RTX 2060 ısınma sorunu ve kasa fanı önerisi

Sarumsa

Hectopat
Merhaba.

Birkaç gün önce MSI Ventus RTX 2060 aldım. Kartın performansından memnunum ancak sıcaklık değeri yük altında 78 °C'ye kadar çıkıyor. Bu değere Shadow of Mordor'da Ultra ayarlarda Full HD çözünürlükte yaklaşık 10 dakikada ulaşıyorum. 4790K işlemcim ise 65 °C'yi geçmiyor. Teknik olarak tehlikeli bir sıcaklık olmadığını biliyorum fakat internette gördüğüm birkaç yazıya göre ortalama 10 °C yüksek kalıyor. MSI Afterburner kurulu fakat standart ayarlarda duruyor, değerlerle oynamadım.

Kasa olarak Zalman N11 Neo kullanıyorum. Önde kasa içine hava üfleyen 1, arkada da havayı tahliye eden 1 olmak üzere 2 adet fan çalışıyor. Öndeki fan doğrudan PSU'ya bağlı, arkadaki ise anakarta bağlı. Kasanın kapaklarında da 2 adet ufak fan var fakat boyutlarını bilmiyorum, düşük devirde çalışıyorlar.

Kasanın yan kapağını açtığımda ekran kartı sıcaklığı 2-3 °C kadar düşüyor. Kasanın önünde 1, tavanında 2 adet 120 mm boş fan yuvası var fakat sıkıntının karttan mı yoksa kötü hava akışından mı kaynaklı olduğundan emin olmadan fan almak istemedim.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni bir ekran kartı, son teknolojilerle yapılmış kolay kolay sadece kart kaynaklı olucağını sanmıyorum 3 tane boş fan yuvan varsa, her halükarda soğutma yapıcaktır. Standartlarda 2 fan alsan yaklaşık 10 derece düşeceğini düşünüyorum.

Merhaba.

Birkaç gün önce MSI Ventus RTX 2060 aldım. Kartın performansından memnunum ancak sıcaklık değeri yük altında 78 °C'ye kadar çıkıyor. Bu değere Shadow of Mordor'da Ultra ayarlarda Full HD çözünürlükte yaklaşık 10 dakikada ulaşıyorum. 4790K işlemcim ise 65 °C'yi geçmiyor. Teknik olarak tehlikeli bir sıcaklık olmadığını biliyorum fakat internette gördüğüm birkaç yazıya göre ortalama 10 °C yüksek kalıyor. MSI Afterburner kurulu fakat standart ayarlarda duruyor, değerlerle oynamadım.

Kasa olarak Zalman N11 Neo kullanıyorum. Önde kasa içine hava üfleyen 1, arkada da havayı tahliye eden 1 olmak üzere 2 adet fan çalışıyor. Öndeki fan doğrudan PSU'ya bağlı, arkadaki ise anakarta bağlı. Kasanın kapaklarında da 2 adet ufak fan var fakat boyutlarını bilmiyorum, düşük devirde çalışıyorlar.

Kasanın yan kapağını açtığımda ekran kartı sıcaklığı 2-3 °C kadar düşüyor. Kasanın önünde 1, tavanında 2 adet 120 mm boş fan yuvası var fakat sıkıntının karttan mı yoksa kötü hava akışından mı kaynaklı olduğundan emin olmadan fan almak istemedim.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Hocam şöyle ki kesinlikle fan öneririm size. Aynı şeyi ben kendi kasam da deniyorum en az 5 derece fark oluyor önde 2, üstte 1, arka da 1 şeklinde fan yuvalarım var ilk aldığımda sadece arkada 1 adet çıkış fanı vardı sonradan öne hava girişi veren 2 fan üste de çıkış yapan 1 fan daha taktım baya fark ediyor. içerde kablo kalabalığın vs. varsa onları da düzenlemeni tavsiye ederim.
365555

RTX kartlar da ısınma sorunu baya düşürülmüştü. 78 derece baya fazla o kart için. Testlerde yük altında 55-60 derecelerde geziyordu. Kasanız masanın üstünde değilse hava alacağı bir yere koyun.

Hocam şöyle ki kesinlikle fan öneririm size. Aynı şeyi ben kendi kasam da deniyorum en az 5 derece fark oluyor önde 2, üstte 1, arka da 1 şeklinde fan yuvalarım var ilk aldığımda sadece arkada 1 adet çıkış fanı vardı sonradan öne hava girişi veren 2 fan üste de çıkış yapan 1 fan daha taktım baya fark ediyor. içerde kablo kalabalığın vs. varsa onları da düzenlemeni tavsiye ederim.Eki Görüntüle 365555

Dostum merhaba benimde kasa ile alakalı bir sorum olacak.

Kullanmış olduğum ekran kartı Msı Rx580 8GB OC versiyonunu biraz fazla ısınma sorunu var ve kasanın camı çıkardığımda 10 derece fark ettiğini gördüm kasanın resimlerini yüklüyorum, önereceğin fan var mı?

365587365588365589

Kasa
  • Sharkoon TG5 Mavi USB3.0 4XLed Fan ATX Gaming Kasa
Üst panale fan alırsam bu kadar fanı neye nasıl takacağım bilmiyorum bir de üst kısımdan kablolar geçiyor, bunları nasıl oradan ayrı geçiririm fikrim yok.

Kartınız yüksek sıcaklıkları seven oralarda çalışan bir ekran kartı. Kaç dereceler de çalışıyor bilmiyorum ama cam çıkarıldığında bu kadar fark ediyorsa bir bakmak lazım ya kasa da ki hava akışının neden yetersiz kaldığına. İmkanın varsa kasanın üst kısmına fan takıp denemeni tavsiye edebilirim. Baktın işini görüyor devam olmazsa daha bilgili ve yakından bakabilecek birilerine danışmanı tavsiye ederim. Bu arada fotoğrafların açısı kötü bir şey anlayamadım hepsi çok yakından.
Bir tavsiye de, fanların hepsi ne içeri hava versin nede içerde ki havayı tahliye etsin orantılı yapmak lazım. 365558 gibi. (Kaynak)

Fan yok kasada içeride hapsolmouş sıcak hava şunlardan al 3 tane düzelir 10 derece düşer.

Bazı RTX 2060'ların boştaki ve yük altındaki sıcaklık değerleri şöyle. Nvidia'ya göre RTX 2060'ın GPU'su 88 dereceye kadar çalışabiliyor. Bunun üstü olursa o zaman belki sıkıntı olur.

365562

365561

Geri
Yukarı