RTX 2060 Super Sistem Nasıldır?

Canberk Çınar

Hectopat
Merhabalar, hayırlı akşamlar.

Bir süredir toplayıp tamamlamayı düşündüğüm bir sistem var. Sistemin bazı parçaları elimde mevcut. Düşündüğüm sistem şu şekilde;

İşlemci: Intel i5 10400F.
Anakart: MSI B460M-A PRO.
Ekran kartı: MSI RTX 2060 Super Ventus GP OC.
RAM: Corsair Vengeance white RGB 16 GB(2x8GB) 3200 MHz.
PSU: Corsair CV650 80+ Bronze (mevcut)
Kasa: Corsair iCUE 465X + Corsair LL120 egzoz fanı (mevcut)

Öncelikle Intel i5 10400F modelini tercih etmemin sebebi, Ryzen 5 3600, 3600X ve 3600XT modellerine göre daha uygun fiyatlı olup, benzer performansı vermesi. i5 10400F işlemci, 2666 MHz ile sınırlı olsa da ileride AMD tarafına geçecek olursam aşırı bir fiyat farkı olmadığı için ve ileride tekrar masraf etmemek amacıyla bu RAM'ları tercih ettim. Anakart olarak da MSI B460M-A PRO satın almayı düşünmemin sebebi fiyatının uygun olması. Ancak ileride sıvı soğutma takmak istediğim zaman bu desteği sağlıyor mu? Sıvı soğutmadaki fanların ihtiyaç duyduğu gücü bildiğim kadarıyla pompa sağlıyor. Yani pompanın ihtiyaç duyacağı güç girişi anakart üzerinde mevcut mudur? Bir diğer konu kasa üzerinde 3 tane + 1 adet egzoz fanıyla birlikte 4 tane fan mevcut. Anakart üzerinde bu fanlara güç sağlayacak kadar fan girişi mevcut mudur? Resimlerine baktığım zaman 2 tane gördüm. Detaylı incelemesini de bulamadığım için bu durum kafamda soru işareti oluşturdu. Eğer doğru gördüysem 2 çıkış ile 4 fanı çalıştırmam mümkün olur mu? Kafamdaki bir diğer soru ise PSU hakkında. Diyelim ileride bir yükseltme yapıp Z490 anakarta veya AMD tarafına geçip X470 anakart satın aldım. Bu anakartların CPU pin sayısı 8+4 şeklinde. Ancak sahip olduğum PSU 4+4 şeklinde 8 pin desteği mevcut. Boştaki SATA güç kablolarından çevirici ile boşta kalan 4 pinlik yuvaya güç vermek çözüm olur mu? Herhangi bir zararı olur mu? Yada boş kalsa da sistem stabil çalışır mı?

Vakit ayırıp okuyan, destek sağlayan herkese teşekkür ederim.

Fanları bir kontrolcüyle takarsanız 4 fanı 2 çıkışa takmanız çok kolay olur. Psu ile ilgili bir bilgim yok fakat sistem iyi olmuş. Psu için başka biri lazım size :D

Evet, bütünlüğü beyaz üzerine kurmaya çalışıyorum ancak anakart-ekran kartında MSI bütünlüğü olsun istiyorum.
Tavsiye ettiğiniz anakart fiyat bakımından biraz yüksek daha uygun fiyatlı anakartlar tercihim olur.
Bahsettiğiniz soğutucuyu listeme ekledim. Detaylı araştırmasını yapıp ilerleyen zamanlarda değerlendiricem.

Yeni konular

Geri
Yukarı