RTX 2060'dan 3090'a geçiş

Akbulut

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

İki adet PC'm var. Biri ofiste biri evde kullanılıyor. İkisinden birine RTX 2060'dan RTX 3090'a upgrade yapacağım. Hangisine karar vermedim, iş yüküne göre karar vereceğim ama bilgisayarların ikisi de uygun mu bilemiyorum. Upgrade kesinlikle gerekli değilse, yapmak istemiyorum. Yoksa upgrade zaten yap yap bitmek bilmez bildiğiniz üzere :D gerekliyse de planlayıp çözeceğiz artık.

Ofis:
İşlemci: Ryzen 5 3500X.
Anakart: ASUS TUF B450M-Plus AM4 DDR4 4400(OC)MHz mATX.
RAM: Corsair Vengeance LPX 8 GB 3000MHz C16 (X2)
Ekran kartı: ASUS DUAL-RTZ2060-O6G-EVO
Kasa: Cooler Master Masterbox 600W (Power Supply içinde kasa almıştım)
Depolama: M.2'sinden SSD'sine HDD'lerden falan filana 4-5 depolama birimi var.

Ev:
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
RAM: T-Force Vulcan yazıyor siparişimde ama XPG var, DDR4 3200MHz olması lazım. Evde değilim hatırlayamadım. 2X 8 GB var.
Kasa: Gamepower Horizon 500W diyor (Power Supply içinde kasa almıştım, 500 olduğunu hatırlamıyorum bile :( )
Depolama: M.2'ler SSD'ler HDD'ler 4-5 depolama birimi de bunda var.

Geçmek istediğim ekran kartı: MSI RTX 3090.

RAM'ler her türlü yükseltilmeli, ama onlar şart durumunda değiller şu anda. Ekran işini aradan çıkartınca 4 slot dolduracağım ilgili bilgisayara.

Teşekkür ederim yardımlar için.

Bu sistemlerden herhangi birine 3090 aşırı gereksiz yükseltme olur çünkü sadece ekran kartıyla bitmez, o ekran kartını besleyecek işlemci ve güç kaynağı da alman gerekecek. 3090 ile yapabileceğin her şeyi 3070 veya 3080 ile de yaparsın fakat onlar için bile PSU yükseltmen gerek. Ofisteki PC'nin işlemci daha düşük bir model ona yeni ekran kartı alırsan yüksek ihtimalle darboğaz yapacaktır.

5600X OC ile 2K da kısmen 3090 besler fakat PSU da yükseltilmesi gerek bence gereksiz bir masraf gibi duruyor. Oynayamadığınız bir oyun mu var ya da 2K da yüksek FPS mi oynamak istiyorsunuz?

Yok hayır, tamamen blender ve unreal engine kaynaklı düşünüyorum. Unreal Engine için işlemci de gerekli bir upgrade oluyor ancak blender çok yoğunluklu GPU kaynaklı

Ekran kartını satın aldım az önce, biraz fırsat kaçırma durumu vardı. Yıl başında fiyatlar uçuklamadan zaten almak istiyordum. Uygun powersupply önerileri varsa hemen satın almak için bakacağım. 500w olduğunu bilmiyordum. Bu arada, incehesap faturada ürün bilgilerinde hata yapabiliyor, bilgisayarın üzerinden bakacağım evde. Bana gerekecek powersupply nedir?
Diğer parçalarda da sıkıntı varsa, dönem dönem upgrade ihtimalini kollayacağım buradan alacağım bilgilere göre

Son düzenleme:
Merhaba,

İki adet PC'm var. Biri ofiste biri evde kullanılıyor. İkisinden birine RTX 2060'dan RTX 3090'a upgrade yapacağım. Hangisine karar vermedim, iş yüküne göre karar vereceğim ama bilgisayarların ikisi de uygun mu bilemiyorum. Upgrade kesinlikle gerekli değilse, yapmak istemiyorum. Yoksa upgrade zaten yap yap bitmek bilmez bildiğiniz üzere :D gerekliyse de planlayıp çözeceğiz artık.

Ofis:
İşlemci: Ryzen 5 3500X.
RAM: Corsair Vengeance LPX 8 GB 3000MHz C16 (X2)
Kasa: Cooler Master Masterbox 600W (Power Supply içinde kasa almıştım)
Depolama: M.2'sinden SSD'sine HDD'lerden falan filana 4-5 depolama birimi var.

Ev:
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
RAM: T-Force Vulcan yazıyor siparişimde ama XPG var, DDR4 3200MHz olması lazım. Evde değilim hatırlayamadım. 2X 8 GB var.
Kasa: Gamepower Horizon 500W diyor (Power Supply içinde kasa almıştım, 500 olduğunu hatırlamıyorum bile :( )
Depolama: M.2'ler SSD'ler HDD'ler 4-5 depolama birimi de bunda var.

Geçmek istediğim ekran kartı: MSI RTX 3090.

RAM'ler her türlü yükseltilmeli, ama onlar şart durumunda değiller şu anda. Ekran işini aradan çıkartınca 4 slot dolduracağım ilgili bilgisayara.

Teşekkür ederim yardımlar için.
Ev PC sine anakart ve psu değiştirip rtx 3090 alırsan 4k da oynarsın 2k da ne olur bilmiyorum.

3090'anım sorun olmazsa kargolanmak üzere. 850w Platinium PowerSupply aldım. Şimdilik bu şekilde upgrade edeceğim. (Ev pc için söylüyorum)

Nasipse sonraki adımım İşlemci olacak. İşlemciye göre anakart gerekliliğini soracağım, buradaki tavsiyelere göre hareket edeceğim. İşlemciyi de şimdiden aslında kararlaştırırsam avcılık yapabilirim. Acelem yok çünkü. Biraz bütçecilik yapacağım önümüzdeki aylarda

Yeni konular

Geri
Yukarı