RTX 2060 4520 TL

Bu nasıl olacak hocam bitcoin fiyatları falan mı düşecek? Bilmediğimden soruyorum. Boşa umutlanmak da istemiyorum.

Çoğu mining yapan kişiler Ethereum yapıyordu ve 2.0 gelecek büyük ihtimalle Ağustos'a sarktı öyle bir haber okumuştum. Şuan sıfırdan mining yapmak akıl işi değil toplu alınmadığı sürece. Çin baya darbe vurdu kripto paraya, mininge. Elinde olanlar şuan akıllı davranıp satıyor yavaş yavaş. Birden piyasaya sürmüyorlar, yeni kartlar çıkıyor, pandemi neredeyse bitiyor tüm Dünya'da. Bunu tahmin etmek zor değil. Önceden sıfır kart bulunmazdı stoğa girdiği gibi biterdi ama şuan göründüğü üzere her gün 2-3 tane konu açılıyor bu fiyatlarda. 3060 önceden yurt dışı ürünü bile 9000 altına bulunmazken 7000'e direkt alabiliyorsun kapalı kutu.

5 Eylül'de stoklara giriyormuş, kapına gelmesi nereden baksan 2 ay sürer. En iyi yanı ikinci eldeki fahiş 1650S/1660/1660S ve 580/5500 XT fiyatlarını kıracak. Sıfır RTX 2060 4600 TL'ye kapına geliyor ha yine pahalı ama en azından Türkiye piyasasına göre çok güzel fiyat.
Nesi çok güzel? 2800 liraya satılıyordu bu 2060. 1350 liraya satılıyordu XFX 5500 XT. 4500 lira mı bu kartın değeri gerçekten senin gözünde?

Nesi çok güzel? 2800 liraya satılıyordu bu 2060. 1350 liraya satılıyordu XFX 5500 XT. 4500 lira mı bu kartın değeri gerçekten senin gözünde?

Hayır değil. Bir daha oku Türkiye piyasasına (mevcut) göre demişim. Şu anda RTX 2060'ın kaç paraya satıldığı belli, ben de kendi 5500 XT 8 GB'ımı 1700 TL'ye almıştım. Ama o dönemler ayrı 2021 başından beri yaşanan süreç ayrı. Yoksa 2060 dediğin kart Ray Tracing sosuna bandırılmış 1660. Bana kart verin, kazık da çok büyük olmasın diyenler için normal. Stok sorunu hiç yaşanmasa bu fiyat RTX 3060 için bile yüksek olurdu.

Bu kadar duygusal davranmanın lüzumu yok. Madencilik furyasından önce bu fiyatlara RTX 3060 Ti bulunuyordu. Birkaç ay önce ise RTX 2060'ı 10000 TL'ye satmaya çalışan kuruluşlar ya da kişiler vardı. E şimdi Amazon fiyatını yarıdan daha da aşağıya çekmiş. Bu anormal piyasa durumunu göz önüne aldığımızda güzel fiyat. Burada ederini konuşamayız. Güncel piyasada "eder" kavramı kalmamış halde.

Özet olarak şuan için güzel fiyat ama alınabilir bir fiyat değil. Evet sarı sitede GTX 1650'ye 5 bin lira yazan da var, ama piyasanın gidişatı aşağı yönde. Büyük satıcılar tabiri caizse hunharca stok yapmasına rağmen fiyatları düşürmediler adam akıllı. Çünkü halen stok sorununun gitgide azalıp ekran kartı fiyatlarının düşeceğinin farkında olmayan epey büyük bir kitle var. Bu kitleye yüksek fiyattan satmak için uğraşıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı