RTX 3000 beklenir mi?

İyi sistemi olanlar oynuyor. Gereksiz de değil, gayet güzel bir görüntüsü var 4K'nın.

Herkesin maddi gücü aynı değil. Parası olan alır oynar, kimseye de karışamazsınız.

Karışmıyorum isteyen alsın. Sadece ülkemizde kimsenin öyle bir şey almayacağını biliyorum, siz halinize şükredin 720P oynayan bile var.
İyi sistemi olanlar oynuyor. Gereksiz de değil, gayet güzel bir görüntüsü var 4K'nın.

Herkesin maddi gücü aynı değil. Parası olan alır oynar, kimseye de karışamazsınız.

Sadece israfın günah olduğunu anlatmaya çalıştım. Ülkemizin bu zor zamanında dolar 7TL olmuşken ileride ne olacağını bilmiyoruz.

Karışmıyorum isteyen alsın. Sadece ülkemizde kimsenin öyle bir şey almayacağını biliyorum, siz halinize şükredin 720P oynayan bile var.

Sadece israfın günah olduğunu anlatmaya çalıştım. Ülkemizin bu zor zamanında dolar 7TL olmuşken ileride ne olacağını bilmiyoruz.

3000 serisi beklenecek ondan sonra 3000 Super isteyecek insanlar pat! 4000 Serisi gelecek ona mı ışınlanacaksınız? Ben 2070 Super aldım şahsen. 5 sene idare etsin geçerim yeni bilgisayara tabii kur izin verirse. Bu arada oyunları ben 1080P oynuyorum. Fortnite'da Epic ayarlarda %88 kullanıyor kart kendisini. 5 sene sonra %100 olacak. He aşırı bir fark olacağını da sanmam. 2070 Super 3060 Super veya 3070 olur. Sorun yok yani. 3070 de o zamanların şahı olur herhalde. Doğru söylüyorsun Türkiye'de bilgisayarı alacaksın o teknoloji piyasası çok açgözlü ya. Amerika'da olsaydık tabii beklenirdi. Ama 8 TL olacak muhtemelen dolar. 3070 Super desem 700$=5600TL, %18 KDV falan derken 8000TL olur. Bu daha referans kart. Gaming X istersen basacaksın 10000 TL. Bilgisayar toplandı ekran kartını sadece n'apabilirsin? Türkiye'den herhalde bu nesil(insanlık olarak) büyüyünce hemen Amerika'ya falan taşınır. İnşallah Avrupa Birliği'ne kabul oluruz da Euro kullanabiliriz. O zaman işte mis.

Bence RTX 3000 beklenir çünkü şu anki kartlar Ray Tracing açınca bayılıyor. Normal oyunlarda iki kart arasında performans farkı ne kadar olur o çok önemli fakat bir diğer önemli husus da Ray Tracing performansı bence.

Bence RTX 3000 beklenir çünkü şu anki kartlar Ray Tracing açınca bayılıyor. Normal oyunlarda iki kart arasında performans farkı ne kadar olur o çok önemli fakat bir diğer önemli husus da Ray Tracing performansı bence.

Hocam bence Ray Tracing istiyorsan en kötü 3070S alacaksın. Tabii Super serisi çıkarsa. Öyle 2060 ile Ray Tracing istenilmez zaten. Ben kartımdan zaten Ray Tracing performansı beklemiyorum. Saf gücü yüzünden aldım. Bu arada ben pek fark göremedim. Tek fark görebildiğim oyun Minecraft idi. O da bence Ray Tracing değil. Yeni bir Minecraft. Öyle Ray Tracing mi olur? Bir Metro Exodus'un Ray Tracing performansına bir de Minecraft'ın Ray Tracing performansına bakalım. Bambaşka bir seviye. Biri Maserati'ye atlıyor biri ise modifiyelenmiş Ferrari. Tabii Metro Exodus zaten mükemmel olduğundan da grafik açısından farkı anlaşılmıyor olabilir benim gözümden.

@MrCoffee açıkçası ben de 2060 gibi kartların Ray Tracing performansından pek memnun değilim.

Yeni RTX 3000 serisinin Ray Tracing performansının 4 kat daha fazla olacağı söyleniyor şu anlık. Dedikleri gibi olursa Ray Tracing görmek isteyenler için RTX 3060 alınabilir bir kart olabilir belki.

AMD cephesinde de yeni kartlar Ray Tracing destekli olacak ki zaten yeni konsollarda da bu özellik mevcut ama inşAllah AMD'nin Ray Tracing destekli ekran kartları çok güçlü olur. Umarım rekabet olur ve fiyatlar düşer de biz de rahat rahat alalabilelim. Şu anda RTX 2060 kartlar 3000 TL fiyat bandında dolaşıyor. RTX 3060 4000 TL gibi bir fiyat ortalamasında çıkarsa o zaman çok da mantıklı olmayabilir bu kartları almak ama bakalım hayırlısı. :D

@MrCoffee açıkçası ben de 2060 gibi kartların Ray Tracing performansından pek memnun değilim.

Yeni RTX 3000 serisinin Ray Tracing performansının 4 kat daha fazla olacağı söyleniyor şu anlık. Dedikleri gibi olursa Ray Tracing görmek isteyenler için RTX 3060 alınabilir bir kart olabilir belki.

AMD cephesinde de yeni kartlar Ray Tracing destekli olacak ki zaten yeni konsollarda da bu özellik mevcut ama inşAllah AMD'nin Ray Tracing destekli ekran kartları çok güçlü olur. Umarım rekabet olur ve fiyatlar düşer de biz de rahat rahat alalabilelim. Şu anda RTX 2060 kartlar 3000 TL fiyat bandında dolaşıyor. RTX 3060 4000 TL gibi bir fiyat ortalamasında çıkarsa o zaman çok da mantıklı olmayabilir bu kartları almak ama bakalım hayırlısı. :D

AMD Big Navi kartları bildiğim kadarıyla 2080 Ti kartını geçecekmiş. Yani amaçları 3000 serisiyle rakip olmak değil. Ama inşallah olurlar. Bu sayede iki tarafta fiyatları düşürür ve kazanan tüketici olur.

3060 4000 TL olursa şükredilir. Tahminim 400 dolar olacağı yönünde. Veya 350. Bunlar vergilerle 4000 olur. Ama bu referans kart. Gaming X Trio gibi modeller istiyorsan 5000 TL gömeceksin.

AMD Big Navi kartları bildiğim kadarıyla 2080 Ti kartını geçecekmiş. Yani amaçları 3000 serisiyle rakip olmak değil. Ama inşallah olurlar. Bu sayede iki tarafta fiyatları düşürür ve kazanan tüketici olur.

3060 4000 TL olursa şükredilir. Tahminim 400 dolar olacağı yönünde. Veya 350. Bunlar vergilerle 4000 olur. Ama bu referans kart. Gaming X Trio gibi modeller istiyorsan 5000 TL gömeceksin.
RTX 2060 350$, RTX 3060'da 450$ oldu desek, 3000 TL yapar, 1000 TL de vergi + kdv falan desek, bir de üstüne iyi bir soğutması olan model olursa 4199 TL gibi bir fiyat tahminnde bulunuyorum ben.

Ben de öyle duydum ama artık AMD üst seviye bir ekran kartı çıkartmalı bence. Çıkartmadığı sürece Nvidia bize geçirecek fiyatları. 2080 Ti'ı geçerse yine kötü değil eğer RTX 3070 veya 3070S, 2080 Ti gücünde olursa en azından rakip bir tepe kart olur.

RTX 2060 350$, RTX 3060'da 450$ oldu desek, 3000 TL yapar, 1000 TL'de vergi + KDV falan desek, bir de üstüne iyi bir soğutması olan model olursa 4199 TL gibi bir fiyat tahminnde bulunuyorum ben.

Hocam o zamana kadar dolar 8 TL olmasın da. Korkuyorum ya. Steam'den oyun almaya da korkuyorum. Epic beleşe verir diye.

En son Ray Tracing fark yaratacak demişlerdi ama kaç oyun destekliyor? 10 belki bilmiyorum tam olarak. 4000 serisi gelene kadar Ray Tracing teknolojisi o kadar yaygın olarak kullanılmaz. Yaygından kastım bir FXAA, MLAA, SMAA olamaz şimdilik. Bu arada Ray Tracing uzun zamandır var. Ama adamlar donanımsal olarak geliştirmiş. Bence Ray Tracing'i bir 3 sene daha geliştirerek yayarlarsa NVIDIA yolu açılır. AMD hızlı geliyor. Bence Intel'i tarihe gömdü bile 14nm++++++++++ ile olmaz. Ama bence NVIDIA'ya öyle fark atamadılar. Benim tercihim AMD+NVIDIA. Intel dışında bu markaları severim. Ama i7 9700K bile 14nm olursa olmaz. Siz bunu kısıtlamış olursunuz. Zamanında Intel gövde gösterisi yapıyordu. Ama artık cebelleşiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı