RTX 2060 Undervolt Denemesi

• Konuyu başlatan saY
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 5B

saY

Hectopat
Kişisel olarak kullandığım RTX 2060 ekran kartını overclocklu olarak kullanıyordum. Undervolt yaparsam ne olacağını görmek istedim ve denedim. Satın aldığım zamanın en ucuz çift fanlı modellerinden biri olan MSI Ventus XS modelini kullanıyorum.
Kartın fabrika çıkışı ayarları:
1593621649756.png

Normalde kullandığım manuel overclock ayarı:
1593621773864.png

Undervolt denemesi:
1593621932887.png

Hedef olarak 1800MHz'i belirledim ve voltajı düşürebildiğim kadar düşürdüm. %99 kullanımda 0,843V'a kadar inebildim. (0.837V da oyunlar hata veriyor.) Her ekran kartında bu değerler değişebilir.

Fabrika çıkışı Voltaj/Frekans ayarını kullanmadığım için kendi yaptığım overclock profiliyle kıyasladım. (2055MHz/1.05V vs 1800MHz/0.843V)
+) 15-20 derece arası daha serin çalışmaya başladı.
+) Fan hızı azaldığı için daha sessiz çalışıyor.
+) Güç tüketimi %30 azaldı.
-) FPS değerlerim %5-10 düştü.

Hangi durumlarda kullanabilirsiniz:
* Kötü havalandırmaya sahip kasanız ve kartınız çok ısınıyorsa.
* Fan gürültüsü sizi rahatsız ediyorsa.
* İşlemciniz, ekran kartınızı yeterli olarak besleyemiyorsa.
* Gerektiğinden fazla FPS aldığınızı düşünüyorsanız ve maksimum FPS limiti belirleyemiyorsanız.
* Voltaj dalgalanmalarından rahatsız oluyorsanız.
* Düşük ekran kartı kullanımı yapan oyunlarda.
* Kartınız fazla güç tükettiğinde coil whine sesi çıkıyorsa.

Not: Bunlar sadece bende stabil çalışan değerler, sizinki daha az veya çok voltaj isteyebilir. Ben birkaç aydır sorunsuz kullanıyorum. Yapabileceğiniz hatalardan ve başınıza gelebileceklerden sorumlu değilim.

* İşlemciniz, ekran kartınızı yeterli olarak besleyemiyorsa.
* Gerektiğinden fazla FPS aldığınızı düşünüyorsanız ve maksimum FPS limiti belirleyemiyorsanız.
* Kartınız fazla güç tükettiğinde coil whine sesi çıkıyorsa.
Kısaca "AMD ekran kartı kullanıyorsanız" diye özetleyebilir miyiz hocam?

Şaka şaka hahah tilt olmayın hemen.

Kişisel olarak kullandığım RTX 2060 ekran kartını overclocklu olarak kullanıyordum. Undervolt yaparsam ne olacağını görmek istedim ve denedim. Satın aldığım zamanın en ucuz çift fanlı modellerinden biri olan MSI Ventus XS modelini kullanıyorum.
Kartın fabrika çıkışı ayarları:
Eki Görüntüle 605365

Normalde kullandığım manuel overclock ayarı:
Eki Görüntüle 605370

Undervolt denemesi:
Eki Görüntüle 605375
Hedef olarak 1800MHz'i belirledim ve voltajı düşürebildiğim kadar düşürdüm. %99 kullanımda 0, 843V'a kadar inebildim. (0.837V da oyunlar hata veriyor.) her ekran kartında bu değerler değişebilir.

Fabrika çıkışı Voltaj/Frekans ayarını kullanmadığım için kendi yaptığım overclock profiliyle kıyasladım. (2055MHz/1.05V vs 1800MHz/0.843V)
+) 15-20 derece arası daha serin çalışmaya başladı.
+) Fan hızı azaldığı için daha sessiz çalışıyor.
+) Güç tüketimi %30 azaldı.
-) FPS değerlerim %5-10 düştü.

* Işlemciniz, ekran kartınızı yeterli olarak besleyemiyorsa.
* Kartınız fazla güç tükettiğinde Coil Whine sesi çıkıyorsa.

Not: Bunlar sadece bende stabil çalışan değerler, sizinki daha az veya çok voltaj isteyebilir. Ben birkaç aydır sorunsuz kullanıyorum. Yapabileceğiniz hatalardan ve başınıza gelebileceklerden sorumlu değilim.

Dostum aynı modeli kullanıyorum 80 dereceye kadar ısınıyor maalesef ve Coil Whine'da var bana yardımcı olabilir misin undervolt yapma konusunda?

Eki Görüntüle 669240
Bunun gibi yapmayı deneyebilirsin.
dostum benim kartım normalde de 1950mhzde çalışıyo boostlanmıs bi şekilde 100 mhz düşürmek 15 20 derece etkiler mi?
Sana instagramdan vs. ulaşabilceğim bi yer var mı dostum? Çünkü 5 aydır bu ısı sorunun çözüm arıyorum muhattap kimseyi bulamıyorum sormak istediğim sorular vs. var.

Son düzenleme:
@vaterloss sosyal medya kullanmiyorum. İnternette detayli rehber ve videolar var. Ev internetim kesildigi icin ilgilenemiyorum. 2060 undervolt baslikli konu acarsan bilgili arkadaslarin yardimci olacagini dusunuyorum.

@vaterloss sosyal medya kullanmiyorum. İnternette detayli rehber ve videolar var. Ev internetim kesildigi için ilgilenemiyorum. 2060 undervolt baslikli konu acarsan bilgili arkadaslarin yardimci olacagini dusunuyorum.

Selam kanka. 843MV ayarlayıp kaydediyorum ama profile geçtiğimde MHz'yi fotodaki gibi yükseltiyor. Neden olabilir?

Dosya Ekleri

• 160055214970867536081963020665.jpg
    160055214970867536081963020665.jpg
    177,2 KB · Görüntüleme: 188

Geri
Yukarı