RTX 2060 sistem görüntüde kararma, titreme ve bozulmalar

Stokeley

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Sin City
Sadece oyunlarda olsa neyse diyecektim oynadığım oyunların hemen hemen hepsinde olması ve sistemi günlük kullanımda olması beni buraya yönlendirdi.

Günlük kullanımdan örnek vermek gerekirse Reddit'te sayfayı aşağı kaydırırken sayfanın herhangi bir yerinde siyah bir kare saliselik belirip kayboluyor gibi oluyordu. Başta göz yanılması yaşıyorum sandım. Oyunlarda ise titreme ağırlıklı sorun yaşıyorum.

1-paint uygulamasını Discord'a yayın verdiğimde böyle bir kararma ile karşılaşıyorum. Çok garip. (epilepsi uyarısı!)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2-Cyberpunk'ı aldım zaten oyunu bir keyifle oynayamadım. Açık dünyada nesnelerin geç belirmesi, yolların 1 2 saniye sonra netleşmesi, çizgili nesnelerde titreme, alakasız beliren ışıksal noktalar... Örnekleri aşağıdaki videolarda mevcut. (SSD'de yüklü, DLSS kapatınca titreme azalmakta lakin diğer görüntü hatalarında bir değişiklik olmamaktadır. Ultra'da da yüksek ayarlarda da denedim.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

3-dysmantle'da keza çalı ve çitlerde titreme oynanış esnasında göze çarpıyor. Videoda pek belli olmamış sanki. (SSD'de yüklü, maksimum ayarlar.)

4-Dead Cells kapıda bir titreme mevcut. (SSD'de yüklü, bir grafik ayarı yok zaten.)

5-drug dealer Simulator'da çit tel zincir artık ne varsa onlarda titreme oluyor (grafikler maksimum ayarlarda, oyun HDD'te yüklü.)

Şu an sistemdeki mevcut oyunlardan kayıtlar yükleyebildim, yoksa oynamış olduğum birçok oyunda oluyordu Mafia 1, Tomb Raider gibi.

Forumda zaten bakmıştım bu titreme komplike bir problem, fakat yine de diğer bozulmalar hakkında görüşünüzü almak istedim.

Sistemim:
anakart: BIOSTAR B450MH 3200MHz (OC) DDR4 AM4 mATX
CPU: R5 3500X 3.6GHz
GPU: INNO3D GeForce RTX 2060 Twin X2
RAM: Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 3000MHz DDR4 CL15
SSD: Netac N535s 480 GB 560/520 Mbps
HDD: Seagate Barracuda 1 TB 7200RPM
PSU: GameGaraj 650watt 80+ bronz
monitör: LG 27MP59G-P

Konu anasayfaya neden düşmedi?

Son düzenleme:
Sistemde çakışan bir şeyler var ama bana bu hatalar ekran kartı arızası gibi geldi. Windows ile ilgili sistemsel bir şey de olabilir ama. İşlemci ve ekran kartı arızası gibi duruyor ikisinden biri RAM'lerde olabilir deneme yanılma yapacaksın. Ekran kartını sök başka bir sisteme tak. Yapıyorsa aynısı kartın nanay olmuştur böyle böyle dene derim. Deneme yanılma ile çözersin.
Elimin altında başka bir sistem olsa deneyebilirdim. Bu kadar kısa sürede ekran kartının bozulmuş olabilmesi çok garip değil mi? Teknoloji tarafında çok şanssızım cidden.

Elimin altında başka bir sistem olsa deneyebilirdim. Bu kadar kısa sürede ekran kartının bozulmuş olabilmesi çok garip değil mi? Teknoloji tarafında çok şanssızım cidden.
Deneyip test ederdim ben yerinde olsam. Sorun bunlardaysa ve alınalı kaç ay oldu bilmiyorum ama kesinlikle satıcıyla iletişime geçerdim.

Deneyip test ederdim ben yerinde olsam. Sorun bunlardaysa ve alınalı kaç ay oldu bilmiyorum ama kesinlikle satıcıyla iletişime geçerdim.
Aklımda zaten yazın GameGaraj'a teknik servise vermek vardı aklımda. Şuanda verememe sebebim bir yandan YKS'ye hazırlanıyor olmam, deneyebilirsem ekran kartını arkadaşımda deneyeceğim bir ara teşekkürler.

RAM'ler kaç MHz'de çalışıyor?
XMP profilinde değil onu biliyorum, 3200 MHz'de çalışmıyor yani. XMP açtığımda sanki 2 3 hafta süre sonra gibi kendi kendine ansızın bir gün kapatıyordu öyle hatırlıyorum.

@SSVinvo Hocam kuzenim Discord'da kendisi de yayın açtı paint aynı şekil oldu, yani o tamamen Windows 11 ile alakalı bir problem sanırım. Oyundaki görüntü sorunları için bir şey diyemeyeceğim ama Cyberpunk'ta cidden rahatsız edici derecede oluyor bazen.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı