RTX 2060 sistem ne kadar elektrik tüketir?

AhmetXei

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, sistemim profilimde belirtildiği şekilde elektrik faturası 940 TL olarak gelmiş fakat komşumuz 5 kişilik bir aile, onlara 250 TL gelmiş. Bilgisayarımın ne kadar güç tükettiğini nasıl hesaplayabilirim? Bilgisayar bileşenleri aşırı bir şekilde yansıma yapar mı elektrik faturasına? Çünkü bildiğim kadarıyla bilgisayarlar fazla tüketim yapmıyor, yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem özelliklerim
ASUS - Prime H610M-D D4.
ASUS - NVIDIA GeForce RTX 2060.
Intel - Core i3 12100F.
Adata - Legend 700 500 GB.
XPG - Gammix D30 8 GB DDR4

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle bir şey ile ölçersin.

Şu anlık bunun haricinde kaba hesap yapma şansımız yok mu?

Zamanında elektrik dersinde bu olayı konuşmuştuk. Ütü, fırın gibi şeyler en çok etkiliyor faturayı. Bilgisayar çok yakmaz ama 2 yıl önce ufo, fırın, ütü gibi ısıtıcıların saati 15TL civarıydı. Isıtıcılı ürünleri çok kullanıyorsanız onlar yakıyordur.

30gün boyunca 200W ile çalışsa ki oyun oynamadığın zamanlar bu kadar volt tüketmez diye düşünüyorum ortalama 144kW yani Max 200TL yakar diyeyim ki bu da Max ortalama tahmini 100TL civarı yakıyordur çok aktif çalışıyorsa

14 saat desek bunun 4 saati 300W kalanı 70W civarıdır, aşağı yukarı 1.9 kW, yuvarlak hesap 2kW günlük tüketim olur, aylık 60 kW yapar, elektrik kW fiyatı 2.6 TL görünüyor, 156 TL gibi bir rakam faturaya yansır.

Bu net rakam olamaz fikir edinmeniz için bir hesap yaptım, ama aşağı yukarı bu civarda olur.

Zamanında elektrik dersinde bu olayı konuşmuştuk. Ütü, fırın gibi şeyler en çok etkiliyor faturayı. Bilgisayar çok yakmaz ama 2 yıl önce UFO, fırın, ütü gibi ısıtıcıların saati 15TL civarıydı. Isıtıcılı ürünleri çok kullanıyorsanız onlar yakıyordur.

Hocam evimizde hiç kullanılmaz o tarz şeyler kombi vesairede yok sadece buzdolabı televizyon bilgisayar.

Geri
Yukarı