Çözüldü RTX 2060 R7 3800XT sistem boşta iken donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

a.alemdar

Attopat
Daha fazla  
Windows güncellemesi geldiği bir sıra masaüstü bilgisayarım sanki stabil değil, eski hızında çalışmıyor gibi geliyordu. Format attım. Dedim BIOS'u da güncelliyim. Aynı gün key hediye aldım kardeşimden. Kafamdaki plana göre mühemmel kurulum yapmıştım. Her şey güzel lakin bir anda YouTube'da ekran kilitlendi kaldı. Bende reset attım. Bir iki gün sonra kariyer nette gezinirken de oldu.( işsiz mühendislere selam olsun) dedim Chrome yüzünden sildim Edge kullandım. Ama yok yine oldu. Bende olay görüntüleyicisine baktım. Distributedcom 10016 diye bir şey her donma anından önce sarı ünlem veriyor.

Şüpheliler listesi (renklerine göre)

Yazılımsal

OEM key ( distributedcom hatası keyden şüphelenmeme neden oluyor )
ya da distributedcom hatası Windows 10 yüzünden olan önemli bir hatadır ve düzeltilmesi gerekiyordur.
Armoury Crate'in yüklediği driverlar mı eski? Diye düşündüm. (ama o olsa eskiden yapardı problemi.)
BIOS bir diğer süphelim. ( %10 ihtimal veriyorum. )

Donanımsal

ASUS 2060RTX. (sadece oyunlarda coil whine sorunu vardı onu V-Sync işaretleyerek çözdüm.)
ASUS B550F Gaming.

Samsung 970 EVO Plus. ( test ettim sorunsuz )
AMD R7 3800XT. ( ısınmıyor bile sıvı soğutma termal macun her şey tam )

G.Skill 8x8 RAM 3600'lük ( bir ara bundan şüphelenmedim değil. Malum Chrome çok harcıyor. Test yapıp eklerim gerekirse ) / Edit : Test yaptım sorun yokmuş

Bütün adımları geriye sarmak istemiyorum. Günlerimi yer bu iş. Sorunum özetle şu ki;
SolidWorks'te ya da oyunlarda RTX açıkken bile donmayan PC internette gezinirken neden donuyor? Ekran kararmıyor mavi ekran gelmiyor. Sadece görüntü mouse takılı kalıyor. Anakart üzerindeki Aura gözü ışığı vardır bilirsiniz. Onu akıllıya çevirdim 38 derecenin üzerinde sarı olsun diye ayarladım. PC donarken 38 bile olmuyor işlemci. Ekran kartı da ısınmıyor fan dönmüyor bile donduğu sırada. ( 53 derecede dönmeye başlıyor benimki )
Kasanın içini açtım temizliği bakımı her şeyi muntazam. Ama bir şeyi yanlış yapıyorum bulamadım gitti.
5-6 saat içinde mutlaka 1 kez donuyor. Yani günde 1 resetini yiyor. İyice bozmak istemiyorum. 2K $ verdim huzur göremedim. 🙂 ilgilenen herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm
Komut istemcisini yönetici olarak çalıştırıp SFC /scannow yaz, bitmesini bekle.
Armoury Crate veya II yüklediyseniz silin. Sanırım başka bir program indiriyorsunuz, onunla siliniyor. Bu iki yazılım da çok kötü. Ben de fare ve klavyemi kontrol etmek için indirmiştim, bu bile hata almanıza sebep oluyor olabilir.
BIOS sıfırlayın.
Bellekler için Memtest86 yapabilirsiniz. Flash bellek lazım, dos şeklinde yapılıyor.
Prime95 testi yapabilirsiniz.
BIOS beta sürümüyse daha eski bir sürüme düşürün.
Yukarıdaki linkte sorununuzu nasıl çözeceğinizi gösteriyor. Bunları yapmadan önce bilgisayarınızda önemli dosyalar varsa yedeklemenizi öneririm. Kayıt düzenleyicisinde değişiklikler yapmak pek önerilmiyor. Ayrıca yedekte Windows kurmak için flash belleğiniz olsun.

SFC /scannow bir şeyler bozuktu düzelttik diyor.
Win bellek tanılama ile biraz önce RAM testini tamamladım sorun yokmuş.
Olay görüntüleyicisi'nde takipteyim şu hata tekrar çıkarsa çözüm için linkteki adımları yapıp güncelleyeceğim. Beklemedeyim.
Sorunu Windows 11 formatı ile çözdüm.
Komut istemcisini yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow yaz, bitmesini bekle.
Armoury Crate veya II yüklediyseniz silin. Sanırım başka bir program indiriyorsunuz, onunla siliniyor. Bu iki yazılım da çok kötü. Ben de fare ve klavyemi kontrol etmek için indirmiştim, bu bile hata almanıza sebep oluyor olabilir.
BIOS sıfırlayın.
Bellekler için Memtest86 yapabilirsiniz. Flash bellek lazım, DOS şeklinde yapılıyor.
BIOS Beta sürümüyse daha eski bir sürüme düşürün.
Yukarıdaki linkte sorununuzu nasıl çözeceğinizi gösteriyor. Bunları yapmadan önce bilgisayarınızda önemli dosyalar varsa yedeklemenizi öneririm. Kayıt düzenleyicisinde değişiklikler yapmak pek önerilmiyor. Ayrıca yedekte Windows kurmak için flash belleğiniz olsun.

Komut istemcisini yönetici olarak çalıştırıp SFC /scannow yaz, bitmesini bekle.
BIOS sıfırlayın.
Bellekler için Memtest86 yapabilirsiniz. Flash bellek lazım, dos şeklinde yapılıyor.
BIOS beta sürümüyse daha eski bir sürüme düşürün.

SFC /scannow bir şeyler bozuktu düzelttik diyor.
Win bellek tanılama ile biraz önce RAM testini tamamladım sorun yokmuş.
Olay görüntüleyicisi'nde takipteyim şu hata tekrar çıkarsa çözüm için linkteki adımları yapıp güncelleyeceğim. Beklemedeyim.
Sorunu Windows 11 formatı ile çözdüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı