Axort

Centipat
Daha fazla  
Merhaba herkese, öğle vakti yaşadığım yerde hava 42-43 derece oluyor. Oyun oynarken PC 82-83 dereceyi gördüğü için otomatik sıcaklıktan dolayı bilgisayar donuyor. Hiçbir şey yapamıyorum ve güç düğmesinden kapatmak zorunda kalıyorum ama gece olunca hava 32-33 oluyor ve PC en fazla 77-78 dereceyi görüyor, hiçbir şekilde donmuyor.

Demek istediğim bilgisayarı nasıl soğutabilirim?
Ekran kartım: RTX 2060, kendi takılı 2 fanı var.
Kasa içinde mevcut 3 önde 1 tane arkada, 2 tane sıvı soğutma, 1 tane güç kaynağının ve 2 tane de ekran kartının fanı var. Kasamın kapağı açık oynuyorum sıcak diye ama sizce kapatmalı mıyım? Teşekkür ederim.

Ekran kartından sebep olduğuna emin miyiz? Belki işlemci veya anakart alev alıyordur? Tüm bileşenler o saatte daha yüksek sıcaklıkta çalışıyor demek ki, 82-83 derecedeki ekran kartının bunu yapması biraz düşük ihtimal.

82-83 derecede kapanmaması lazım benim bildiğim. NVIDIA'nın sıcaklıklarını tam bilmiyorum ama AMD'nin kartları 100-110'a kadar dayanıyor. Benim ekran kartı 80 derece falan oluyor ağır oyun oynarken. Sorun sıcaklıktan olmayabilir.

Son düzenleme:
Ekran kartından sebep olduğuna emin miyiz? Belki işlemci veya anakart alev alıyordur? Tüm bileşenler o saatte daha yüksek sıcaklıkta çalışıyor demek ki, 82-83 derecedeki ekran kartının bunu yapması biraz düşük ihtimal.

Hocam işlemcide aynı derece ayarlarında ekran kartı ile birlikte ama anakartı bilmiyorum ona nasıl bakabilirim?

82-83 derecede kapanmaması lazım benim bildiğim. NVIDIA'nın sıcaklıklarını tam bilmiyorum ama AMD kartları 100-110'a kadar dayanıyor. Benim ekran kartı 80 derece falan oynuyor ağır oyun oynarken. Sorun sıcaklıktan olmayabilir.

Hocam önceden dediğiniz gibi hiçbir şekilde kapanmıyordu fakat 1-2 aydır durum böyle bende sıcaklıktan dolayı zannettim.

Hocam işlemcide aynı derece ayarlarında ekran kartı ile birlikte ama anakartı bilmiyorum ona nasıl bakabilirim?

Hocam önceden dediğiniz gibi hiçbir şekilde kapanmıyordu fakat 1-2 aydır durum böyle bende sıcaklıktan dolayı zannettim.

Acaba güç kaynaklı bir problem midir veya başka bir bileşendemi sorun var acaba hepsini sağlık testine soktum kendi üreticilerin sağladığı driverdan bir problem çıkmadı.

Hocam eğer crash veren herhangi bir uygulama falan varsa onların log dosyalarına bakabilir misiniz? Donuyor demişsiniz o yüzden emin olamadım crash veren varmıdır.

AIDA64 açarak tüm sıcaklıkları takip edebilirsin. Çünkü anakart da çok ısındığında takılma ve çökme durumları yaşanabilir özellikle Intel 11. nesil ile mosfet soğutucuları bulunmayan anakart kullananlara bayağı bir denk geldim.

AIDA64 açarak tüm sıcaklıkları takip edebilirsin. Çünkü anakart da çok ısındığında takılma ve çökme durumları yaşanabilir özellikle Intel 11. nesil ile MOSFET soğutucuları bulunmayan anakart kullananlara bayağı bir denk geldim.

Hocam boştayken GPU hotspot anladığım kadarıyla diğerlerinden fazla oluyor diğeri ise bir oyun açıkkenki sıcaklığı.

Dosya Ekleri

• resim_2022-08-23_221231097.png
    resim_2022-08-23_221231097.png
    6,2 KB · Görüntüleme: 53
  • resim_2022-08-23_221524890.png
    resim_2022-08-23_221524890.png
    6 KB · Görüntüleme: 23

Yeni konular

Geri
Yukarı