RTX 2060 Afterburner overclock ve undervolt

Frohell

Decapat
Merhaba arkadaşlar. RP-15 laptop kullanıyorum Ryzen 7 4800H işlemcisiyle. Mobil Ryzen işlemcilere undervolt yapılamadığı için GPU-ya undervolt ve overclock yapmak istiyorum. Laptopumdakı GPU RTX 2060 Refresh modeli. Bu GPU NVIDIA-nın 2020-DE çıkardığı Low voltage chipsetli bir GPU. Afterburner ile alakalı birçok konu okudum lakin anlamadım bazı şeyler de var. 110W TDP-si olan bir GPU.

1) GPU-Z-a göre bu GPU-nun base hızı 1005 MHz, Boot hızı 1350 MHz. Ama unigien heaven ile baktığımda 1600 MHz-e kadar çıkıyor. GPU Boost 3.0 özelliği ile alakalı bir durum mu?

2)Afterburner ile kurcaladığımda 1800 MHz eksileri gördüm. Lakin her zaman stabil 1800-DE kalmıyor.

3)En fazla 2045 MHz-i gördüm o da loading screen falan zamanı.

4) Bu GPU-nun çıkabildiği en yüksek frekansı nasıl bulabilirim?

5) Afterburner ile curve açtığımda heaven Engine kullanıyorum arkaplanda 900 mv voltaja bile yetişmediği görüyorum. Ama curve ile baktığınız zaman maks frekansların 900MV ve sonrasında olduğunu görüyorsunuz.

6)Curve-ı yukarı taşıdıktan sonra nasıl undervolt yapabilirim? Mesela 900 mv-u seçip maks frekans olaraq 1980 yapıyorum ve sağdakı tüm noktaları 1980 olarak yapıyorum. Ama apply yaptığım zaman sağdakı noktalarda frekanslar artıyor. Ayrıca voltajı seçip lock yapmamalıyım? Bu zaman da GPU boştayken bile seçtiğim voltaj ve maks frekansda çalışıyor aşağıya düşmüyor. Bilen birisi bu curve olayını undervolt olayını bana iyice anlatsa güzel olurdu.

7)Ayrıca yaptığım tüm ayarlara rağmen ne oyunlarda FPS artışı yaşadım, ne Benchmark'larda skor artışı oldu. Hepsi aynı. Sıcaklık ayarları da aynı hatta bazen arttı.

Dipnot: Reddit-de undervolt ve overclock yapan arkadaşlar var ama yardım etmeye pek gönüllü değiller. O yüzden burada da yazmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı