RTX 2060 sistem ile yayın yapmak

xMeGaHertz

Centipat
Daha fazla  

Herkese İyi Forumlar​

Öncelike bir yıldan fazladır yayın işinin içindeyim. Önceki sistemimde AMD Ryzen 5 2600 işlemci ve MSI GeForce GTX 1050 Ti ekran kartım vardı yeni nesil oyunları yayına yansıtmada sıkıntılar yaşıyordum ve yakın zamanda yeni bir bilgisayar topladım. Önce size bu parçalardan bahsedeceğim. Aldığım parçalar:

İşlemci → AMD Ryzen 7 3800X.
Ekran kartı → MSI GeForce RTX 2060 Super.
Anakart → ASUS ROG STRIX X570 - F Gaming.
RAM → Corsair Vengeance RGB Pro DDR4 2*8 16 GB.
Depolama → 512 GB M.2 SSD James Donkey / 200GB SSD James Donkey.
Güç Kaynağı → Gamepower 80+ Bronze 600W Power Supply

Bu parçaları aldığımda yayına güzel bir aktarma yapabileceğimi düşünüyordum ama maalesef ki öyle olmadı. Sıkıntının ne olduğunu çözmek için araştırmalar yaptım. Sonunda şöyle bir tanıya vardım ' yayın yaptığım programla alakalı olabilir. Çok uzun süredir Streamlabs (yayın programı) kullanıyordum ve araştırmalarım sonucunda bu programdan kaynaklı olabileceğini düşündüm. Ve hızlı bir şekilde OBS programına geçtim ve aynı sıkıntının devam ettiğini gördüm. Hafif oyunlarda hiçbir sıkıntı yoktu ama ride 4 gibi ya da yeni çıkmış oyunları yayına aktarmada problem yaşamaya devam ediyordum. Bunun biraz da oyunu ekran yakalama ya da pencere yakalama seçeneklerinden hangisiyle aktarmaya çalıştığımla da alakası vardı. (hatta oyunun tam ekranda mı yoksa pencereli tam ekran da mı yoksa pencere de mi olup olmadığı da önemliydi.) bunun da farkındaydım ama yine de tam olarak bir düzeltme yapamadım. Daha farklı yollar da denedim aşağıda bunlardan bahsedeceğim.

Denediğim yollar; (bunların altında da ayarlarımı fotoğraflar şeklinde paylaştım)

1-
Streamlabs programından OBS programına geçtim, herhangi bir ilerleme kaydedemedim.

2- şimdiye kadar kodlayıcı olarak X264 kullandım yayınlarda. Yeni sistemimle de ilk böyle başladım ama yayında görüntü bozuluyordu ve işlemcide ısınma sorunu yaşıyordum. Sonra kodlayıcı olarak NVIDIA nvenc h. 264 (new) bunu denedim. Buna geçince işlemciye binen güç acayip azalıyordu ısınma sorunu olmuyordu. Ama bunda da FPS dropları giriyordu tam anlamıyla kaliteli bir aktarma olmuyordu. İki kodlayıcı ayarını da şu şekildeki ayarlarda kullanıyordum:

X264 Kodlayıcı Ayarlarım
Bu ayarlarda oyuna girince görüntü bulanıklaşıyor. (gelişmiş seçeneğinde işlemci önceliği normalin üstünde olarak seçili.)

Ekran görüntüsü 2021-01-17 194131.png

NVIDIA NVENC H. 264 (new) Kodlayıcı Ayarlarım
Bu şekilde de oyuna FPS dropları giriyor. (gelişmiş seçeneğinde işlemci önceliği normalin üstünde olarak seçili.)

Ekran görüntüsü 2021-01-17 202231.png

Çıkış Ayarları

Ekran görüntüsü 2021-01-17 194150.png

Gelişmiş Ayarlar

Ekran görüntüsü 2021-01-17 194236.png

Ağ Ayarları

Ekran görüntüsü 2021-01-17 194255.png

İnternet Hızım

Ekran görüntüsü 2021-01-17 194620.png

Uzun oldu ama konuyu detaylıca anlattığımı düşünüyorum. Şunu unutmayın bilgisayarı çok yormayan, zorlamayan oyunlarda (pubg mobile gibi) sıkıntı olmuyor. Yeni çıkmış oyunlarda ya da PC'ye yük bindiren oyunlarda bu problemi yaşıyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Çözünürlüğü 1280x720 yap 1080p yayın zor olur.

herkese iyi forumlar​

Öncelike bir yıldan fazladır yayın işinin içindeyim. Önceki sistemimde AMD Ryzen 5 2600 işlemci ve MSI GeForce GTX 1050 Ti ekran kartım vardı yeni nesil oyunları yayına yansıtmada sıkıntılar yaşıyordum ve yakın zamanda yeni bir bilgisayar topladım. Önce size bu parçalardan bahsedeceğim. Aldığım parçalar:

işlemci → AMD Ryzen 7 3800X.
Ekran kartı → MSI GeForce RTX 2060 Super.
Anakart → ASUS ROG STRIX X570 - F Gaming.
RAM → Corsair Vengeance RGB Pro DDR4 2*8 16 GB.
Depolama → 512 GB M.2 SSD James Donkey / 200GB SSD James Donkey.
Güç kaynağı → Gamepower 80+ Bronze 600W Power Supply

Bu parçaları aldığımda yayına güzel bir aktarma yapabileceğimi düşünüyordum ama maalesef ki öyle olmadı. Sıkıntının ne olduğunu çözmek için araştırmalar yaptım. Sonunda şöyle bir tanıya vardım ' yayın yaptığım programla alakalı olabilir. Çok uzun süredir Streamlabs (yayın programı) kullanıyordum ve araştırmalarım sonucunda bu programdan kaynaklı olabileceğini düşündüm. Ve hızlı bir şekilde OBS programına geçtim ve aynı sıkıntının devam ettiğini gördüm. Hafif oyunlarda hiçbir sıkıntı yoktu ama ride 4 gibi ya da yeni çıkmış oyunları yayına aktarmada problem yaşamaya devam ediyordum. Bunun biraz da oyunu ekran yakalama ya da pencere yakalama seçeneklerinden hangisiyle aktarmaya çalıştığımla da alakası vardı. (hatta oyunun tam ekranda mı yoksa pencereli tam ekran da mı yoksa pencere de mi olup olmadığı da önemliydi.) bunun da farkındaydım ama yine de tam olarak bir düzeltme yapamadım. Daha farklı yollar da denedim aşağıda bunlardan bahsedeceğim.

Denediğim yollar; (bunların altında da ayarlarımı fotoğraflar şeklinde paylaştım)

1-
Streamlabs programından OBS programına geçtim, herhangi bir ilerleme kaydedemedim.

2- şimdiye kadar kodlayıcı olarak X264 kullandım yayınlarda. Yeni sistemimle de ilk böyle başladım ama yayında görüntü bozuluyordu ve işlemcide ısınma sorunu yaşıyordum. Sonra kodlayıcı olarak NVIDIA nvenc h. 264 (new) bunu denedim. Buna geçince işlemciye binen güç acayip azalıyordu ısınma sorunu olmuyordu. Ama bunda da FPS dropları giriyordu tam anlamıyla kaliteli bir aktarma olmuyordu. İki kodlayıcı ayarını da şu şekildeki ayarlarda kullanıyordum:

X264 kodlayıcı ayarlarım
Bu ayarlarda oyuna girince görüntü bulanıklaşıyor. (gelişmiş seçeneğinde işlemci önceliği normalin üstünde olarak seçili.)

Eki Görüntüle 840621

NVIDIA nvenc h. 264 (new) kodlayıcı ayarlarım
Bu şekilde de oyuna FPS dropları giriyor. (gelişmiş seçeneğinde işlemci önceliği normalin üstünde olarak seçili.)

Eki Görüntüle 840625

çıkış ayarları

Eki Görüntüle 840631

gelişmiş ayarlar

Eki Görüntüle 840632

ağ ayarları

Eki Görüntüle 840699

internet hızım

Eki Görüntüle 840634

Uzun oldu ama konuyu detaylıca anlattığımı düşünüyorum. Şunu unutmayın bilgisayarı çok yormayan, zorlamayan oyunlarda (pubg Mobile gibi) sıkıntı olmuyor. Yeni çıkmış oyunlarda ya da PC'ye yük bindiren oyunlarda bu problemi yaşıyorum.

yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Çözünürlüğü 1280x720 60 FPS yap daha akıcı olur.

Aldığınız sıkıntıyı tam olarak belirtmemişsiniz, ne gibi hatalar ve sıkıntılar yaşıyorsunuz?
Kodlayıcı ayarlarının fotoğrafında yazıyor birinde fps drop u diğerin de ise oyunda hareket edince görüntü bulanıklığı.
Çözünürlüğü 1280x720 yap 1080p yayın zor olur.

Çözünürlüğü 1280x720 60 FPS yap daha akıcı olur.
1080p yayın neden zor olsun ? İnternetimle alakalı bir durum mu ?

Evet internetinle alakalı ve oyunun da takılabilir.

1600*900'a ne dersin?
Sorunu çözdüm tamamen oyunlardaki FPS ile alakalı. Kodlayıcı olarak NVIDIA nvenc h. 264 (new) seçtim ve ride 4 oyununda son grafiklerde sıkıntısız bir şekilde yayına aktarma yapabililyorum. (6000 bitrate ve 1920*1080 60FPS şeklinde) yapmanız gereken tek şey oynadığınız oyunda FPS'i 60'a sabitlemek. Ama bunun oyundan oyuna değiştiğini unutmayın.(fps oyunları) sorunum tamamen düzeldi ve yayına kaliteli bir aktarım sağlayabiliyorum. Konu kilitlenebilir.

Geri
Yukarı