RTX 2070S sistem hakkında sorular

ahmt198

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle sistem özelliklerim şu şekilde:

Anakart: MSI B550M Pro-VDH Wi-Fi
İşlemci: AMD Ryzen 3600X (stok soğutucusunu kullanıyorum)
Ekran kartı: MSI RTX 2070s Gaming X Trio.
Bellek: Corsair Vengeance RGB Pro 2x8GB 3600MHz CL 18.
Depolama: SanDisk Ultra 3D 1TB 2400MB-1950MB/s NVMe M.2
SanDisk 1TB SSD Plus 2.5"
Kasa: MSI MAG Forge 100M.

Bilgisayarı topladığımdan beri hiç ellemedim biraz tozlandı ve haliyle ısınmaya başladı. Şimdi sorularıma geçeyim.

1) İşlemcinin ve ekran kartının termal macununu değiştirmeyi düşünüyorum. Thermal Grizzly Kryonaut almayı düşünüyorum. Başka bir öneriniz var mıdır?
2) İşlemcinin stok soğutucusunu değiştirmek istiyorum (biraz OC yapmak istiyorum.) Ama öyle çok üst seviye bir şey almayı düşünmüyorum. Biraz araştırma yaptım. AMD Wraith Prism ve Snowman T6 Ultra arasında kaldım. Hangisini tercih etmeliyim? Daha sonraki maddelerde değineceğim, RGB'lerini ayarlama konusu nasıl olur? Ses konusunda hangisi daha iyidir? (Wraith Prism daha sessiz diyorlar.)
3) Anakartımda MSI Mystic Light özelliği var diye biliyorum. Örnek olarak şu an belleklerin ışıklarını değiştireceğimde Corsair'in uygulamasından yapıyorum, ekran kartı için MSI Dragon Center kullanıyorum, kasanın fanları için üzerindeki tuştan ayarlıyorum. Yani kısacası işlemci soğutucuyu da aldığım zaman hepsini tek uygulama üstünden kontrol edebilir miyim? Edebilirsem ne yaparak edebilirim?
4) Kasanın kendi fanları acayip sesli çalışıyor. Yerine daha sessiz daha güzel fanlar önerebilir misiniz? Ya da güzel fanlara verilecek para yerine daha kaliteli kasa almak daha mı mantıklı olur? (şu an kullandığım kasa biraz küçük zar zor sığdı içine her şey.)
5) Belleklerin aynı modelinden sadece RGB olarak kullanılan versiyonları var. Onları bulamadım internette adı ne diye geçiyor?
6) Bellekleri XMP ile 3600 MHz hıza çıkarttım. Anakartım 4400+ destekliyor diye biliyorum. Bellekleri daha yüksek hızlara OC yapabilir miyim? Yapmaya değer mi?
7) Termal pedleri de termal macun gibi değiştirmek gerekir mi?

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Yardımlarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı