RTX 2060 için i5 9600K işlemci alınmalı mı?

kaanil

Centipat
Mevcut sistemimi güncellemeye karar verdim fakat CPU konusunda karasız kaldım. Sistemi şu şekilde kuracağım;
  • ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING OC
  • GSKILL 16GB (2x8) TRIDENT Z DDR4 3200MHZ CL16 1.35V DUAL
  • ASUS GeForce ROG STRIX RTX2060 GAMING OC (mevcut)
  • PSU 750 W 80+ (mevcut)

Intel Core i5 9600K nasıldır bu sistem için?

Kurmaya niyetlendiğim sistem hakkındaki görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

Bugüne kadar hiç overclock yapma gereği duymadım şimdi de yapar mıyım bilmiyorum. O nedenle K işlemci ne kadar gerekli bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mevcut sistemimi güncellemeye karar verdim fakat CPU konusunda karasız kaldım. Sistemi şu şekilde kuracağım;
  • PSU 750 W 80+ (mevcut)

Kurmaya niyetlendiğim sistem hakkındaki görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

Bugüne kadar hiç overclock yapma gereği duymadım şimdi de yapar mıyım bilmiyorum. O nedenle K işlemci ne kadar gerekli bilmiyorum.
Anakart biraz fazla kaçmış.

• PSU 750 W 80+ (mevcut)

Süperdir şuan taşıyamıyacağı bir ekran kartı yok. Dün gece vatanda 1850 tl indirimdeydi.

i5-9600K ile 2060 çok güzel bir ikili olacaktır. Kullandığınız parçaları sanırım görsel açıdan dolayı en pahalısını tercih etmişsiniz. Anakartınız aşırı pahalı, ekran kartınız Rog Strix modeli ve diğer modellere göre çok daha pahalı, tercih ettiğiniz RAM modeli çok pahalı. Tabiki bütçe sizin, kullanacak olan sizsiniz fakat ben olsam bu şekilde tercih yapana kadar model olarak daha yüksek modeller tercih ederdim.

Farkındayım ama Asus takıntım var 🙄 ve
Farkındayım ama Asus'ta Z390 olup dahili Wi-Fi olan daha uygun kart bulamadım.
K işlemcilere overclock yapmasan bile kullanmanı tavsiye ederim sağlam oluyolar bayağı mesela eski 6600k bile halen kullanılabilir.
i7-8700 yerine bunu almam ekonomik açıdan daha iyi olacak o zaman
Extended'a gerek yok.
Extended? Anlayamdım
i5-9600K ile 2060 çok güzel bir ikili olacaktır. Kullandığınız parçaları sanırım görsel açıdan dolayı en pahalısını tercih etmişsiniz. Anakartınız aşırı pahalı, ekran kartınız Rog Strix modeli ve diğer modellere göre çok daha pahalı, tercih ettiğiniz RAM modeli çok pahalı. Tabiki bütçe sizin, kullanacak olan sizsiniz fakat ben olsam bu şekilde tercih yapana kadar model olarak daha yüksek modeller tercih ederdim.
Esasında görsel olarak çok takılmıyorum. Ama Asus takıntım var biraz 😅.

Ekran kartını zaten almıştım. Anakart için de Z390'da dahili Wi-Fi anca bu anakartta bulabildim. RAM konusunda hiç bir fikrim yok. 3200MHz Cl16 olması yeterli diye düşünüyorum.
İstediğim RTX 2060 ile sorunsuz çalışacak bir CPU ve Z390 dahili Wi-Fi modulü olan bir anakart. Fiyatı ne kadar aşağı çekebilirsem o kadar iyi olacak.

Son düzenleme:
Extended'a gerek yok.
9600K alacaksanız önerilen bu anakartı alıp ekran kartını 2070 yapın bence. Amazon.de'den her şey dahil 470 Euro'ya 2070 alınabiliyor.
Bu arada overclok yapmasanız daha K serisi işlemciler daha güçlü oluyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı