Çözüldü RTX 2080S Afterburner üzerinden undervolt yapma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FallenAngels1246

Hectopat
Arkadaşlar sorum çok net, MSI Afterburner üzerinden resimde gördüğünüz Power Limit ve Temp. Limit'i dengeli bir şekilde düşürüp profili kaydetsem PC'yi hep o şekilde kullansam uzun vadede bir zararını görür müyüm? Mesela Temp Limit 78, Power Limit %85 oluyor ve bu ayar benim oyunları sessiz ve çok serin oynamamı sağlıyor. Onun yanında şaşırtıcı bir şekilde Coil Whine denilen muhabbetten kurtarıyor :).

Ayrıca kasa hava akışım iyi, bu kasa konusunda yapabileceğim bir şey yok ve aşırı ısınma problemim de yok. (Maximum 83'ü görüyor uzun süreli kullanımda, hemen 81'lere düşüyor.) Sadece düşük sıcaklıklarda kullanmak istediğim için bu soruyu soruyorum FPS kaybetmek benim için önemli değil. Çok fazla araştırma yaptım cevap bulamadım. Acaba hep bu şekilde kullansam uzun vadede bir zararı olur mu? Ekran kartım yanar mı?

Dosya Ekleri

• 1212.PNG
    1212.PNG
    115,6 KB · Görüntüleme: 75
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Uzun süre o şekilde kullanmıştım bir problem yaşamadım, sizin de yaşayacağınızı sanmıyorum. Belirttiğim gibi, yaptığınız işlem kartın maksimum çekirdek hızına çıkmasını engelliyor ve kart daha az güç çekiyor, bu sebeple ısınmıyor. Şu an overclock yaparak kullanıyorum. Isınma problemim havaların sıcaklığından kaynaklanıyordu muhtemelen. İşin özeti, yaptığınız olay hiçbir şekilde sisteme zarar verecek bir olay değil. İsterseniz en düşüğe de çekebilirsiniz, ama kartın performansını yerle bir edersiniz. İşinizi görüyorsa %90-95 yeterlidir. Çökme gibi sorunlar yaşamazsınız, ki yaşasanız bile en fazla sistem restart atıp ayarları sıfırlar ya da oyunlar crash verir. Böyle olursa da power limiti biraz daha yükseltirsiniz.
Bu konuyu ben de araştırmıştım. Power limiti kıstığınızda, ekran kartı maksimum frekansa çıkamadığı için ısınma sorunu olmuyor. Bu durum belki birkaç FPS kaybı yaratabilir, onun dışında hiçbir problem olmaz.
Hocam sizin konunuzu görmüştüm, ama orda da çok net bir cevap yoktu. Siz o zamandan beri bu şekilde mi kullanıyorsunuz, ya da kullandığınızda çökme, donma, kasılma, ekranda kararsızlık vb. sorun yaşadınız mı? Cevabınıza göre ''Bilgisayar açılırken programı başlat'' seçeneğini işaretleyeceğim. Şu an sadece kendim açmakla yetiniyorum korkudan, açılırken hata verip ekran kartım zarar görmesin diye yani. Hatta bu yazıyı yazarken bile hem sıcaklıkları takip ediyorum hem frekansı hem de oyun arka tarafta görsel olarak bir sorun var mı diye bakıyorum.

Deneyimlerinizi yazarsanız çok sevinirim. Çok endişeliyim, gösterdiğim o 2 ayarı o şekilde sorunsuz kullanacaksam benim için çok güzel olur çünkü.

Son düzenleme:
Uzun süre o şekilde kullanmıştım bir problem yaşamadım, sizin de yaşayacağınızı sanmıyorum. Belirttiğim gibi, yaptığınız işlem kartın maksimum çekirdek hızına çıkmasını engelliyor ve kart daha az güç çekiyor, bu sebeple ısınmıyor. Şu an overclock yaparak kullanıyorum. Isınma problemim havaların sıcaklığından kaynaklanıyordu muhtemelen. İşin özeti, yaptığınız olay hiçbir şekilde sisteme zarar verecek bir olay değil. İsterseniz en düşüğe de çekebilirsiniz, ama kartın performansını yerle bir edersiniz. İşinizi görüyorsa %90-95 yeterlidir. Çökme gibi sorunlar yaşamazsınız, ki yaşasanız bile en fazla sistem restart atıp ayarları sıfırlar ya da oyunlar crash verir. Böyle olursa da power limiti biraz daha yükseltirsiniz.

Çözüm
Peki hiç teknik servise götürmeyi denediniz mi?
Sözde malum MSI markalı diye alıyorsunuz çoğu kartı sorunlu çıkıyor.
Yazık günah bu karta kaç para verdiniz?

Çok çok teşekkür ederim sağ olun. O zaman rahatça kullanabilirim.
Peki hiç teknik servise götürmeyi denediniz mi?
Sözde malum MSI markalı diye alıyorsunuz çoğu kartı sorunlu çıkıyor.
Yazık günah bu karta kaç para verdiniz?
Hocam hiç bir problemim yok ve ekran kartımdan çok memnunum. Yani ne MSI'dan bir sıkıntı yaşadım ne başka bir şeyden. Konuyu açarken belirtmeye çalıştım ama olmadı yani. Ben sadece kendi zevkimden dolayı böyle daha da serin kullanmak istiyorum. Kartta ses problemi yok normalde yüksek sıcaklıklara çıkma problemi de yok. Ama anladığım kadarıyla bu yaptığım ayarın bir zararı yokmuş yani cevabı aldım :). Çok güzel bir indirimle 6500 civarına aldım kartı. Aynı chipset farklı markalar 8 bin, 9 bin arasıydı. Tek bir şikayetim yok açıkçası.

Geri
Yukarı