RTX 2060 laptopta Resident Evil 8 Village'da performans kaybı

Arslan Nadir

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar herkese, biliyorsunuz Resident Evil 8 Village çıkış yaptı ve çok beğenildi. Ve ben de Resident Evil hayranı olduğum için 1 ay para biriktirip Steam'den oyunu aldım ve oyunu indirdim. İlk başta demosunu oynamıştım.

Şimdi benim asıl problemim şu; sistemim i7 10750H, 16 GB RAM, RTX 2060, 512 GB NVMe SSD. Oyunun demosunda ayarları yüksekte, demo olduğu için çoğu ayar kapalı, yüksek ayarlarda, yormayacak şekilde yaptım ve girdim. Ve evet oyundan ortlama 80 110FPS arasında aldım. Bunlar iyi değerler fakat sıkıntım şu, zombi saldırısında zombilere ateş sırasında anlık takılma bazen oluyor. Bazen de zombinin kafası patlama esnasında böyle saliselik takılmalar söz konusu, göze batıyor. Takıldığını görebiliyorsun. Bunun sebebi oyun demo, yeni çıktı, vardır hatalar diyerek demoyu bitirdim.

1 ay sonra tam sürümünü satın aldım ve ayarları Ultra ile testlerdeki gibi yaptım. Ve evet Y, ine aynı problem. Zombilere ateş sırasında, bir anda üstüne atlarken ya da kafası kopma esnasında ani takılmalar devam etti. Bunun sebebi ne olabilir diye düşündüm. Arkadaşlar laptop sahibiyim ve Control Center üzerinde High yani yüksek performans işlemciye 45 ile 70W güç veriyor. Bu güçlü oyun diyerek bu modda fanlar açık girdim.

Şimdi bu ani dropların sebeplerinden bir tanesi sıcaklık. Bilgisayar işlemci olarak 85 dereceyi geçmedi, ekran kartım ise 72 dereceyi geçmedi. Bu sebeple sıcaklıktan olmadığını fark ettim ve işlemci kullanımına baktım, %80'i geçmedi. Ve böylelikle darboğaz da söz konusu değil. Acaba ayarlardan mı diye düşünerek 5.7GB ekran kartı kullanımını 4.6 GB kadar düşürdüm ama sıkıntı hala devam etti. Bu aksiyon sahnelerde neden takılmalar oluyor? YouTube'da aynı şekilde adamınkinde de 110FPS alırken 95'lere ani düşüşler olmuştu. Özellikle şu böcek kızların böceklerle üstüne gelirken inanılmaz FPS düşüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM tek 16 mı çift 8 mi?
Malesef tek kanal galiba
Malesef tek kanal galiba
Laptobun arkasini acildiginda tek bir yuvada 16 vardi bide baktim ben ayriyaten tek single oyuncu laptoplarina her zmana cift konulmasi lazim ama laptoplarda cokda fark yok isin acikcasi ram.kullanimimda normal zannetmiyorum ramlerdennolacagini
Ramlerxen olsaydı fh4 gta5 gibi exadus gibi oyunlardada ayni sorun olurdu aksiyon sahnelerinde takilma nedennolabikir ya acaba

Çok fark var hocam. BF5'de benim de FPS sürekli anlık düşüyordu 50'lere, 2.16'yı takınca 70'in altına inmedi FPS. Ama senin sorun oyundan dolayı da olabilr.
2.16 derken neyi kasdediyonuz
Çok fark var hocam. BF5'de benim de FPS sürekli anlık düşüyordu 50'lere, 2.16'yı takınca 70'in altına inmedi FPS. Ama senin sorun oyundan dolayı da olabilr.
Yani ne yaptinizda duzelttiniz

şuan viilageden çıkış yaptım daha yeni oyunda ilerledim artık ve son 2 saattir oynadım herhangi bir takılma olmadı işte şimdi buna ne demeli
şuan viilageden çıkış yaptım daha yeni oyunda ilerledim artık ve son 2 saattir oynadım herhangi bir takılma olmadı işte şimdi buna ne demeli
yok yani bugün 2 saat boyunca oynadım hiçbir takılma olmadı ve oyun modunda 4ghz üstünde çalıştı aynı şeyler bu sefer olmadı
Tek kanal 16 GB RAM vardı yanına bi' 16 daha taktım.
evet bende bi 16 daha taktırmayı düşünüyorum ilerde şimdi olmaz ama ilerde kesin

Yeni konular

Geri
Yukarı