RTX 2060 sistem performansı düşük

İşletim sistemi
Windows 10

MmelihalpP

Centipat
Daha fazla  
1 ay önce Dell G5 15 model bir bilgisayar aldım. Ama aldığımdan beri tüm oyunlarda FPS'im olması gerekenden çok düşük. Ağır oyunlarda 10 FPS gibi bir fark varken (ağır oyunlarda zaten 60 FPS sınır olduğu için 10 FPS önemli bir fark) daha hafif oyunlarda 60 FPS civarı bir FPS düşüklüğü var. Bu arada ısınma sorunu yok ayarlarımın neredeyse hepi performans ve enerji ayarları da yüksek performansta. İnternette RTX özellikli ekran kartlarında DSR özelliği olduğu yazıyor ama benim denetim masamda nedense öyle bir seçenek yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem:
  • RTX 2060
  • i7-10750H
  • 16 GB RAM

Laptoplarda ısınmadan dolayı işlemci ve ekran kartının tam performansta çalışmaması çok olağan bir şeydir. Termal olarak hem işlemci hem de ekran kartını soğutan bir model göremedim. Ekran kartı veya işlemciden biri termal olarak kendini frenlese oyunda diğeri darboğaza girer doğal olarak.
Masaüstü sistemler gibi %98-99 ekran kartı kullanımı görmek zor laptoplarda. Oyunlarda çözünürlük ve grafik ayarı arttıralarak daha az FPS alınabilir. Bu senaryoda darboğaz azalır veya yok olur. Ekran kartı kullanımın da artmış olur. Hedefininiz akran kartı kullanımını arttırmak mı yoksa daha akıcı veya yüksek FPS almak mı onu netleştirin derim.
Bir not: Oyunlarda güç kablosu takılı olmalı ve güç planınızı fişe takılı iken yüksek performansa geçir diye ayarlamanız da lazım.

DSR özelliği olduğu yazıyor ama benim denetim masamda nedense öyle bir seçenek yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem:
  • RTX 2060
  • i7-10750H
  • 16 GB RAM
Masaüstüne sağ tıklayıp NVİDİA Denetim Masasını açın. Solda 3D ayarlarında "3D Ayarlarının yönetilmesi" kısmına tıklayın. Yedinci sırada DSR çarpanlar diye bir seçenek var ona tıklayın ve monitörünüz 1080p ise 1.78x ile 4.00x olanların yanına tik koyun. Bir üstünde DSR düzgünlük olacak onu gözünüze göre ayarlamanız gerek ama tavsiyem %33'tür.
Bunları yaptıktan sonra oyun içinde 1440p ve 2160p seçenekleri gelecektir. Eğer masaüstünüzü de yapmak isterseniz (önermem güzel olmuyor) soldaki menüden çözünürlük değiştirme seçeneğine tıklayın. Oradaki çözünürlüklerde en üst kısma gelin Dynamic Super Resolution olacak. İstediğinizi seçip uygula tuşuna basın.
1 ay önce Dell G5 15 model bir bilgisayar aldım. Ama aldığımdan beri tüm oyunlarda FPS'im olması gerekenden çok düşük. Ağır oyunlarda 10 FPS gibi bir fark varken (ağır oyunlarda zaten 60 FPS sınır olduğu için 10 FPS önemli bir fark) daha hafif oyunlarda 60 FPS civarı bir FPS düşüklüğü var. Bu arada ısınma sorunu yok ayarlarımın neredeyse hepi performans ve enerji ayarları da yüksek performansta.

Sistem:
  • RTX 2060
  • i7-10750H
  • 16 GB RAM
Şarj cihazı takılı değilken oynuyorsanız takmadan oynamayın ondan kaynaklanıyordur. Isınmadan kaynaklı 60 FPS düşüşü çok mantıksız olur ısınmayla ilgili değil sorununuz.

1 ay önce Dell G5 15 model bir bilgisayar aldım. Ama aldığımdan beri tüm oyunlarda FPS'im olması gerekenden çok düşük. Ağır oyunlarda 10 FPS gibi bir fark varken (ağır oyunlarda zaten 60 FPS sınır olduğu için 10 FPS önemli bir fark) daha hafif oyunlarda 60 FPS civarı bir FPS düşüklüğü var. Bu arada ısınma sorunu yok ayarlarımın neredeyse hepi performans ve enerji ayarları da yüksek performansta. İnternette RTX özellikli ekran kartlarında DSR özelliği olduğu yazıyor ama benim denetim masamda nedense öyle bir seçenek yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem:
  • RTX 2060.
  • i7-10750H
  • 16 GB RAM.

Varsa Turbo fan modu fulleyin güç ayarlarını en yüksek moda alın ve bir de böyle deneyin. Güzel bir kulaklığınız varsa zaten fan sesini fark etmezsiniz.

Masaüstüne sağ tıklayıp NVİDİA Denetim Masasını açın. Solda 3D ayarlarında "3D Ayarlarının yönetilmesi" kısmına tıklayın. Yedinci sırada DSR çarpanlar diye bir seçenek var ona tıklayın ve monitörünüz 1080p ise 1.78x ile 4.00x olanların yanına tik koyun. Bir üstünde DSR düzgünlük olacak onu gözünüze göre ayarlamanız gerek ama tavsiyem %33'tür.
Bunları yaptıktan sonra oyun içinde 1440p ve 2160p seçenekleri gelecektir. Eğer masaüstünüzü de yapmak isterseniz (önermem güzel olmuyor) soldaki menüden çözünürlük değiştirme seçeneğine tıklayın. Oradaki çözünürlüklerde en üst kısma gelin Dynamic Super Resolution olacak. İstediğinizi seçip uygula tuşuna basın.

Şarj cihazı takılı değilken oynuyorsanız takmadan oynamayın ondan kaynaklanıyordur. Isınmadan kaynaklı 60 FPS düşüşü çok mantıksız olur ısınmayla ilgili değil sorununuz.
Abi o özellik nedense gözükmüyor .
Varsa Turbo fan modu fulleyin güç ayarlarını en yüksek moda alın ve bir de böyle deneyin. Güzel bir kulaklığınız varsa zaten fan sesini fark etmezsiniz

Varsa Turbo fan modu fulleyin güç ayarlarını en yüksek moda alın ve bir de böyle deneyin. Güzel bir kulaklığınız varsa zaten fan sesini fark etmezsiniz.
Öyle kullanıyorum zaten.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı