RTX 3000-2000 serisi kartlar DLSS 3.0 kullanamayacak

Çok garip. AMD FSR 2.0 ile donanıma ihtiyaç duymadan yazılım tabanlı olarak tüm ekran kartlarında dlss'e yakın performans sunuyor. İnsanlar donanım desteği olursa daha iyi olur diye rtx kart alıyor. Sonuç; elimizde donanım destekli tensör çekirdekli ekran kartları var, FSR Donanıma ihtiyaç duymadan benzer bir hızlandırma yapabiliyor, yeni dlss teknolojisi elimizdeki kartlara gelmiyor.

AMD yarın öbür gün donanıma ihtiyaç duymayan FSR 3.0 veya FSR 4.0 çıkarsa ve o da Dlss 2.3'den daha iyi olsa o zaman RTX kart almanın ne mantığı kaldı. Öyle bir durumda RTX 2000, 3000 seri kart kullananlar bile FSR ile oyunu çalıştıracak.

Son düzenleme:
Belli ki donanımsal bazı değişiklikler gerekiyor eski nesillerde bu yoksa veya karşılayacak güçte değilse neyi getirecekler? Bu dediğiniz "GTX 1660 Ti'da neden DLSS yok?" demek gibi bir şey.

Eki Görüntüle 1523138

Hem DLSS 2.3 muhteşem diyordu herkes ne oldu birden, 3.0 duyurulunca çöpe attınız güzelim teknolojiyi.
Bari o kadar fark etmese veya 4K için falan olsa da üzülmeyeyim laptopu alalı 1 ay olmadan bu haberi görmek hoş olmuyor.

@Tuğra Akın konuda ilginç şekilde "2000'i salla 3000 niye almıyor?" mantığı var, bana biraz bencilce geldi. Burada kartın ne kadar güçlü olup olduğunun bir önemi yok önce DLSS'in çalışma mantığını, neye ihtiyaç duyduğunu, DLSS kullanılamayan kartlarda neyin eksik olduğunu bilmemiz lazım. Aksi olsa RTX 2080 Ti'ın kullanamayıp, RTX 3050'nin kullandığı teknolojiye dönerdi bu konu.

DLSS 3.0 demek ki aynı adı taşısa da daha farklı donanım ihtiyacına sahip, bu da onu RTX 4000 serisine özel kılıyor. RT çekirdeklerinde de gelişim olmuş yazılan notlarda. Kısaca daha iyi bir RT performansı ile DLSS performansı için daha gelişmiş çekirdeklere sahip bir kart lazım.

Dileyen elindeki RTX 2000/3000 serisi kartı satıp 4000'e geçebilir, eğer kartından ve DLSS 2.3'den memnunsa uzun yıllar kullanmaya devam edebilir. Şahsen 6600 XT ve FSR 2.0'dan memnunum RTX 3060 ve DLSS kullansam da memnun olurdum. Bu kadar abartmaya gerek yok diyorum.

Hocam konuyu siz halen yanlış anlamışsınız glb biz 3000 serisine gelmesi gerektiğini düşünüyoruz NVIDIA niye getirmedi veya getirmesi lazımdı tam anlamda demiyoruz fakat 2000 serisi ile 3000 serisi arasında fark var bu teklonojiyi 3000 serisinden 2000 serisine getirmediler diye 4000 serisinden 3000 serisine değil mi gelemiceği anlamına geliyor hayır biz gelmesi gerektiğini düşünüyoz yaptığı hatayı tekrarladı ondan bahsediyoruz bir Update bir akrta özel olması zorunda değil.

Donanımsal bir şey olduğunu düşünmüyorum nvidia yine cebini düşünüyor isteseler rahatlıkla 3.0'ı da getirirlerdi. Zaten DLSS teknolojisinin büyük kısmı nvidia'nın kendi süper bilgisayarları tarafından yapılıyor 3.0 da da bir şey değiştiğini sanmıyorum.

Elbette RTX 3060 bırakıp 4060-4070 alın paranızı bize verin diye yapıyorlar. Ayrıca yine düşük VRAM koyup 4080-4090 gibi pahalı kartları sattırmaya bakacaklar. AMD ve intel ekran kartlarını bekleriz biz de.

Hocam konuyu siz halen yanlış anlamışsınız glb biz 3000 serisine gelmesi gerektiğini düşünüyoruz NVIDIA niye getirmedi veya getirmesi lazımdı tam anlamda demiyoruz fakat 2000 serisi ile 3000 serisi arasında fark var bu teklonojiyi 3000 serisinden 2000 serisine getirmediler diye 4000 serisinden 3000 serisine değil mi gelemiceği anlamına geliyor hayır biz gelmesi gerektiğini düşünüyoz yaptığı hatayı tekrarladı ondan bahsediyoruz bir Update bir akrta özel olması zorunda değil.
Bunlar kazanç elde etmek isteyen markalar. Kullanıcı dostu olmak gibi bir gayeleri yok. Yeni mimarili kartlar geliyor. Satmak isterler. Bu kadar basit.

Bunlar kazanç elde etmek isteyen markalar. Kullanıcı dostu olmak gibi bir gayeleri yok. Yeni mimarili kartlar geliyor. Satmak isterler. Bu kadar basit.
Bu durumda yani istediğimiz yerde istediğimiz konuyu eleştirebiliriz ve sevmek de zorunda değiliz. Bu konuda da hiçkimse bir şey diyemez yani.

Geri
Yukarı