RTX 2060 için 2K monitör ne kadar mantıklı?

Açıkçası RTX 3060'ı bekliyorum. Eğer dolar bu seviyelerde seyrederse RTX 2060'ımı satıp 3060'a revize edebilirim. Sadece kafamı karıştıran belirli noktalar var. IPS ve VA panellerde ghosting ve gecikme süresinin çok fazla olması gibi sorunlar varmış. Sizce ne kadar doğru? Yani 1 ms IPS diye aldığım bir monitörün yenileme hızı gerçekte nasıl olur? Farkı hissetmem mümkün olur mu sizce?

IPS ve VA panellerde ghosting ve gecikme süresinin çok fazla olması gibi sorunlar varmış. Sizce ne kadar doğru? Yani 1 ms IPS diye aldığım bir monitörün yenileme hızı gerçekte nasıl olur?
Monitörler zaten söylendikleri hızlarda yenileme yapmıyorlar pratikte. Renk geçişlerindeki yenileme hızları o söylenen GtG yenilemesinden daha yavaş. Ayrıca doğru düzgün bir IPS monitör ile sorun yaşanacağını sanmam, şu ana kadar 2 IPS monitör kullandım ikisinden de memnun kaldım.

Bir modeli beğendiysen mümkünse bir mağazada görüp alman daha iyi olur. Hem mağazadan aldığın zaman piksel testi de yaptırabilirsin, renkler ve ghosting ile ilgili de bir soru işareti kalmaz kafanda.

Açıkçası RTX 3060'ı bekliyorum. Eğer dolar bu seviyelerde seyrederse RTX 2060'ımı satıp 3060'a revize edebilirim. Sadece kafamı karıştıran belirli noktalar var. IPS ve VA panellerde ghosting ve gecikme süresinin çok fazla olması gibi sorunlar varmış. Sizce ne kadar doğru? Yani 1 ms IPS diye aldığım bir monitörün yenileme hızı gerçekte nasıl olur? Farkı hissetmem mümkün olur mu sizce?

Yeni nesil ve eski nesil IPS ve VA panel arasında farklar var. Bu nedenle yeni çıkmış monitörlerden almak iyi olacaktır. Tabii ghosting ve gecikme sorunları sizin için ciddi anlamda önemliyse, "Gaming" adı altında satılan monitörlere yönelmeniz gerekmekte, normal ya da ofis kullanımı için üretilmiş 2K monitörleri önermem.

Değerli cevaplarınız için teşekkürler dostlar. Elimde ki monitörü satabilirsem 2K VA, ucuza bulabilirsem IPS bir monitör ile yoluma devam edeceğim. İleride de umarım CPU'm beslerse yeni bir GPU ile yoluma bakarım. Yakında "2K 144Hz monitör önerisi" adlı bir konu açmam dileğiyle görüşürüz.

Geri
Yukarı