RTX 2070 Super Gaming X Trio 80 derece normal mi?

FrumsxdeZ

Hectopat
İşlemci i5 9600K.
RAM: G.Skill 16 GB 3600 MHz.
Ekran kartı: RTX 2070 Super Gaming X Trio.

Watch Dogs 2 oynarken Afterburner'ı açtım en yüksek ayarlarda 60-70 FPS civarı alıyorum ama ekran kartı 80 derecelerde dolanıyor. İnternetteki Benchmark testlerinde ekran kartı 65-70 dereceyi geçmiyor. Acaba ekran kartımda falan bir sıkıntı mı var? Garantisi var geri göndermeli miyim?

Fan hızları ne durumda? Fan ayarlarıyla ilgili bir problem olabilir. Genelde o sıcaklıklarda %100'e yakın çalışmalı fanlar ve sıcaklıklar en fazla 75 dereceyi görüyor olmalı.

RTX 2070 Super için biraz fazla gibi geldi bana bu sıcaklık. Karta zarar verecek bir sıcaklık değil fakat teknolojinin son nimetlerinin artık soğutma konusunda daha kararlı olmasını bekliyor insan.

İşlemci i5 9600K.
RAM: G.Skill 16 GB 3600 MHz.
Ekran kartı: RTX 2070 Super Gaming X Trio.

Watch Dogs 2 oynarken Afterburner'ı açtım en yüksek ayarlarda 60-70 FPS civarı alıyorum ama ekran kartı 80 derecelerde dolanıyor. İnternetteki Benchmark testlerinde ekran kartı 65-70 dereceyi geçmiyor. Acaba ekran kartımda falan bir sıkıntı mı var? Garantisi var geri göndermeli miyim?
Değil. Fan hızları nedir? Ben Ventus model ile %60 fan hızında 75'i görmüyorum.

Hava sirkülasyonunuz kötüyse olabilir. Bugünlerde havalar çok sıcak başka bir forumda bir arkadaşta da aynı sıcaklık sorunu var. Bende Twin versiyonu var 68 69 70 dereceleri geçmiyor. İsterseniz manuel Afterburner'dan fan hızı ayarlayın.

Hocam ben de 2070 Super Gaming X Trio kullanıyorum. ROG strix, Aorus, Jetstream ve Trio 2070S'ler içinde en serin çalışanları. Yalnız burada bazı faktörler devreye giriyor:
1) Kasa havalandırması ve ortam sıcaklığı çok önemli.
2) ROG'da fanlar 55'te ama bizde 60 derecede çalışıyor. Bu da birkaç derece sıkıntı çıkarabiliyor.
3) Ek olarak fan ayarımız çok düşükte çalışıyor, fan ayarı yapmamız gerekiyor.
Benim kartım oyunlarda 60-65 derece. Hava sıcaklığı 40 derece civarı. Kasam havadar.
Ayarlarım MSI Afterburner'de şu şekilde: Akıllı fan ayarına göre 50 derecede fanlarım çalışıyor ve 55'e geldiğinde %30, 60'a geldiğinde %45, 65'te ise %55 çalışıyor. Dediğim gibi bir fan ayarı yapın, kasanız havadar değilse %10 kadar daha yüksek ayara alın, derecelerde düşme olacaktır.
Kartla ilgili birçok deneme yaptım ve en stabil, sağlıklı değerler bunlar. Kışın kartım oyunlarda 56-57 derece çalışıyor bu ayarlarla. Umarım yardımı olur.

Afterburner ayarları bu şekilde hiç karışmadım.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (66).png
    Ekran Görüntüsü (66).png
    140,5 KB · Görüntüleme: 191

Geri
Yukarı