RTX 3050 4 GB VRAM yeni nesilde sorun çıkartır mı?

Peki 4 GB ram ile farkı var mı yoksa RTX 3050 4 GB RAM ile 4VRAM aynı mı?
Genelde ekran kartında yazan RAM miktarı VRAM yani "Video RAM". Normal RAM ise bilgisayarlarda kullanılan ayrıca anakarta takabildiğin bellek. İkisini karıştırma. Eğer geleceğe dönük bir sistem düşünüyorsan en az 16 GB Ram ve 6 GB VRAM'e sahip bir bilgisayar alabilirsin. Ekran kartlarında tek önemli şey VRAM değildir. Çok eski ve yeni oyunları bile zor açabilen birçok ekran kartında 6 GB+ VRAM bulunabilir.

Son 1-2 yıla kadar VRAM'in çok önemli olmadığı söylenirdi. Ancak günümüzde FH4 gibi oyunlar düşük VRAM yüzünden ciddi performans sorunları yaşayabilir ve piyasadaki Valorant gibi grafik tabanlı olmayan oyunlar bile 2-3GB arasında VRAM'i rahatlıkla kullanabiliyor. Sistem mevcut RAM'den ihtiyaç halinde bellek paylaşabiliyor ancak burada da hem mevcut RAM'in performansının yüksek olmaması hem de günümüz oyunlarında zaten yükselen bellek tüketimi yanına bu paylaşımın girmesi yine performans kaybı olarak geri dönüyor.
Şahsi fikrim Laptop'larda en azından 6 GB VRAM'e sahip modellere bakılmalı.

Peki 4 VRAM bir laptop alırsam RTX 3050 yeni nesil oyunları oynayabilir miyim FPS düşer bu konuyu anladım fakat DLSS açık bir şekilde 50-60 FPS gider mi?

Örnek oyunlar.
Elden Ring.
RDR 2
God of War.
Forza Horizon 5
Stray.
Far Cry 6
Whact dogs Legion.

Peki 4 vram bir laptop alırsam RTX 3050 yeni nesil oyunları oynayabilir miyim FPS düşer bu konuyu anladım fakat DLSS açık bir şekilde 50-60 FPS gider mi?
Hocam internette testi var, buraya sormak yerine teste bakmanız daha doğru olur. Hangi laptop'u alacaksınız?

Hocam internette testi var, buraya sormak yerine teste bakmanız daha doğru olur. Hangi laptopu alacaksınız?

ASUS TUF Gaming RTX 3050 4VRAM sistemi alacağım testlere baktım güzel gözüküyor glb alacağım herkesin cevabı için teşekkür ederim.

Peki 4 VRAM bir laptop alırsam RTX 3050 yeni nesil oyunları oynayabilir miyim FPS düşer bu konuyu anladım fakat DLSS açık bir şekilde 50-60 FPS gider mi?

Örnek oyunlar.
Elden Ring.
RDR 2
God of War.
Forza Horizon 5
Stray.
Far Cry 6
Whact dogs Legion.
Youtube testlerine bakabilirsin. Daha önce de yazmıştım WT Legion'da sıkıntı oluyor sanırım. Elden Ring yüksek ayarlarda pek kasmadan oynadım(bazı yerlerde optimizasyon sorunu var). RDR2'de de iyi oynanıyor. God of War'ı sanırım kasmadan orijinal ayarlarında oynamıştım. Stray yeni çıktı tam bilmiyorum, FH5 ve FC6'da kasabilir ama birkaç ayar oynaması ile düzeltilir sanırım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam internette testi var, buraya sormak yerine teste bakmanız daha doğru olur. Hangi laptopu alacaksınız?

Baktım dostum cevaplarınız için teşeşekür ederim (ASUS tuf Gaming RTX 3050 4VRAM)

YouTube testlerine bakabilirsin. Daha önce de yazmıştım wt Legion'da sıkıntı oluyor sanırım. Elden Ring yüksek ayarlarda pek kasmadan oynadım(bazı yerlerde optimizasyon sorunu var). RDR2'de de iyi oynanıyor. God of War'ı sanırım kasmadan orijinal ayarlarında oynamıştım. Stray yeni çıktı tam bilmiyorum, FH5 ve FC6'da kasabilir ama birkaç ayar oynaması ile düzeltilir sanırım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler aga cevabın için.

Geri
Yukarı