Modem gibi bağlar çalıştırırsınız. Sadece toplu bir ağa bağlanırsanız zararı olabilir.

Bir ofis ortamını düşünün. Bu ofiste 10 bilgisayar ve 3 yazıcı olsun. Bunların arasında bir iletişim kurmak için bakır kablo kullanmanız gerekir. Ancak bir bilgisayarda 12 tane ethernet portu olamayacağı için routerlar kullanılıyor. Her cihaz routera bağlanıyor ve bu sayede her cihaz arasında iletişim sağlanıyor. Bunun bir zararı yok ancak public bir ağa bağlıysa bilgisayarlar, güvenlik önlemlerini almalısınız.
Şunu da söyleyeyim, eskiden switchler bu görevi görüyordu. Routerlar ile internet erişimi desteği de geldi. Switch zamanında MITM saldırıları çok meşhurdu çünkü switchler MAC adresleri üzerinden iletişime geçerlerdi. Routerlar yerel IP ile iletişime geçiyorlar artık ve internet erişimine açıklar.

Geri
Yukarı