RTX 2070 sistemde mavi ekran hatası

VentoNeta

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba,

Mart 2020'de bilgisayarımı Vatan Computer'dan satın aldım. Bilgisayarımı kurduktan sonraki 1. ayın sonunda mavi ekran denen laneti yaşamaya başladım. Her seferinde farklı bir hata kodu veriyordu. Teknik arızalar konusunda bilgisiz olduğumdan haliyle direkt Vatan Computer servisine götürdüm. Parçaları stres testine soktuklarını ve herhangi bir hata ile karşılaşmadıklarını söylediler ve format attılar. Sorun düzelmeyince tekrar götürdüm, RAM portunda hata olabileceğini söylediler ve RAM'i diğer porta taktılar, bu da soruna 15 gün kadar çözüm oldu. O dönem tüm parçaları sıra sıra garantiye göndermek istemedim (karantina belası, oyunsuz kalırdım ya) ve bu sorunla yaşamaya alıştım resmen. Fakat son dönemlerde bu sorun artmaya başladı. Bazen açılırken, bazen açılıp tarayıcıya girdiğimde, bazen açıldıktan 2 saat sonra oyundayken farklı zamanlarda mavi ekran hatası alıyorum. Sorunsuz açıldığı da nadiren oluyor. Yeniden başlatıldığında BIOS ekranına yönlendiriyor, girip direkt F10 ile başlatmaya devam ettiğimde de zaman zaman Windows onarım ekranı ile karşılaşıyorum (otomatik onarım başlığıydı sanırım). Bazen tek hata ile açılırken, bazen bu hataları üst üste ve hatta tekrarlayan şekilde alabiliyorum. Detay olarak; sanki kulaklığımı söktüğümde daha az hata alıyorum ama emin değilim.

İnternette daha önce gördüğüm; scannow komutu, format atmak, fiziksel temizlik yapmak, driver güncellemeleri gibi yöntemleri denedim, sonuç alamadım.

• MSI GeForce RTX 2070 8 GB GDDR6 256 bit ekran kartı.
  • AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz 16MB işlemci.
  • ASUS Prime B450M-K AMD anakart.
  • Crucial 480GB BX500 serisi 3D NAND SATA 3.0 SSD okuma 540/ yazma 500.
  • G.Skill 8 GB Ripjaws V DDR4 3200MHz CL16 1.35v RAM.
Aptala anlatır gibi anlatınız, bilgim yazdıklarımla sınırlı :) iyi sosyaller.

Geçmiş olsun kardeşim. Minidump dosyasını at. Sorunu çözerler. O nasıl bir şeyse oradan hatanın yerini buluyorlar.
Şöyle linkini de paylaşmış olalım.

Dökümlerin hemen hemen hepsinde memory_corruption görüyorum. Hata kodları ve parametreleriyle birlikte baktığımda bellekler ile ilgili bir problem var gibi gözüküyor.

X.M.P kapalı olacak şekilde Memtest86 testi gerçekleştirin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buna ek olarak dökümlerin birinde sanal bellek ile ilgili bir sorun oluştuğunu gördüm. Kapatmakta fayda var.

Son olarak BIOS sürümünüz neredeyse 3 yıllık. BIOS'unuzu 3802 sürümüne güncelleyin.

Dökümlerin hemen hemen hepsinde memory_corruption görüyorum. Hata kodları ve parametreleriyle birlikte baktığımda bellekler ile ilgili bir problem var gibi gözüküyor.

X.M.P kapalı olacak şekilde Memtest86 testi gerçekleştirin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Buna ek olarak dökümlerin birinde sanal bellek ile ilgili bir sorun oluştuğunu gördüm. Kapatmakta fayda var.

Son olarak BIOS sürümünüz neredeyse 3 yıllık. BIOS'unuzu 3802 sürümüne güncelleyin.

Hocam işten vakit bulamadığım için işlemleri anca gerçekleştirebildim.

BIOS güncellemesini gerçekleştirirken son aşamada bilgisayarın kendini yeniden başlatacağını söylüyordu, kapandı ve tekrar açılmadı. 15-20 dakikanın ardından reset atmak durumunda kaldım UEFI'den kontrol sağladığımda sürüm 3802'ydi, sanırım tamamlandı güncellemesi.

Sanal Bellek özelliğini kapattım. Sorunu çözmedi maalesef açılışta 3 defa mavi ekran hatası aldım farklı kodlarla. İşim gereği aynı anda 3 yeri geliyor 4 tane tarayıcı kullanmam gerekiyor. Özelliği kapattıktan sonra Mozilla'yı açtığımda çökme sorunları yaşamaya başladım. Düzelir mi diye yeniden aktif ettim ama hem Chrome hem de Mozilla'da çökme problemleri yaşıyorum, giderken yanında Opera'larımı da götürmeyi ihmal etmiyor :)

Memtest sonuçlarını da buraya bırakıyorum, anladığım kadarıyla bir hata bulamadı.

Tüm araştırmalarımdan sorunun RAMde olduğunu düşünüp bugün yeni RAMın siparişini veriyordum fakat bu durumda yeni bir 1x16 Ram almak gereksiz masraf mı olur bilemedim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-06-28 at 16.26.38.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-28 at 16.26.38.jpeg
    119,4 KB · Görüntüleme: 30
Son olarak Windows Bellek Tanılama Aracını da uygulayıp, sonuçları paylaşır mısınız? Bu araç sadece 20-30 dakikanızı alacaktır. Geçenler de bir kullanıcının Memtest86 sonuçları temiz olmasına rağmen bu araç ile RAM Arızası tespit edilmişti. Kendisi henüz geri dönüş yapmadığı için hangi program doğru sonucu verdi onu bilemiyorum fakat yine de kontrol edelim.

Ek olarak Disklere de bakalım.

HD Tune Pro ile tüm disklere Quick Scan kapalı olacak şekilde Error Scan gerçekleştirin. Sonuçlara ek olarak Health sekmelerinin görüntülerini paylaşın.

Eğer Health sekmesinde veri gözükmüyorsa HD Sentinel ile Genel Bakış ve S.M.A.R.T sekmelerini paylaşın.

Son olarak bu aşamadan sonra X.M.P ayarının kapalı kalmasını istiyorum.

XMP ayarını hiç açmamışım hocam başından beri disabled konumunda.

İstediğiniz testlerin sonuçları da eklerdeki gibi.

Dosya Ekleri

• Bellek Tanılama 1.png
    Bellek Tanılama 1.png
    47,7 KB · Görüntüleme: 16
  • Bellek Tanılama 2.png
    Bellek Tanılama 2.png
    47,3 KB · Görüntüleme: 22
  • Error Scan.png
    Error Scan.png
    32,6 KB · Görüntüleme: 18
  • Health.png
    Health.png
    59,7 KB · Görüntüleme: 24
Diskte Interface CRC Error Count hatası alınmış. Açıkçası sadece 1 defa hata verdiği için ne derecede önemlidir bilemiyorum. Yine de mavi ekran veriyor olma ihtimaline karşı şimdilik bu sorun üzerinde duracağım. İmkanınız varsa farklı bir kabloyla Diski bağlayıp tekrardan Health sekmesine gelerek sorunun düzelip düzelmediğini kontrol eder misiniz?

Ek olarak Olay Görüntüleyicisinden Sistem kısmının raporlarını paylaşır mısınız?

Farklı bir kabloyu deneme fırsatım şu an için yok maalesef, uygun kabloyu bulursam satın almam gerekiyor birkaç güne kadar bulup almaya çalışacağım. Farklı kablom olmadığı için mevcut kabloyu kontrol etmek istedim. Bir sorun göremedim fakat üfleyerek SSDyi yeniden bağladım. Health kısmındaki hata sayısı 2 olarak görünüyor artık. (ekte mevcut)

Olay Görüntüleyicisi raporunu da link olarak bırakıyorum.

Olay Görüntüleyicisi Sistem Raporu

Tüm bunların dışında son yaptığımız işlemlerin ardından eskiden yapabildiği işlemleri bile aynı anda çalıştıramamaya başladı bilgisayar. Örneğin LoL ve Blitz uygulamalarını aynı anda çalıştırmıyor ve bazen bilgisayar açıldığında veya bir işlem gerçekleştirdiğimde bile bilgisayarım tamamen donuyor ve reset atmak zorunda kalıyorum. Açılışlarda da bazen monitöre görüntü alamıyorum, az önce 15-20 defa reset, bağlantı kontrolleri vs. denedim olmayınca sinirle bir miktar şiddet uyguladım kasaya artık görüntü veriyor. Ek bilgi olarak paylaşıyorum belki yardımı dokunur.

Dosya Ekleri

• 1656541214558.png
    1656541214558.png
    66,8 KB · Görüntüleme: 25

Yeni konular

Geri
Yukarı