Çözüldü RTX 2060 sistem Cyberpunk 2077 Darboğaz ve takılmalar

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

$ilent

Hectopat
Yer
OverClock Merkezinde
Daha fazla  
Merhabalar, yakın zamanda Cyberpunk 2077'yi Steam üzerinden aldım ve yükledim en son çıkan 1.31 patch ile oynuyorum ve oyunda ciddi anlamda CPU kullanımın özellikle şehir içi NPC'lerin olduğu yerde %80-90 arası (tüm iş parçacıkları dahil) ve sürekli minik droplar giriyor oyunu oynanmaz bir hale getiriyor belli çözüm yöntemleri denedim ama bir şey değişmedi.

Denediğim yöntemler:

- Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp temiz bir şekilde tekrar kurmak.
- Sistemimdeki bazı bileşenleri extra overclock etmiştim o yaptığım ayarları kapattım ve stock hallerine çevirdim bir de o şekilde oyunu oynamayı denedim.
- Grafik ayarlarını hem Ultra hem de orta ayarlarda deneyerek FPS ve drop durumlarına baktım.
- DLSS açık ve kapalı denedim.
- Steam arayüzün birkaç ayarını kapattım bazı yerlerde önerilen.

Birçok yöntem denedim fakat hala sorunum çözülmedi, sistem stabil daha önce RDR2 gibi veya güncel çıkan Forza serisi oyunları vb. güncel oyunları rahatlıkla oynadım Cyberpunk 2077 büyük oranda düzeldi denmesine rağmen sistemimde ilk kez böyle bir sorun görüyorum. Artıdan benim sistemime benzer özelliği olan kişilerin gameplay videolarını izlediğim zaman onlarda da işlemci kullanımı yükseliyor ama benim gibi drop ve FPS düşmesi yaşamıyorlar veya GPU kullanımları maksimum %80 ne kadar düşüyor bende ise %40'a kadar indiğini gördüm.

Sistemim:

R5 3600 (4.2GHz stabil Overclocked)
RTX 2060 Gaming Z (Stabil overclocked)
8x2 16 GB Kingston HyperX RAM 3200MHz (3600MHz stabil overclocked)
Oyun 500GB M.2 SSD'ye kurulu ve SSD sağlıklı bir sorunu yok.
Güç kaynağı Gigabyte P650B sistemde güç tüketimleri ve değerleri stabil bir sorun yok.

Oyun içinde genelde işlemci kullanımı %70-90 arasında ve tüm iş parçacıkları kullanılıyor ama işlemci fazla zorlanıyor gibi geliyor ekran kartı ise kullanımı sürekli droplar esnasında %97-93'den %40-60'lara kadar düşüyor.

Bilgisi olanlar yardım edebilirse çok sevinirim ortada bir sorun yok gibi duruyor ama ciddi drop ve darboğaz yaşıyorum. @Tolga Samet

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Deneyeceğim teşekkürler.

Ray Tracing, FidelityFX, DLSS vb. bunlardan herhangi birisi açıksa komple kapat saf kas gücüyle orta veya high ayarlarda oyna. Bir de yeni oyun başlat belki save dosyası kafayı kırmıştır ne olur ne olmaz. Hala daha bir çözüm yoksa baştan yükle oyunu.
Kalabalık yoğunluğunu ortaya çekip denedin mi?

O ayar düşükte, grafik ayarlarını yüksek - Ultra arası alıyorum hatta DSR ile 1440p denedim ekran kartına yük bindirmek için bu sefer GPU %70-90 arası takılmaya ve stabil olmaya başladı ama 1440p de bile işlemci gene %80 kullanımlara çıkıyor ve 1080p ye göre daha az da olsa hala tadımı kaçırıcak kadar drop giriyor.

Önerisi olan?

Bu arada işlemci daha stabil olsun diye OC ayarını kapatıp CPB+PBO takılıyorum.

Oyunu tekrar yüklemeni veya oyun dosyalarını kontrol etmeni öneririm. Elindeki sistemle bu sorunu yaşamaman lazım. 3600 ile aşağı yukarı 100 FPS alacaksın ki darboğaz yapmaya başlasın CP77'de. Yüksek, ultra hatta orta ayarlarda bile bu yüzdeler mantıklı gelmiyor. Benim 3300X bile daha güçlü ekran kartıyla bu sorunu yaşamıyor. Ben oyun dosyaları diyorum sorun için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyunu tekrar yüklemeni veya oyun dosyalarını kontrol etmeni öneririm. Elindeki sistemle bu sorunu yaşamaman lazım. 3600 ile aşağı yukarı 100 FPS alacaksın ki darboğaz yapmaya başlasın CP77'de. Yüksek, Ultra hatta orta ayarlarda bile bu yüzdeler mantıklı gelmiyor. Benim 3300X bile daha güçlü ekran kartıyla bu sorunu yaşamıyor. Ben oyun dosyaları diyorum sorun için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyunu yüklerken gece indirmeyi durdurup PC'yi kapatıp sabah devam etmiştim, ama sonra dosyaları doğrulama yaptım. Sence bu ufacık şey sorun yapar mı ki?

Oyunu yüklerken gece indirmeyi durdurup PC'yi kapatıp sabah devam etmiştim, ama sonra dosyaları doğrulama yaptım. Sence bu ufacık şey sorun yapar mı ki?

Bende daha önce tabelalar ve otomatların yazıları okunmuyordu örneğin. VRAM yarı yarıya daha az kullanılıyordu ve bulanıklık vardı genel olarak. Oyunu tekrar yüklediğimde düzelmişti.

Deneyeceğim teşekkürler.

Ray Tracing, FidelityFX, DLSS vb. bunlardan herhangi birisi açıksa komple kapat saf kas gücüyle orta veya high ayarlarda oyna. Bir de yeni oyun başlat belki save dosyası kafayı kırmıştır ne olur ne olmaz. Hala daha bir çözüm yoksa baştan yükle oyunu.

Çözüm
Ray Tracing, FidelityFX, DLSS vb. bunlardan herhangi birisi açıksa komple kapat saf kas gücüyle orta veya high ayarlarda oyna. Bir de yeni oyun başlat belki Save dosyası kafayı kırmıştır ne olur ne olmaz. Hala daha bir çözüm yoksa baştan yükle oyunu.

RTX hiç açmıyorum genelde zaten gereksiz, DLSS açık kapalı denedim bir şey değişmemişti.

RTX hiç açmıyorum genelde zaten gereksiz, DLSS açık kapalı denedim bir şey değişmemişti.

Diğer oyunlarda sorun yaşamaman sisteminde de sorun yok yoluna gidiyor. Benim işlemci ve ekran kartı dengem seninkine kıyasla daha sıkıntılı bir durumda, ona rağmen CP77'de böyle bir sorun yaşamadım.

Geri
Yukarı