Çözüldü RTX 2060 sistemde masaüstü pencere yöneticisi yüksek GPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

G130718O

Yoctopat
Daha fazla  
Ekran kartı
RTX2060
Tam olarak bugün bilgisayarım bir anda gereksiz kasmaya başladı. Opera GX kullanıyordum ve video izlerken bir anda video kasmaya başladı mouse ile kapatmaya çalışırken bile inanılmaz kasıyordu. Görev Yöneticisi'ni açmaya çalışırken pencerelerin kapanması hatta mouse un hareketleri bile kasmaya başladı. Görev yöneticisine baktığımda masaüstü pencere yöneticisinin %80-90 hatta Opera'yla beraber 100'e kadar GPU kullandığını gördüm. Normalde böyle bir şey yoktu. Aynı anda kasmadan hem oyun(Lost Ark) oynayıp hem arkada Opera'dan bir şeyler açabiliyordum ama şu an Opera'yla aynı anda Görev Yöneticisi açarken bile kasıyor. NVIDIA sürücülerini güncelledim bir şey değişmedi. İnternetten çözüme baktım herkes Opera'nın GPU kullanmasını ya da masaüstü pencere yöneticisinin en fazla 40-50 civarı kullandığını sormuş o yüzden bir çözüm bulamadım. Görev Yöneticisi'neden masaüstü pencere yöneticisinin önceliğini yüksekten normalin altına düşürdüm ama bu sadece Opera'yı kullanırken olan kasma sorununu çözdü ancak hala YouTube'da videoyu duraklatıp yeniden oynatırken ya da Opera GX'in kendi WhatsApp Web eklentisini kullanırken kasıyor. Hala Opera'yı Görev Yöneticisi'ni açıp kapatırken inanılmaz bir kasma yaşıyorum ve Lost Ark'ta 60 FPS'i göremiyorum. Daha dün böyle bir şey yoktu neden olabilir bu? dwm.exe System32'ye bağlı yani virüs değil ve sistem onarımını da yaptım onarımda hiçbir şey çıkmadı. Yardımcı olabilecek biri var mı acaba?

Tarayıcı üzerinden donanım hızlandırma ayarlarını değiştirip deneyin. Bir de Hizmetler menüsünde Windows Update'i bulun ve başlangıç türünü elle yapın.

Windows + R services.msc yazın. Burada Hizmetler menüsü var.
Donanım hızlandırma içinse yardımcı olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows + R services.msc yazın. Burada Hizmetler menüsü var.
Donanım hızlandırma içinse yardımcı olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Dediklerinizi aynen yaptım ancak sorun gerçekten Masaüstü Pencere Yöneticisinden olsa gerek çünkü Sayfalar daha yavaş yüklense de eskisi gibi bir kasma durumu yok ancak Hala basit bir ayarlar penceresini bile kapatırken görev yöneticinsen kontrol ettiğim kadarıyla Masaüstü Pencere yöneticisi Anlık %80 GPU ya çıkıyor ve pencere hemen kapanmıyor. Sanki Yanıt Vermiyor uyarısı verecekmiş gibi beyaz olup sonra kapanıyor. Windows Update başlangıç türü de zaten "Elle" durumundaymış. Bir şey değişmedi yani tarayıcı haricinde.

CMD üzerinden sfc / scannow denediniz mi?

Arama yerine CMD yazıp yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra ise komutu girip bekleyin. Sonra ise tekrar başlatıp deneyin.

Arama yerine CMD yazıp yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra ise komutu girip bekleyin. Sonra ise tekrar başlatıp deneyin.
Teşekkürler şimdilik çözüldü gibi. Hiçbir kasma problemi kalmadı ve Pencere yöneticisi %40-50'nin üstüne çıkmıyor ki herhangi bir sorun hissetmediğime göre sanırım normal düzey bu. Son dediğiniz şeyi yapmakla birlikte Windows Update'e bakarken Windows 11 yüklenebilir uyarısı nedeniyle yapılmamış güncellemeleri kaçırdığımı gördüm. Bu nedenle sorunun çözümü bu şekilde de olmuş olabilir sonradan bu başlığa bakacak arkadaşlar için. Teşekkürler tekrardan.

Tam olarak bugün bilgisayarım bir anda gereksiz kasmaya başladı. Opera GX kullanıyordum ve video izlerken bir anda video kasmaya başladı mouse ile kapatmaya çalışırken bile inanılmaz kasıyordu. Görev Yöneticisi'ni açmaya çalışırken pencerelerin kapanması hatta mouse un hareketleri bile kasmaya başladı. Görev yöneticisine baktığımda masaüstü pencere yöneticisinin %80-90 hatta Opera'yla beraber 100'e kadar GPU kullandığını gördüm. Normalde böyle bir şey yoktu. Aynı anda kasmadan hem oyun(Lost Ark) oynayıp hem arkada Opera'dan bir şeyler açabiliyordum ama şu an Opera'yla aynı anda Görev Yöneticisi açarken bile kasıyor. NVIDIA sürücülerini güncelledim bir şey değişmedi. İnternetten çözüme baktım herkes Opera'nın GPU kullanmasını ya da masaüstü pencere yöneticisinin en fazla 40-50 civarı kullandığını sormuş o yüzden bir çözüm bulamadım. Görev Yöneticisi'neden masaüstü pencere yöneticisinin önceliğini yüksekten normalin altına düşürdüm ama bu sadece Opera'yı kullanırken olan kasma sorununu çözdü ancak hala YouTube'da videoyu duraklatıp yeniden oynatırken ya da Opera GX'in kendi WhatsApp Web eklentisini kullanırken kasıyor. Hala Opera'yı Görev Yöneticisi'ni açıp kapatırken inanılmaz bir kasma yaşıyorum ve Lost Ark'ta 60 FPS'i göremiyorum. Daha dün böyle bir şey yoktu neden olabilir bu? dwm.exe System32'ye bağlı yani virüs değil ve sistem onarımını da yaptım onarımda hiçbir şey çıkmadı. Yardımcı olabilecek biri var mı acaba?

Aynı sorun bende de vardı Twitch de yan ekran da takılmalar oluyordu oyun oynarken ama bunu kapattım şimdi GPU kullanımı durdu (donanım hızlandırmalı GPU zamanlaması) sanırım bir sorun var ve güncelleme ile düzelecek gibi ama şu anlık sorunlu (winver 22H2)

Dosya Ekleri

• gra.jpeg
    gra.jpeg
    22,9 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı