Lenovo Y540 GTX 1660Ti vs RTX 2060

botritcheous

Kilopat
Daha fazla  
Yurt dışından Lenovo Y540 almayı düşünüyorum. Aklımda diğer tüm özellikleri aynı olan iki farklı seçenek var:
  1. seçenek: RTX 2060 ve 15” ekran
  2. seçenek: GTX 1660Ti ve 17” ekran
Bu iki seçeneğin fiyatları arasında sadece 1€ fark var, yani fiyatları aynı. Açıkçası bu laptopu en az 4-5 sene kullanacağım ve RTX 2060 ileri safhalarda daha uzun ömürlü olacakmış gibi geliyor. Ancak aralarında çok fazla performans farkı olmamasından dolayı almışken aynı fiyata 17” alayım diyorum. Sizce bu durumda hangisini seçmem daha doğru olur? Nedenleriyle beraber açıklarsanız çok memnun olurum.

Not: Bu arada bu iki ekran kartının mobil versiyonlarının YouTube’da video olarak FPS ve sıcaklık karşılaştırmalarını da bulamadım. Eğer bilgi sahibiyseniz lütfen aktarın.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak bu kartlarin mobil sürümleri yok. Yalnızca frekans değerleri biraz düşük oluyor.

Performans olarak birbirlerine yakın kartlar. Ancak ikisi arasında bariz bir enerji tüketim farkı mevcut.
2060 TDP değeri daha fazla. Mobil cihazda etkisi büyük olur. Belki de o açığı ekran boyutunu küçülterek kapattılar. Yani ekran boyut farkından dolayı pil performansları da benzer diyebiliriz tahminen.

Son olarak mobil cihazda büyük ekran her zaman iyisi olmayabilir. Fakat yinede ekran boyutu her zaman kullanıcı takdirine kalmıştır.

İlk olarak bu kartlarin mobil sürümleri yok. Yalnızca frekans değerleri biraz düşük oluyor.

Performans olarak birbirlerine yakın kartlar. Ancak ikisi arasında bariz bir enerji tüketim farkı mevcut.
2060 TDP değeri daha fazla. Mobil cihazda etkisi büyük olur. Belki de o açığı ekran boyutunu küçülterek kapattılar. Yani ekran boyut farkından dolayı pil performansları da benzer diyebiliriz tahminen.

Son olarak mobil cihazda büyük ekran her zaman iyisi olmayabilir. Fakat yinede ekran boyutu her zaman kullanıcı takdirine kalmıştır.

Bahsettiğiniz değerlere nasıl ulaşabilirim acaba? Rastgele bir siteden baktığımda GTX1660Ti 120W, RTX2060 ise 80W görünüyordu. Tam tersi olması gerekmiyor mu?

Bir de ilk mesajda söylediğime açıklık getireyim. Bahsettiğim konfigürasyonlar Lenovo’nun hazır laptopları değil. Kendi sitesinden istediğiniz şekilde konfigüre edip öyle satın alıyorsunuz. Yani 2060 ile 17” ekran da alabilirsiniz. Sanırım yanlış anlaşıldım.

Nvidia resmi sitesinde her iki GPU içinde 80-90W aralığı belirtilmiş.

1.png2.png

Ben MSI GL63 9SD (1660 Tİ GPU, 9750H CPU) kullanıcısıyım. Bilgisayardan çok memnunum fakat bütçem olsaydı RTX 2060 bulunan modeli tercih ederdim. Çünkü iki GPU arasında %10 kadar performans farkı var. Ekran büyüklüğü benim için mühim değil hatta taşınabilirlik için 15.6'' daha uygun. Tercih sizin tabi ki.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı