RTX 2060 Hotspot sıcaklık değeri için endişelenmeli miyim?

Soslu Leblebi

Femtopat
Merhaba. Hotspot değeri hakkında birkaç gündür araştırma yapıyorum ve aklım oldukça fazla karıştı. İnternetteki bazı insanlar yüksek değerler için korku pompalarken, bazıları ise bunu umursamıyor. Öğrendiğim kadarıyla hotspot değeri GPU üzerindeki en yüksek sıcak noktayı gösteriyormuş ve GPU sıcaklığından maksimum 20 derece fazla olmalıymış. MSI RTX 2060 Gaming Z kullanıyorum ve sistem boştayken bu iki değer arasındaki sıcaklık farkı 12; ancak yük altındayken bu fark 36'ya çıkıyor. Yani yük altındayken ekran kartı sıcaklık değeri 71, hotspot değeri ise 107.

İşin garip tarafı ise ekran kartının termal macununu değiştirenler, hotspot değerinde düşüş elde ettiğini ve kartlarının daha sessiz çalışır hale geldiğini belirtmiş. Benim kartımın fanları ise ilk aldığım günden beri yük altındayken sürekli sesli bir şekilde çalışır. Bu arada kartı 3 yıl önce aldım ve garantisi bitti. Yani aslında bilgisayarı kullanırken hiçbir sorunla karşılaşmadım, hatta öğrenmeseydim normal bir şekilde kullanmaya da devam edecektim. Montaj yapmaya alışığım fakat ekran kartını daha önce hiç açmadım. Açıkçası macun değiştirme konusunda tedirginim. AMD kartlarda hotspot derecesinin 110'a kadar çıkabileceğini öğrendim ama NVIDIA kartlar hakkında resmi bir açıklama bulamadım. Hotspot değeri için endişelenmem gerekiyor mu yoksa bu normal bir değer mi? Sistemin boştaki ve yük halindeki ısı verilerini konuya ekledim.

Dosya Ekleri

• yük altındaki değerler.JPG
    yük altındaki değerler.JPG
    83,3 KB · Görüntüleme: 177
  • boştaki değerler.JPG
    boştaki değerler.JPG
    69 KB · Görüntüleme: 161

Bu linkte bahsedilene göre "hotspot sıcaklığı" ekran kartının o zamana kadar gördüğü en yüksek sıcaklığı gösteriyormuş. Aradaki fark uçurum olması normalmiş ve zararı da yokmuş.

Bu linkte bahsedilene göre "hotspot sıcaklığı" ekran kartının o zamana kadar gördüğü en yüksek sıcaklığı gösteriyormuş. Aradaki fark uçurum olması normalmiş ve zararı da yokmuş.
Evet, bu yazıyı ilk defa görüyorum ama buna benzer şeyler okudum. Belki de okuduklarımdan ötürü fazla abarttım bu durumu. Planlı eskitme bir gerçek; ancak yine de üreticilerin, ekran kartlarını 3 sene sonra kendi kendini mahvedecek şekilde tasarlayacak kadar açgözlü olduklarını düşünmek istemiyorum. Rtx 2060 kartların sıcaklık limiti 88 dereceymiş. Eğer bu sıcaklığa yaklaşırsa, macunu kendim değiştirmek yerine servise gönderirim. Msi, eskiden garantisi bitmiş ürünlere 25 dolar karşılığında bakım yapıyordu. Şimdiki fiyatını bilmiyorum fakat kartı bozma riskini almaktan daha iyidir.

Nvidia kartlarda 36 derece delta çok fazla. Macun yenilemeyi deneyebilirsin. RTX 2xxx serisi ne kadar ısınan bir seri olsa da 36C delte cok fazla.
Bugün garanti servisini aradım. Hotspot değeri sorun oluşturmaz ama içiniz rahat etsin istiyorsanız bakım yapabiliriz dedi. Garantisi bittiği için 295 lira tutuyormuş. Birkaç hafta sonra gönderirim. Umarım sorun olmaz.

Geri
Yukarı