Royal Kludge RK919 Brown Switch Klavye Alınmalı mı?

YEmreK

Hectopat
Başlıkta gördüğünüz klavyeyi almayı düşünüyorum. Fiyatı uygun olduğu için bu modeli düşünüyorum. Üstüne az daha ekle şunu al, bunu al tarzı muhabbetlere hiç girmeyelim. Aklımda şöyle bir soru kaldı; bu klavyenin Türkçe düzeni yok yani ş, i, ğ, ü, ö, ç, gibi tuşlar ve de numerik tuşların ifadeleri farklı olacak. Klavyeyi alırsam ş, i, ğ, ü, ö, ç harflerinin yeri zaten ezberimde yani hatırlamak zor olmaz onların yazmasına pek gerek yok. Ama şöyle bir durum var ki yukarıdaki numerik tuşların kombinasyonları sıkıntılı olacak mı bunu merak ediyorum. Mesela biz Alt + Q ile @ yaparken amerikan klavyede Shift + 2 ile yapılıyor. Bir örnek daha vereyim; biz Shift + 6 ile & yapıyoruz ama bu amerikan düzeninde 7 de yer alıyor. O düzene alışmak sıkıntı olmazdı aslında fakat eğer amerikan düzenine alırsam bu sefer ş, i, ğ, ü, ö, ç kullanamam. Türkçe düzene alırsam da o dediğim kombinasyonları hatırlayamam. Belki de o klavyede tam böyle işlemiyordur emin değilim o yüzden size danışmak istedim.

Sonuç olarak bir özet geçeyim. US klavye düzenine ayarlarsam sembol kombinasyonları klavyede yazdığı için sıkıntı çıkarmayacak ama Türkçe karakterleri yazamayacağım, Türkçe klavye düzeninde kullanırsam sembolleri de Türkçe karakterleri de ezberden yazmam gerekecek. Bunun bir çözüm yolu var mı? Keşke iki seçeneği harmanlayıp kullanabilseydim :D
Şimdiden teşekkürler, iyi Sosyal'ler.

Klavye Linki:
Royal Kludge RK919 Brown Switch - Banggood

Not: Site desteğiyle konuştum Turkish Layout var mı diye sordum, maalesef yok dediler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende metoo zero x51 var ve İngilizce layoutlu. Genelde US klavye düzeninde kullanıyorum çünkü sembollerin yeri cidden de çok iyi ayarlanmış. Bunun için tek çözüm yolu yazı yazarken alt + shift kısayolu ile klavye dilini değiştirmek. Ayrıca klavye switchleri hangi marka? Outemu mu?

@efedesu Eğer öyle kullanırsam dediğim gibi türkçe karakterleri kullanamam. Sürekli klavye değiştirmekse pek mantıklı gelmedi. Keşke daha iyi bir çözüm yolu olsaydı. Olmazsa dediğiniz gibi kullanırım hiç yoktan iyidir. Öneriniz için teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı