RTX 2060 sistem ile MSI GF75 Thin takas edilmeli mi?

Arkadaşlar, bir konuda tavsiyenize başvuracağım. Biraz uzun ama sizden ricam kendinizi benim yerime koyup objektif yorum yapmanız. Ben İnşaat Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. 3 ay önce laptopumu satıp masaüstü sistem topladım ama sonra pişman oldum tekrar laptopa dönmek istiyorum. Bugün sadece kasama bir laptop takas teklifi geldi. Kasam şu:

• 1 X G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Dual Kit RAM
  • 1 X Sistem Montaj Hizmeti
  • 1 X MSI GeForce RTX 2060 Ventus XS 6G OC 6 GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
  • 1 X Thermaltake V200 600W 80Plus 3X Pure Plus RGB Fanlı Midtower Gaming Kasa
  • 1 X MSI B450M-A PRO Max 4133MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart
  • 1 X AMD Ryzen 5 3500X MPK 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci
  • 1 X Kioxia Exceria 500GB NVMe M.2 SSD (1700 MB Okuma / 1600 MB Yazma)
Sıfırı yaklaşık 8300 TL. (Tek bir siteden topladım, daha ucuza toplanabilir.)

Bu kasaya teklif edilen cihaz ise 12 Türkiye + 12 Uluslararası garantili MSI GF75 Thin i7-9750H GTX1650 17.3 16 GB RAM laptop. Evden hiç çıkmamış, kozmetik açısından çok iyi durumda olduğunu söylüyor. Biz de öyle varsayalım. Sizce bu takas mantıklı mı?

Laptop ihtiyacınız var mı? varsa acil mi? Degilse takas etmeyin laptop fiyatları anormal seviyelerde oldugu icin RTX 2060 bi kasa ve 1650'li Laptoplar hemen hemen aynı fiyat aralıgındalar takas durumunda üste para almanız gerekirken kafa kafaya gider. Oyun amacıyla topladıysanız takas etmeniz durumunda üzülürsünüz onun dısında is icin kullanıyorsanız kasayı satıp üzerine ekleme yapıp daha bi laptop bakın ki performans dususu ozellıkle oyun oynayan biriyseniz cok ciddi sekilde etkiler.

Peki bu masaüstü sistem sizce satılır mı? 3 yıl garantisi var. Satmak durumunda kaldığımda zorluk yaşar mıyım?
Hiçbir zorluk yaşamazsınız sistem güncel iyi ayrıca 3 yıl garantisi de varsa çok kısa sürede iyi fiyata satarsınız. Hatta şu an satmak için en iyi zamanlardan biri fırsatçılar sıfır ürünlerin fiyatını ikiye katladı. Böyle olunca ikinci el piyasasıda arttı. 2 gün önce 2800 TL'ye aldığım kart şu an 4.250 TL. Aynı şekilde 2. El fiyatı 3.500 TL olmuş.

Hiçbir zorluk yaşamazsınız sistem güncel iyi ayrıca 3 yıl garantisi de varsa çok kısa sürede iyi fiyata satarsınız. Hatta şu an satmak için en iyi zamanlardan biri fırsatçılar sıfır ürünlerin fiyatını ikiye katladı. Böyle olunca ikinci el piyasasıda arttı. 2 gün önce 2800 TL'ye aldığım kart şu an 4.250 TL. Aynı şekilde 2. El fiyatı 3.500 TL olmuş.
Bu sistem sizin olsa ne kadara satarsınız peki şu an?
Laptop ihtiyacınız var mı? varsa acil mi? Degilse takas etmeyin laptop fiyatları anormal seviyelerde oldugu icin RTX 2060 bi kasa ve 1650'li Laptoplar hemen hemen aynı fiyat aralıgındalar takas durumunda üste para almanız gerekirken kafa kafaya gider. Oyun amacıyla topladıysanız takas etmeniz durumunda üzülürsünüz onun dısında is icin kullanıyorsanız kasayı satıp üzerine ekleme yapıp daha bi laptop bakın ki performans dususu ozellıkle oyun oynayan biriyseniz cok ciddi sekilde etkiler.
Kasayla laptopu takas edip kasayı 10.500 gibi bir fiyata sattıktan sonra monitörümü de 2.500 civarına satıp 13.000 TL'ye RTX2070li bi Monster almayı düşünüyorum açıkçası.

Laptop olduğu için düşünmüştüm ama, mantıksız mı?

Benim kasanın sıfırı 8150 TL civarı. Laptop ise 10.200 TL civarı ediyor.

Arkadaşım Laptop'un 10.200 TL olmasının sebebi "laptop" olması, senin sistemin o laptop dan kat kat daha iyi bence satmamalısın ama illaki laptop lazım diyorsan daha iyi laptoplar var sistemini satarak alabileceğin mesela Monster markasının laptoplarına bakabilirsin.

Benim anlamadığım şey neden yazan çoğu kişi direkt olarak donanımlara göre karşılaştırma yaptığı. Bir masaüstü bilgisayar ile aynı özelliklere sahip bir laptop performans açısından aynı olmaz, ve laptop her türlü çok daha pahalı olur. Konuyu açan kişi demek ki laptop gereksinimini masaüstü bilgisayardan daha çok gereksinimi var. Belki oraya buraya taşımak istiyor bilgisayarını, bunu bilemeyiz...Ama performans açısından mevcut masaüstü bilgisayar çok daha performanslı. Laptop'ın özellikleri de bu karşılaştırma da çıkan fiyatına göre gayet de iyi. Şu an RTX 2060 ekran kartları 2. el piyasası 2200 TL bile bulunabilir :) İşlemcide sıfır fiyatı zaten 1.400 TL. Felan filan...

Laptop olduğu için düşünmüştüm ama, mantıksız mı?

Benim kasanın sıfırı 8150 TL civarı. Laptop ise 10.200 TL civarı ediyor.

Fiyat olarak değil parça olarak bakın. Laptop parçaları özel üretim oldupu için daha pahalı oluyor hepsi bu.
Benim anlamadığım şey neden yazan çoğu kişi direkt olarak donanımlara göre karşılaştırma yaptığı. Bir masaüstü bilgisayar ile aynı özelliklere sahip bir laptop performans açısından aynı olmaz, ve laptop her türlü çok daha pahalı olur. Konuyu açan kişi demek ki laptop gereksinimini masaüstü bilgisayardan daha çok gereksinimi var. Belki oraya buraya taşımak istiyor bilgisayarını, bunu bilemeyiz...Ama performans açısından mevcut masaüstü bilgisayar çok daha performanslı. Laptop'ın özellikleri de bu karşılaştırma da çıkan fiyatına göre gayet de iyi. Şu an RTX 2060 ekran kartları 2. el piyasası 2200 TL bile bulunabilir :) İşlemcide sıfır fiyatı zaten 1.400 TL. Felan filan...
2200tl ye 1660 satışa koyuyorlar. Güncel olarak takip ediyorum.

Fiyat olarak değil parça olarak bakın. Laptop parçaları özel üretim oldupu için daha pahalı oluyor hepsi bu.

2200tl ye 1660 satışa koyuyorlar. Güncel olarak takip ediyorum.

2.500 TL ortalama fiyatı var. Ve bazen belirttiğim fiyata oluyor. Şu an mesela elden ele alış veriş şeklinde 2.050 TL İstanbul içinde ilan var Sahibinden sitesinde. Ayrıca Forum donanım haber sitesinde en kötü 1-2 hafta takip edilirse düşüyor :) Sahibinden sitesinde ki üyelik tarihim 2008 forum da 2011 ve 40 tane referans yorumum var. Satış yaptığım ürünler ucuz ürünlerde değil. Çoğu kez alış veriş yaptım 2. el olarak ve ben de bilirim. GTX 1660 1.200 TL var eski üye. Ortalama 1.900 TL 2.200 TL'den önce bir sürü daha ucuz ilan var.
Yani neyse konu bunlar değil. RTX 2.500 TL bile rahat şekilde şu an'da bile alınabilir. İşlemci zaten sıfırı 1.400 TL, kabaca toplarsak bu masaüstü sistemi 8k etmez. 2. el olarak. Tabi ki laptop'dan her türlü daha iyi şu durumda, ama arkadaş zarar etmeyecek maddi olarak. Bunu belirttim gayet de iyi olur. Tabi ki bu laptop'u alıp masaüstü gibi kullanmaya çalışırsa mantıksız olur bu takas...

Peki bu masaüstü sistem sizce satılır mı? 3 yıl garantisi var. Satmak durumunda kaldığımda zorluk yaşar mıyım?
merhaba öncelikle açtığınız tüm soruları okudum fakat tamamen kafanızı boşuna yoruyorsunuz diğer arkadaşların dediği gibi gaming laptop olsada genellikle zaten gaming laptopların ekran kartı düşük oluyor içinizde kalmasın şunuda söyleyim alacağınız gtx 1650 normal gtx 1650 performansınıda vermez laptop olduğu için o gpunun performansı pcdeki verdiği performans gibi olamaz size söyleyim bende rx 5500xt 8gb var benim ekran kartım laptop olarak düşündüğünüzde her ne kadar rtx dahada performanslı olsa rtx 2060lı bir laptopla yarışmasada sıcaklık değerinden yada başka değerlerden dolayı her türlü bilgisayar ama şuda var laptopla bilgisayarın hazzı farklı zevk meselesi ama kesinlikle değmez sakın bu takası gerçekleştirmeyin gerçekleştirirseniz çok afedersiniz aptallıktır bunu yapmak çok güzel bir sistemin var demekki daha elinizdeki canavarın neler yapabileceğini bilmiyorsunuz satma konusundada malum türk insanların pazarlama geleneğinde yada açık bir şekilde bir malı ucuza almak istediklerinden dolayı satmaya kalktığınızda komik teklifler gelebilir bu alacağınız laptopusakın almayın)satmaya kalktığınız zaman yine komik durumlarla karşılaşırsınız genellikle şu bir gerçek pandemiden dolayı herkes sistem alıyor fakat veliler hep laptop alıyor ve bu yüzden laptop daha hızlı satılır zaten siz kullanacaksanız satmanın ne manası var kasanızda satılır mesela sizin sistemin ben ikinci elini benzerini hatta daha düşüğünü 15.000 letgoda gördüm biliyorsunuzdur belki ikinci el karaborsası.Tamamen sizin şansınıza satılıp satılmaması önemli olan alıcıyı bulmak ama son kez söylüyorum çok güzel her şeyiyle eksiksiz bir sisteminiz var ve 240 hz monitör var daha ne olsun ne istiyorsunuz herhalde insana fazlalık fazla şeyler düşündürüyor neyse sağlıklı kalın başka sorularınızda varsa bekleriz

Yeni konular

Geri
Yukarı