Çözüldü RTX 2060 fanlar dönmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MakeMyDay

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Uluslararası Ticaret
Merhaba Technopat Ailesi,
Belki de bir sorun yoktur. Detayları basitçe anlatacağım. Sadece beni aydınlatın istedim.

Aldığım sıfır sistem elime dün öğlen saatlerine doğru ulaştı. Ama bilgisayarı akşama doğru açabildim.

1. Güç düğmesine bastığım sırada yük biniyor sanırım ve ekran kartı fanlarım dönmüştü.
  2. S4 League, League of Legends oynadım. Bu oyunlar ekran kartının %50'sini bile kullanmıyor. Ekran kartım sanırım fanlarını bile çalıştırmaya ihtiyaç duymadığı için dönmedi. Ama emin değilim. Bilenlere danışmak istedim.
  3. Kardeşim Valorant yükleyip oynadığı sırada ekran kartı fanlarını kontrol ettim ve şu şekilde çalışıyordu; fanlar dönüyor, duruyor, tekrar dönmeye başlıyor. Sanırım gerekli yerlerde dönüyor ama gereksiz yerlerde dönmüyor. Aldığı yüke bağlı ama emin değilim tabii ki.
  4. Görüntü kalitesi olarak bir sorun yok. Düzgün çalışıyor. Ekranımda/monitörümde çizikler ya da herhangi bir bozukluk yok.
  5. MSI Afterburner indirdim ve açılan pencereyle hiç oynamadım. Görev yöneticisi performans kısmıyla birlikte size resimler göndermek istiyorum. Kontrol edebilmeniz için.

Bu durumlardan dolayı ne düşünüyorsunuz?
Ne önerirsiniz?

Ekran kartım : Inno3D RTX2060 Twin x2 6GB 192 Bit

sıcaklı51dereceamafanspeed0dereceyanidönmüyor.png
görevyöneticisiperformans.png

Son düzenleme:
Çözüm
Belki de bir sorun yoktur. Detayları basitçe anlatacağım. Sadece beni aydınlatın istedim.

Aldığım sıfır sistem elime dün öğlen saatlerine doğru ulaştı. Ama bilgisayarı akşama doğru açabildim.

1. Güç düğmesine bastığım sırada yük biniyor sanırım ve ekran kartı fanlarım dönmüştü.
  2. S4 League, League of Legends oynadım. Bu oyunlar ekran kartının %50'sini bile kullanmıyor. Ekran kartım sanırım fanlarını bile çalıştırmaya ihtiyaç duymadığı için dönmedi. Ama emin değilim. Bilenlere danışmak istedim.
  3. Kardeşim Valorant yükleyip oynadığı sırada ekran kartı fanlarını kontrol ettim ve şu şekilde çalışıyordu; fanlar dönüyor, duruyor, tekrar dönmeye başlıyor. Sanırım gerekli yerlerde dönüyor ama gereksiz yerlerde dönmüyor. Aldığı yüke bağlı ama emin değilim tabii ki.
  4. Görüntü kalitesi olarak bir sorun yok. Düzgün çalışıyor. Ekranımda/monitörümde çizikler ya da herhangi bir bozukluk yok.
  5. MSI Afterburner indirdim ve açılan pencereyle hiç oynamadım. Görev yöneticisi performans kısmıyla birlikte size resimler göndermek istiyorum. Kontrol edebilmeniz için.

Ne önerirsiniz?

Eki Görüntüle 1092285Eki Görüntüle 1092286

Hocam bazı kartlarda özellik vardır bir dereceye kadar fan çalışmaz ses ve fan ömrü için. Yük altında çalışırsa normal eğer ki çalışmazsa sıklıntı var.

Kart soğursa bir daha durur korkulucak durum yok bu arada hayırlı olsun. :)
Kartın otomatik fan ayarı vardır. Bu ayarlar belirli dereceleri geçtiğinde fanın çalışması için yapılır. Üretici kartı 60 derecede %30-40 fanla soğutacağını düşünüyorsa, 60 dereceye kadar fanlar çalışmayacaktır.
Bu sıcaklıkları furmark testi yapıp görebilirsin.

Ne önerirsiniz?

Eki Görüntüle 1092285Eki Görüntüle 1092286

Hocam bazı kartlarda özellik vardır bir dereceye kadar fan çalışmaz ses ve fan ömrü için. Yük altında çalışırsa normal eğer ki çalışmazsa sıklıntı var.

Kart soğursa bir daha durur korkulucak durum yok bu arada hayırlı olsun. :)

Çözüm
Öncelikle hayırlı olsun. Bende de farklı bir modeli var. Muhtemelen sizinkinde de bendeki gibi otomatik fan durdurma mevcuttur. 50-51 derecede fan çalıştırmaya başlıyor ve belli bir sıcaklık düşürüp tekrar duruyor. Endişe etmenize gerek yok, enerji tasarrufu yapıyor.

Kartın modeli nedir? Fan Stop özelliği varsa normal bahsettikleriniz.
Editledim konuyu. Inno3D RTX2060 Twin x2 6GB 192 Bit

Bir sorun yok sanırım arkadaşlar dediğiniz gibi.
MSI Afterburner'a girip fan ayarlarını otomatik yaptım ve 25 derece oldu. Onayladım fanlar dönmeye başladı. Sonra tekrar kendini 0 hıza aldı yani durdurdu. Gerek yok çalışmaya diye.

Yeni konular

Geri
Yukarı