RTX 2060S sistem boşta 47 derece normal mi?

cagataay

Picopat
Daha fazla  
RTX 2060 Super Gigabyte modelini kullanıyorum. Boştayken 40 - 47 derece arasında oynuyor.
Bilgisayarımda sıvı soğutucum yok maalesef. Sistemi toplayalı 9 ay oluyor. 9 aydır kasanın içerisini ciddi bir şekilde temizlemedim.
Ekran kartımda 2 adet fan mevcut.
Sizce bu değerler normal midir?
Valorant oynarken düşük FPS alıyorum ve bugün FPS drobu yedim acaba ekran kartından kaynaklı mıdır?
Kioxia SSD kullanıyorum kronik sıkıntılarının olduğunun farkındayım SSD değiştirsem FPS droplarını önlemiş olur muyum?
Biraz uzun oldu ama hepsini buraya sığdırmak istedim.

Not: Havalar soğukken bu sıcaklık değerleri 30-34 derece arasında oynuyordu.

Teşekkürler.

Sistem bilgilerim;

AMD Ryzen 5 3600X.
Gigabyte GeForce RTX 2060 (super)
G.Skill 2x8 16 GB RAM 3200 MHz DDR4.
Gigabyte B450M S2H 3600 MHz (OC)
Kioxia Exceria 480 GB SATA 3.0 2.5 inc SSD.

Dosya Ekleri

• ekran kartı.png
    ekran kartı.png
    68,3 KB · Görüntüleme: 53
  • gpu.png
    gpu.png
    61,9 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleyen: Moderatör:
Hava sıcaklığının artmasıyla değerlerin de artması beklenen bir durum. Yanılmıyorsam GIGABYTE modellerinde soğutma anlamında sorun da vardı, yüksek sıcaklıklara çıkabiliyordu. Sorun olmasa dahi 47 derece gayet normal. 60'a kadar fan açmıyorlar zaten.

Değerler gayet iyi, eğer SSD'de problem varsa başka bir SSD takıp dene derim Memtest, AIDA64 FurMark testlerini yapmanı ve normal değerler ile karşılaştırmanı öneririm, bu sayede neden kaynaklanıyor çözmüş olursun.

47 derece boştayken biraz yüksek fakat sorun var denecek kadar değil. Havaların ısınmasından kaynaklı, kasa hava akışı sorunluysa (mesh yapıdaysa, ön panel tozlu olması hava akışını bozar) sıcaklıklar bu şekilde yükselebilir. Oyun içi sıcaklıkları sekseni geçmiyorsa hiç bir sorun teşkil etmiyor.

Değerler yüksek değil, yeni nesil GPU'lar 50 derecenin altında fan açmıyorlar. Ancak değerlere bakıldığında, kasa yeterince hava almıyor olabilir. Kasa içinde toplam kaç adet fan var? Ayrıca boştayken CPU'nun da sıcaklık değerlerini de yazar mısınız?

Değerler normal SSD kötü.
Bende ki durum.
Eki Görüntüle 1062639
SSD değiştirip M2 taksam FPS drop olaylarını çözmüş olur muyum?
Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. SSD değiştirip M2 SSD taksam FPS drop olaylarını çözmüş olur muyum? Sorum şu; FPS drobuna kronik sıkıntılı bir SSD'nin etkisi olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı