RTX 2060 vs GTX 1660Ti Ömür Farkı

m0rphine

Kilopat
İyi günler,
Yakın zamanda bir dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorum. Aklımda şu an Monster Tulpar T7 V19.4 var. Cihazda RTX 2060 mevcut. YouTube'daki karşılaştırma videolarından aralarında 10 FPS civarı bir farkın olduğunu biliyorum.

Fakat yine gözüme çarpan bir detay ise şu oluyor. Aynı oyunda genelde GTX 1660 Ti, RTX 2060'ın yaklaşık 2 katı kadar kullanılıyor ve sıcaklığı daha fazla gözüküyor.

Böyle olursa bu durum ilerleyen yıllarda çıkacak oyunlarda farkın açılacağı anlamına gelmez mi? Hem de daha çok ısınması ilerde termal bir darboğaz oluşturmaz mı?

Son olarak üstteki sorudan bağımsız soruyorum: ASUS GL504GV mi yoksa Monster Tulpar T7 V19.4 mü? (İkisinin de bütün özellikleri aynı; ASUS i7 8750H, Monster i7 9750H kullanıyor. ) Monster'ın teknik servisinin çok iyi olduğunu biliyorum. ASUS'un da tam aksi olduğunu biliyorum. ASUS Hepsiburada'da indirimde. Tercihim tabii ki elden almak olur fakat ASUS'a yönelmeli miyim?

Özellikleri:
-RTX 2060
-i7 8750H/9750H
-512 GB PCI-e SSD (Monster'da Samsung kullanılıyor, ASUS bilinmiyor. )
-144 HZ ekran (Monster VA, ASUS 3ms IPS)
(Moderatör arkadaş konuyu Gaming laptop bölümüne taşıyabilir misin? Seçmeyi unutmuşum)

Son düzenleme:
Monster alabilirsiniz. İşlemci ve ekran kartı üst düzey. Düzenli bakımını yapar ve temiz kullanırsanız uzun süre sizi idare edecektir. Onun dışında oyundan oyuna değişir ama RTX2060 1660Ti'dan fark edilir bir şekilde daha güçlü. RTX2060 GTX1080 ile eşit sayılabilir. Bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Monster alabilirsiniz. İşlemci ve ekran kartı üst düzey. Düzenli bakımını yapar ve temiz kullanırsanız uzun süre sizi idare edecektir. Onun dışında oyundan oyuna değişir ama RTX 2060 1660Ti'dan fark edilir bir şekilde daha güçlü. RTX 2060 GTX 1080 ile eşit sayılabilir. Bunları göz önünde bulundurmalısınız.
İçimden geçen şeyin tavsiyesini almak rahatlattı teşekkür ederim :) Yanlış anlamayın birden fazla kişinin yorumunu merak ediyorum, o yüzden diğer arkadaşların da mesaj yazmasını istiyorum. Sizin düşünceleriniz de çok değerli.

Fakat yine gözüme çarpan bir detay ise şu oluyor. Aynı oyunda genelde GTX 1660 Ti, RTX 2060'ın yaklaşık 2 katı kadar kullanılıyor ve sıcaklığı daha fazla gözüküyor.
Ben de RTX 2060 öneririm ama bir darboğaz yoksa genelde ekran kartları oyunlarda kendilerini sonuna kadar kullanır. İki kart da tam yükte çalışırken RTX 2060 10-20 FPS civarı fark atabilir. Isı konusu ekran kartından çok bilgisayarın soğutmasına bağlıdır.

Kullanımın az olmasının bir çok sebebi olabilir. Aldığınız notebookta GPU'yu yeterince kullanabileceğinizi düşünüyorum.
Yakın zamanda bir dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorum. Aklımda şu an Monster Tulpar T7 V19.4 var. Cihazda RTX 2060 mevcut. YouTube'daki karşılaştırma videolarından aralarında 10 FPS civarı bir farkın olduğunu biliyorum.
Evet %5 civarı bir fark var görünüyor aralarında, cihazdan cihaza değişir tabi. Masaüstündeki kadar fark yok malesef, yakınlar. Asıl fark; RTX'in ileride daha fazla kullanılmasıyla olacak gibi.

Monster almalısın. 17 inç çok farkedecek, sen de göreceksin.

Leptop ile masaüstü ekran kart performansları gücü farklı oluyor. Özellikle leptop için RTX modelleri bana göre GTX 1000 serisi kadar başarılı olamadılar. Çünkü GTX 1070 leptop modelinde masaüstü GTX 1070 ekran kartına göre daha fazla SHADERS sayısına sahiptir. Fakat masaüstünde bulunan GTX 1070 ekran kartından saat hızları düşük olsa da SHADERS sayısını fazla olmasından dolayı performansı çok güzel verebiliyor. Şuan yeni çıkan RTX 2060 leptop ile GTX 1070 kıyaslama videolarından baktığım kadarıyla GTX 1070 aralarında çok fark olmasa da iyi bir performans veriyor. İncelediğim video linkine bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı